Vánoce klepou na dveře a je nejvyšší čas začít přemýšlet o tom, jak jejich hladký průběh popřát nejen těm, s nimiž se uvidíme, ale všem, na nichž nám záleží. Ideálním prostředkem k tomu se každoročně stává vánoční přání. Jak jej vyrobit, aby odráželo vaši duši?
Často se říká, že „méně je více“, a každému se jistě v několika životních situacích potvrdila hloubka tohoto moudrého rčení. Více peněz neznamená více štěstí a více slov neznamená více užitku. Ne nadarmo se také praví, že „mluviti stříbro, mlčeti zlato“. Proč o tom ale mluvíme v souvislosti s vánočním přáním? Protože nezáleží na tom, jak drahé nebo levné bude, záleží na tom, s jakým záměrem jej vyšleme do éteru.
Proč záleží především na záměrech
Ve všem, co děláme, vždy leží nějaký záměr. Ať už jdeme navštívit rodiče, zaplavat si do bazénu, zaběhat si nebo telefonovat kamarádce či chystat večeři pro partnera. Vše, co děláme, děláme z nějakého důvodu. A je důležité, abychom si jej sami pro sebe ujasnili dříve, než se pustíme do realizace. Protože snažíme-li se záměr nějak, jakkoli, zamaskovat, výsledek nikdy nebude takový, jaký jej očekáváme, protože do našeho uvažování se vkrade neupřímnost, a to nikdy nevěstí nic dobrého. Jóga pro to užívá výraz „satja“, což je jednota slov, myšlenek a činů. Satja, jedna ze zásadních jógových etických zásad, tedy hlásá: mluvme tak, jak přemýšlíme, a tak také konejme, praktikujme pravdomluvnost a otevřenost. A právě takové by mělo být i přání, které pošleme ostatním a spolu s ním i poselství, které je vždy ryze individuální.
Přání, které je od srdce
Protože pokud je přání skutečně od srdce, podobně jako třeba dárek, obradovaný to okamžitě pozná. Změní se celková energie, osobitost, atmosféra kolem onoho počinu. Pokud chceme předávat radost, najděme ji nejprve v sobě a těšme se na to, že přáníčkem potěšíme někoho, na kom nám záleží. Láska je základní ingrediencí všech dárků a ony bez ní nikdy nebudou takovými, jakými by mohli být, pokud je prodchne svým světlem.
Tipy k přemýšlení a inspiraci
Chceme-li přání rozesílat jen proto, abychom měli „splněno“, raději na tuto nemilou povinnost rezignujme a vyřešme záležitost sms zprávou nebo mailem, jimiž dáme najevo účast, ale nebudeme si hrát na něco, co nechceme předávat. Pokud chceme ale přáním potěšit, vyhrajme si s ním, a to ne tak, aby to bylo složité výtvarné dílo, ale tak, že popřemýšlíme nad tím, co by asi toho, komu jej chceme odeslat, mohlo nejvíce potěšit. Nikde není psáno, že musíme rozesílat stejná přání! Pro každého může být jiné a typické tím, co chceme sdělit! Zde máte pár tipů k přemýšlení a inspiraci:
- Pokud patříte mezi patrioty a žijete ve městě, kde jste se narodili, předejte obdarovávanému kus sebe a vyberte pěkný pohled vašeho města. Dejte si práci a najděte nějaký malovaný, s vánoční tematikou nebo vyfoťte vlastní pohlednici a vložte ji do obálky společně s lístečkem, kde napíšete osobní přání všeho dobrého.
- Pokud jste spontánní člověk činu a více než náznaky máte rádi přímé vyslovení se, proč nevytvořit originální přání s pomocí originální fotografie? Oblečte vánoční čapku, sobí uši nebo jen vezměte k ruce ozdobenou smrkovou nebo jedlovou větvičku a vyfoťte se s partnerem v humorné póze nebo třeba pod jmelím, jak si dáváte vkusnou hubičku na tvář s přáním lásky a plodnosti do nového roku. Vyfoťte každému jinou fotografii podle toho, co ho potěší nebo pobaví!
- Pokud jste šikovní ve vytváření prezentací, co se takhle letos pokusit o fotokoláž, kterou budete rozesílat jako vánoční PFko? Nemusí se jednat o nic složitého, řiďte se tím, co a jak cítíte: stáhněte nějaký jednoduchý program, vyberte pár pěkných fotek a obrázků a potom laďte a editujte dokud nebudete spokojení!
- Samozřejmě nemusíte celé přání vytvářet sami, pokud vás za srdce chytne nějaké v obchodě (ať už kamenném nebo internetovém) neváhejte jej zakoupit a vyšperkujte jej osobním přičiněním – vymyslete vlastní básničku; ozdobte jej sušeným ovocem, skořici, perníčkem nebo mašlí…
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock