Měkoučké, voňavé, načechrané. Takové je vyžehlené oblečení – dobře se nosí, je pohodlné a nikde nekouše ani neškrábe. I když žehlení vyžaduje čas a nějaké to úsilí, rozhodně se nevyplácí od něj nadobro upouštět ani v případě, že máte sušičku prádla. Proč vlastně?
V dnešním zrychleném světě, kdy máme setrvale k dispozici tolik technických vymožeností, mezi něž patří i sušičky prádla, se žehlení může tvářit jako zbytečná ztráta času. I ze sušičky přeci vytáhnete oblečení pěkně vyhřáté a pokud jej rovnou za tepla rozložíte, trochu uhladíte rukama a potom složíte, může se zdát, že žehlení již není třeba. Proč u něj tedy zůstávat?
1. Zvyšuje pohodlí a sebevědomí
Pěkně vyžehlené oblečení dodává pocit pohodlí a spokojenosti, a protože se v něm cítíme dobře, tak podporuje i dobré sebevědomí. Navíc je faktem, že v krásně čistém a rovném oblečení bez nežádoucích záhybů a vrásek na místech, kde by se rozhodně vyskytovat neměly, člověk vypadá skutečně reprezentativně a může být na to, jak vypadá, opravdu hrdý.
2. Činí oblečení přitažlivějším
Zmuchlané oblečení rozhodně nevypadá atraktivně. A i když jej ze sušičky vyndáte včas a rovnou složíte, nikdy nebude vypadat úplně tak, jako když jej poctivě a pořádně vyžehlíte. Žehlení zvyšuje přitažlivost oblečení a dodává mu nádech stylu a elegance, navozuje také dojem čistoty a měkkosti.
3. Prodlužuje životnost oděvů
Žehlení nejen, že odstraňuje nežádoucí vrásky z pomačkání, ale také známky smrštění a obnošenosti i únavy materiálu. Tím oblečení dodává svěží vzhled a zároveň prodlužuje životnost materiálu, zachovává barvu i texturu.
4. Ničí bakterie
Většinu bakterií by mělo zničit již praní s vhodným pracím prostředkem, případně potom následné sušení v sušičce. Někdy se ale může stát, zejména, pokud perete při nízkých teplotách, abyste prádlo nezničili, že některé nečistoty, bakterie, plísně a houby v tkaninách zůstanou. Konečné přežehlení je proto prevencí, která zajistí, že prádlo bude dokonale čisté a bezpečné. Pokud některé patogeny v oblečení zůstaly, teplo z žehličky je spálí a zničí.
5. Lék na sražení
Úlek, který se vás zmocní při pohledu na oblíbené sražené šaty nebo košili, rozhodně není příjemným zážitkem. Čas od času se to ale stane. Ať už je důvod jakýkoliv, poslední záchranou se v tomto směru může stát žehlička, která nenechá zemřít vaše naděje na to, že oblíbený kousek ještě někdy obléknete a nebudete v něm vypadat jakou v kousku po mladším sourozenci. Teplo často způsobí, že sražené textury povolí a znovu se natáhnou, důsledkem čehož budete moci daný kus oblečení dál nosit, jako kdyby k žádnému sražení vlastně vůbec nedošlo.
A co žehlení s párou?
I přes všechny výše jmenované výhody může být žehlení časově náročné a také únavné. V tomto ohledu umí práci výrazně usnadnit napařovací žehlička, která dodává oděvům svěží vzhled a celkový čas trávený žehlením může výrazně zkrátit i snížit úsilí, které je při žehlení třeba vynakládat. Je ale nutné zmínit, že žehlení s pomocí napařování nefunguje na všech látkách stejně. Nehodí se zejména pro těžší druhy jako je tkanina ze směsi polyesteru nebo vlny, kde ani pára nestačí k odstranění záhybů. Parní žehlení funguje nejlépe na tkaninách jako je len či bavlna. Aby se v žehličce vytvořila pára, musíte ji také naplnit vodou, díky čemuž poměrně znatelně ztěžkne, což může být při manipulaci nepříjemné až vysilující. Pokud má navíc zařízení malou nádržku, budete ji muset častěji doplňovat.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock