zpět

Jak vnést do bytu klid a harmonii a ještě ulevit unaveným očím?

Víte, že akvárium neslouží pouze jako zajímavá dekorace interiéru, ale má i zdravotní benefity? S tímto tvrzením přišel přední český oftalmolog, psycholožka a dokonce se jím zabývala i univerzitní studie zaměřující se na lidi s pokročilou Alzheimerovou chorobou.

„Pohled na pěkné akvárium je velmi uklidňující pro duši, a pokud je přiměřeně osvětlené, také velmi zdravý pro oči. Většina akvárií má zelené rostliny a sledování pomalu se pohybujících ryb je pro oči relaxující. Taková zábava je zcela určitě mnohem zdravější než dívání se na televizi nebo do tabletu. Dá se to přirovnat k oční józe, která je také relaxací pro oči i ducha,“ říká přednosta zlínské oční kliniky MUDr. Pavel Stodůlka a doplňuje: „Akvária bývají osvětlena světlem se spektrem podobným dennímu světlu. To je navíc přirozeně rozptýleno odrazem ode dna a objektů ve vodě. Monitory elektronických zařízení naopak září přímo do oka a jejich světlo nebývá rozptýleno odrazy od objektů. Navíc větší akvária vyžadují pohyby očí při sledování plujících ryb, což je pro oči přirozené a zdravé a oční svaly při pohybech očima zároveň oči masírují a stimulují tak jejich metabolismus.“

Z psychologického hlediska

„Akvárium považuji za perfektní moderní náhražku koukání do ohně,“ dodává psycholožka Alžběta Protivanská. „Pozorovat klidné a pomalé dění mezi rybičkami přirozeně zklidňuje mozek a doslova zpomaluje mozkové frekvence. S pomalejším vlněním mozkových vln pomáhá i tmavě modrá barva, která v akváriích často dominuje,“ vysvětluje. Tyto barvy podle ní působí na mozek uklidňujícím dojmem a probouzejí pocity klidu a harmonie.

Kam s ním?

Akvárium se jednoznačně hodí do prostor, v nichž relaxujeme, odpočíváme, ale také potřebujeme zklidnit emoce. Podvodní svět se tak nejčastěji instaluje v obývacím pokoji, pracovně či odpočinkové zóně bytu. Myslete ovšem na to, že rybám ani rostlinám nesvědčí přímé slunce.

Co do něj?

Všechno, co budou ryby potřebovat ke zdravému životu. Na dno se používá písek nebo štěrk. Akvárium musí být vybavené filtrem vody, osvětlením, topným tělesem a teploměrem. Při výběru rostlin se zaměřte na takové, které nevyžadují příliš náročnou péči, a to zejména v případě, že s akvaristikou začínáte. Atraktivní vzhled dodají nádrži i různé dekorace. Kromě ryb se do akvárka umísťují například šneci.

 

Připravila: redakce

Foto: Akvaria.cz

 

Jak vnést do bytu klid a harmonii a ještě ulevit unaveným očím? Jak vnést do bytu klid a harmonii a ještě ulevit unaveným očím? Jak vnést do bytu klid a harmonii a ještě ulevit unaveným očím?
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty