zpět

Chytří pomocníci pomohou i otravné práce zvládnout s přehledem

Každá hospodyňka ví, že s prádlem je spousta práce. Je třeba ho roztřídit, vyprat, pověsit, sebrat, vyžehlit, uložit. S chytrými pomocníky tyto leckdy nudné a neustále se opakující činnosti ale zvládnete s přehledem. Nebo alespoň snáze.

Jakákoli činnost v domácnosti vyžaduje určitý proces. S ním jsou spojené i různé přístroje a pomůcky, které nám pomáhají dané úkoly zvládnout. Jedním z těch pravidelných úkonů je péče o prádlo.

Správné praní

Aby prádlo dlouho vydrželo, je třeba ho prát šetrně a ve vhodném a dostatečném množství pracího prostředku. Pokud ho dáte méně, prádlo nebude vyprané, pokud hodně, materiál bude působit sepraným dojmem. Moderní pračky si dnes už naštěstí umí samy dávkovat prací prostředky dle aktuální potřeby. Tuto vlastnost získaly díky integrovaným čidlům, která rozpoznají druh látky, množství prádla v bubnu a stupeň znečištění. Podle toho a nastavené tvrdosti vody pak přístroj automaticky přizpůsobí dávku pracího prostředku.

Sušení

K sušení prádla často využíváme balkon nebo zahradu. Pozor na to, jakými kolíčky zabezpečíte prádlo. Ty klasické zanechávají na tkanině stopy, které jdou bohužel velmi špatně vyžehlit. Dají se ale sehnat speciální kolíčky, jenž mají na konci zobáčku měkčený povrch. Ten zajistí, že na prádle po nich nezbude ani stopa.    

Žehlení

Pohodlí při této nijak zvlášť oblíbené činnosti zajistí napařovací žehlička. Při výběru hraje zásadní roli materiál žehlicí plochy. Mezi ty, které ovlivňují rychlost přizpůsobení plochy zvolené teplotě a správné klouzání žehličky po tkanině, patří keramika a smalt. Prodává se i nerez, teflon nebo hliník. V tomto případě je ale třeba dávat pozor na škrábance, které by mohly plochu poškodit. Pohlídejte si také parní výkon, tedy množství páry, které žehlička vypustí v gramech za minutu. Neméně důležitý je i parní ráz, tedy jednorázové množství páry, které žehlička uvolní po zmáčknutí příslušného tlačítka. Co oceníte, je vertikální napařování, protože umožňuje vyžehlit sako nebo sukni visící na ramínku.

Nezbytnou pomůckou žehlení je žehlicí prkno. Mělo by být stabilní, výškově nastavitelné, hodit se bude odkládací plocha pro vyžehlené prádlo a samozřejmě i plocha pro žehličku. Čím větší pracovní plochu prkna si vyberete, tím lépe se vám na ní bude žehlit.

Ukládání oděvů

Vyžehlené prádlo a další oděvy je třeba uložit. Jenže ve skříni se toho občas nashromáždí tolik, až vznikne mnohdy nekontrolovatelný chaos. Pomoci mohou chytré organizéry, které se dají vložit do polic nebo zásuvek. Jednotlivé kousky prádla jsou snadno dostupné a nezmuchlají se ještě dřív, než si je vezmete na sebe.

 

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Miele, Bosch, dokose.cz, polti.cz

Chytří pomocníci pomohou i otravné práce zvládnout s přehledem Chytří pomocníci pomohou i otravné práce zvládnout s přehledem Chytří pomocníci pomohou i otravné práce zvládnout s přehledem
Prohlédnout galerii (6)

Podobné projekty