zpět

Budiž světlo aneb vyberte si to správné osvětlení

Jistě není žádnou novinkou fakt, že denní světlo a sluneční paprsky mají pozitivní vliv na vaše zdraví. Pokud se nám tedy nedostává světlo přirozené, je důležitý opravdu pečlivý výběr umělého osvětlení. Pořiďte si ta správná svítidla, která vám pomohou udržet psychickou kondici a lepší náladu po celý rok.

Přestože to většinu z nás úplně netěší, jaro a léto jsou nám v tuto chvíli velmi vzdálené. Přirozené denní světlo tak musíme nahrazovat umělými svítidly. Pokud však chceme, aby nám evokovaly sluneční svit, pomohou nám v tom různé lustry, lampy a jiná svítidla v teplých, žlutooranžových odstínech nebo ta, která jsou vyrobená z přírodních materiálů.

Louče a svíčky

Už naši předkové měli světlo spojené s teplem. Ať už jim tyto pocity evokovaly přímo sluneční paprsky, nebo oheň v kamnech či plamen loučí, svíček či petrolejových luceren, každopádně platí, že příjemná atmosféra je spojena se žlutooranžovým barvou světla.

Studené světlo slunce nenahradí

Pokrok nezastavíme, a to platí i u svítidel. Klasické žárovky tak vystřídaly úspornější zářivky či LED diody. Jejich nevýhodou bohužel ale je, že poskytují studené ostré světlo, tudíž nepřipomínají sluneční paprsky ani v nejmenším. Naštěstí existují moderní technologie, pomocí nichž lze světelný zdroj libovolně barevně upravit

Na co při nákupu nezapomenout?

Důležité je uvědomit si, k jakému účelu svítidlo pořizujete. Jestliže potřebujete osvítit jídelní stůl, čtecí koutek, či jiný prostor. Každý kout vašeho bytu totiž vyžaduje odlišnou intenzitu i barvu světla.

Pokud kupujete lustr, pamatujte na výšku místností. Obecně platí, že čím větší prostor, tím masivnější lustr můžete pořídit.

Důležité je i to, oba lustr ladil se zbytkem místnosti. Možná se vám to zdá jako banalita a zbytečná věc, ale pokud zavěsíte moderní lustr do místnosti zařízené starožitným nábytkem, výsledek nebude moc pěkný.

Pokud potřebujete pořídit osvětlení do koupelny, nezapomínejte, že světlo musí být odolné proti vlhkosti.

 

Christine Pölderlová

Budiž světlo aneb vyberte si to správné osvětlení Budiž světlo aneb vyberte si to správné osvětlení Budiž světlo aneb vyberte si to správné osvětlení
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty