Možná stále častěji přemýšlíte o výhodách nízkoenergetického bydlení a zvažujete pořízení takového domu. A jak vlastně takový moderní a energeticky úsporný dům vypadá? Možná stále častěji přemýšlíte o výhodách nízkoenergetického bydlení a zvažujete pořízení takového domu. A jak vlastně takový moderní a energeticky úsporný dům vypadá?
Proč uvažovat o nízkoenergetickém bydlení?
Jednoduchý tvar domu je výhodný i kvůli vyloučení tepelných mostů, kterými z domu odchází teplo. A proč si vlastně pořizovat nízkoenergetické bydlení? Důvod je zcela jednoduchý. Rozvoj poptávky po nízkoenergetických domech pochopitelně souvisí s nárůstem cen energií, které se rok od roku znatelně zvyšují. S nízkoenergetickým domem je možné ušetřit až polovinu nákladů na vytápění, především díky výběru stále dokonalejších izolačních materiálů. Jde přitom o domy velmi moderní, s dostatkem světla, nabízejícími vysoce komfortní bydlení. Zvlášť v této době, kdy ceny energií neustále rostou, a přírodních zdrojů ubývá, je dobré se zamyslet nad spotřebou energií ve vlastním domě či bytě. V evropských zemích jsou už běžně využívány koncepce tzv. nízkoenergetických budov, jejichž spotřeba energie je až o 90 % nižší než u klasické, běžné výstavby, a takový rozdíl jistě není zanedbatelný.
Montovaná dřevostavba nebo zděný dům?
Výstavba zděného domu bývá v porovnání s dřevostavbou dražší a časově náročnější, navíc je nutné stavbu naplánovat tak, aby byla hrubá stavba včetně zastřešení dokončena do zimy, v jejímž průběhu se nechává tzv. vymrznout. Oproti tomu k velkým výhodám montovaných dřevostaveb patří to, že je možné je postavit téměř v jakémkoliv ročním období a zároveň velmi rychle. K opoždění výstavby pak může dojít pouze díky vytrvalejšímu dešti – ten pochopitelně dřevostavbám neprospívá. Postavit dřevostavbu trvá v průměru tři až čtyři měsíce. Pokud vás zajímá také dopad na životní prostředí, pak s ohledem na technologické postupy při výstavbě zděného domu v porovnání s montovanou dřevostavbou je energetická náročnost, a tím tedy i negativní dopad na životní prostředí o poznání vyšší. Dřevo je obnovitelný zdroj a také zcela bezodpadní materiál, jeho zpracování ani likvidace tak životní prostředí nezatěžují.
Cenová dostupnost - jsou nízkoenergetické domy skutečně příliš drahé?
Pokud bychom na nízkoenergetických stavbách chtěli hledat nevýhody, opravdu by jich nebylo mnoho. Jejich odpůrci obvykle argumentují jediným – vyšší pořizovací cenou. Toto tvrzení je však sporné a ve výsledku může nízkoenergetická stavba vyjít naopak levněji. Obecně se má za to, že investice do takového domu by neměla být vyšší o více než 7 - 10 %, než u klasické novostavby běžného domu. Běžná jsou také tvrzení, že vyšší náklady vložené do stavby nízkoenergetického domu se vám vrátí během příštích dvaceti až třiceti let.
Nízkoenergetické byty
V obyčejném panelákovém bytě může být problém dosáhnout například vhodné vlhkosti. Bydlíte-li v suchém prostředí panelákového bytu, je doporučeno jej zvlhčovat na 50 – 60 %. Nízkoenergetický byt může být například vybaven řízeným automatickým větráním, které neustále přivádí do místností čerstvý vzduch. Díky prachovému filtru se také snižuje obsah prachu ve vzduchu, což ocení zejména alergici. V nízkoenergetických bytech je téměř ideální vlhkost, což brání také vzniku plísní.
Co je to typový projekt a proč věnovat pozornost projektové dokumentaci?
Kdo chce mít s výstavbou domu co nejméně starostí, může si vybrat hotový typový projekt přímo od firmy, která jej nabízí i s kompletní realizací – tedy jde o stavbu na klíč, kdy nám bude dům předán hotový, třeba i s kompletní kuchyní nebo s instalovaným zdrojem vytápění. U typových projektů, které zakoupíme a sami budeme podle nich stavět, bude trochu těžší rozpoznat jejich kvalitu. Firmy, které nabízejí projekt i s realizací, mají i vzorové domy, které si můžeme dopředu prohlédnout. U projektů obvykle pomůže vizualizace, kdy se nám nabízí virtuální prohlídka domem, kvalitu samotného projektu tak ale odhadneme jen těžko. Je nutné si některé věci dobře ohlídat, například požadovat kvalitně zpracovanou dokumentaci včetně všech detailů a popisků, výkresy v dostatečně velkém měřítku a zároveň možnost ukázky jiných projektů. Důkladná projektová dokumentace může celou realizaci stavby zjednodušit a zároveň upřesnit předběžný rozpočet.
Veronika Moreira Tůmová
Fotografie: Shutterstock