Domácí posilovna představuje skvělý způsob, jak ušetřit peníze a zajistit, že až na vás zase sedne lenost a nebude se vám chtít cvičit, nebudete mít po ruce pádnou výmluvu. Což se hodí zejména v době, kdy jsme kvůli koronaviru odkázáni trávit většinu času v pohodlí našich domovů. Jenže máte pocit, že do vašeho bytu se už nic navíc nevejde. Nevěste hlavu, vše je záležitostí kreativity a organizace prostoru!
Řada lidí ohledně investice do domácí posilovny váhá, protože si nejsou jisti, co všechno by si měli pořídit a na kolik je to vlastně přijde peněz. To je velká škoda, protože kromě toho, že na kvalitní domácí tréninkovou zónu nepotřebujete nadbytek prostoru, se obejdete i bez nutnosti vydat na její realizaci velké finance. Dobrá zpráva je, že pro vytvoření kvalitní domácí posilovny najde doma prostor téměř každý – nepotřebujete totiž ani drahé stroje ani složité vybavení. Jak tedy na to?
1. Roh nebo jiný podobný prostor
Rohy a další podobné prostory se často tváří jako místa, která nelze k ničemu užitečnému využít. A tak bohužel leží ladem a my kolem nich bez povšimnutí a projevení hlubšího zájmu jen netečně procházíme. Jaká je to škoda! Při troše fantazie totiž právě rohy místností můžete využít pro vytvoření kreativní cvičební zóny! Můžete zde uskladnit pomůcky, rozestavět potřeby, uschovat nářadí, bez něhož se neobejdete. A podobně nevyuživatelných míst v bytě jistě najdete ještě více – stačí se pořádně rozhlédnout a zapojit fantazii.
2. Činky jako dobrý přítel
Zapomeňte na drahé vybavení. Pokud jde o nápady ohledně vybavení domácí posilovny, bohatě si vystačíte s dobrou sadou volných vah čili klasických činek „dvouruček“. Ty dokáží suplovat mnoho cviků, které se cvičí na strojích v posilovně, a mnohdy nabízí mnohem komplexnější trénink, protože v rámci jednoho cviku umožní zapojit více svalových skupin. Ideálně investujte do řady, která nabízí několik různých hmotností, abyste je mohli střídat a kombinovat a uzpůsobovat zátěž tréninku, kterému se zrovna budete věnovat.
3. Kvalitní podložka je nezbytností
Cenově dostupné, přenosné a skládací podložky s mnoha různými druhy polstrování jsou další nezbytností, která by ve vaší domácí tělocvičně neměla chybět. Cvičební podložky jsou všestranné a skladné – stačí je srolovat a opřít o zeď nebo schovat do skříně a na druhé straně je stačí rozbalit a můžete si na nich začít užívat jógy, pilatesu, posilování s vahou vlastního těla, intervalového tréninku… Možnosti jsou nepřeberné!
4. Místo běžeckého pásu švihadlo
Pokud doma pro potřeby domácí posilovny nenajdete více místa než v probíraném rohu, budete se muset zřejmě smířit s myšlenkou, že běžecký pás se vám sem skutečně nevejde. To ale neznamená, že nenajdete alternativu – jednou z nich se může stát třeba obyčejné, levné, skladné a neuvěřitelně efektivně pracující švihadlo! Švihadlo nezabere mnoho místa při skladování ani při používání a ovládání rychlosti a výšky skoků vám umožňuje ovládat intenzitu výživného kardio tréninku. Kardio nemusíte vynechávat jen proto, že se vám domů nevejde běžecký pás – vezměte do ruky švihadlo a dejte si do těla trochu „staromódně“!
5. Odporové pásky
Dalším skvělým parťákem při domácím cvičení, který rovněž nezabere žádné místo, jsou odporové pásky – poměrně moderní a oblíbená cvičební pomůcka. Tyto pásky se nasazují na ruce nebo kotníky a tahavými pohyby se s nimi provádí cviky sloužící k budování síly s nízkým rizikem poškození kloubů. Pásky totiž poskytují odpor, který svaly musí překonávat, čímž právě sílí. A po skončení tréninku je snadno sbalíte, odložíte a tělocvična je uklizená!
6. Tyč do futer nejen na přítahy
Nestárnoucí a stále perfektně fungující klasiku také představuje tyč, která se instaluje do horní části futer od dveří. Prodává se mnoho typů, některé jsou dokonce roztahovací a lze je vždy přidělat těsně před tréninkem a hned po něm je uklidit – tedy v době, kdy necvičíte, je vůbec nemusíte mít na očích. A možnosti využití těchto jednoduchých pomůcek jsou velmi rozmanité – můžete zde nacvičovat shyby a posilovat střed těla i horní část těla, nebo zde můžete zavěsit třeba TRX či příslušenství na „létající jógu“ a věnovat se cvičení, které vás baví!
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock