zpět

Nepodceňujte přípravu na léto a dejte květinám zelenou již teď...

Květiny jsou velmi důležitou součástí bydlení. Patří nejenom do interiéru, ale radost nám dělají i na oknech, balkonech nebo terasách. Právě teď je nejvyšší čas vybírat vhodné rostliny a nádoby, které nás budou těšit nejenom během léta, ale při správné péči až do podzimu.

Posezení na rozkvetlém balkoně, terase, v patiu či kdekoli jinde na čerstvém vzduchu má něco do sebe v každé denní či večerní době. Není nad to, když si můžete vychutnat snídani nebo užít večerní relaxaci uprostřed záplavy pestrobarevných květů. Nezapomeňte přehlídku rostlin doplnit i o bylinky, které se vám budou hodit do čerstvých salátů, letních drinků, anebo během grilování.

Dvakrát měř...

...jednou řež, praví české přísloví. V případě osazení venkovních květináčů to znamená velmi dobře si rozmyslet, jaké rostliny si pořídíte za okna, na balkon nebo terasu. Vždy je třeba brát především ohled na to, kterým směrem jsou vybraná místa orientovaná. Jiné květiny se hodí na západní stranu, jiné na jih a rostlin se nemusíte zříkat ani v případě, že si daný prostor rozumí během celého dne hlavně se stínem. Důležité jsou i nádoby, které znamenají přinejmenším polovinu pěstitelského úspěchu.

Jak na truhlíky a květináče

Rostlinám byste měli dopřát dostatek prostoru. Čím více místa a kvalitní zeminy budou mít, tím lépe porostou. Pokud jde o truhlík, při výběru jste rovněž limitování velikostí plochy, na kterou ho chcete umístit, to znamená délkou okna, balkonu, zábradlí a podobně. V případě okna je třeba brát v úvahu i šířku parapetu, a pokud chcete truhlík zavěsit na zábradlí, tak rovněž nosnost. Většinou jsou k dostání truhlíky dlouhé 40 až 100 cm a široké 15 až 25 cm. Jestliže budete nádobu osazovat jenom v jedné řadě, stačí vám užší truhlík, s každou další řadou by měl být pochopitelně širší.

Jako nejpraktičtější lze právem označit samozavlažovací truhlík. Původně vznikl jako řešení pro všechny, kteří v letním období odjíždějí pryč a jejich květiny by tak zůstaly třeba týden bez vody. Jenže s postupem doby si ho oblíbili i ti, kteří sice nevytáhnou paty z domova, ale občas zapomenou truhlíky zalít, anebo je přelívají. Samozavlažovací truhlík všechny tyto prohřešky hlídá a nedovolí květinám uschnout či uhnít. 

Na balkon nebo terasu se hodí také květináče, které se vyrábějí z různých materiálů. A právě materiály jsou určující při volbě místa, kde bude květináč stát. Jde o to, že například v plastových květináčích se zahřívá zemina a rostliny tak rychleji usychají. Proto jsou vhodné do polostínu či stínu. Na balkon nebo terasu, kam se celý den opírá slunce, jsou vhodné květináče z glazované hlíny. Jejich výhodou je, že se nepřehřívají a díky tomu se z nich voda odpařuje jen velmi pomalu. Slunné stanoviště svědčí i rostlinám zasazeným v dřevěných květináčích, do kterých se vkládá igelitová plachta. Nezapomeňte do dřeva i plachty udělat drenážní otvory, aby rostliny neuhnívaly a neničil se dřevěný obal. Velmi dobře vypadají terakotové květináče, jenže péče o květiny v nich je stejně náročná jako v případě plastových obalů, protože terakotové nádoby dobře sají vodu a navíc jsou prodyšné. Vzhledem k těmto vlastnostem v nich hlína velmi rychle vysychá. Proto patří rovněž do polostínu. V poslední době jsou v módě plechové květináče a všelijaké další plechové nádoby na květiny. Byť vypadají v exteriéru velmi efektně a skvěle doplňují například venkovsky laděný styl, nejsou pro květiny příliš vhodné, a to opět z důvodu přehřívání zeminy a tím i celé rostliny.

 

Styl

Jedna věc je materiál, druhá tvar, dekor a barva truhlíku a květináče. Myslete na to, že květináč musí mít stabilní těžiště. Pro rozkošatělou rostlinu se hodí nízká nádoba s velkým průměrem, do vyššího květináče zasaďte pnoucí rostliny, které se budou vinout kolem něj. Vyhněte se tmavým barvám, jež napomáhají absorpci tepla, což je v tomto případě na škodu. Pokud se rozhodnete pro vícebarevnou “zahrádku“, měli byste odstíny sladit, aby vzájemně harmonizovaly. To platí i v případě dekoru. Květináči, který vypadá, jako když vypadl z Provence stylu, to rozhodně nebude slušet ve společnosti hladkého jednobarevného květináče z moderního materiálu.

Sázíme

Kromě květin a bylinek můžete na balkoně nebo terase pěstovat i kontejnerovou zeleninu a dokonce ovocné stromky speciálně vyšlechtěné pro balkonové pěstování. Stejně jako nádoby, i rostliny vybírejte podle slunečního svitu. Slunce milují tradiční muškáty nebo petúnie a na slunné straně se bude dařit i surfiniím nebo lobelkám. Do polostínu umístěte verbeny, stín mají rády begonie nebo nádherně vybarvené fuchsie. Pozor na poměrně častou chybu: jestliže se rozhodnete vysadit do jedné venkovní nádoby více druhů květin a rostlin, vybírejte takové, které mají stejné nebo alespoň hodně podobné nároky na péči. V opačném případě bude vždy jeden nebo druhý typ rostliny chřadnout nedostatkem nebo přemírou vody a další péče.

Velmi dobře se v květináčích nebo truhlících vyjímají kombinace květin a rostlin, které vynikají listem. Ty navíc mohou mít i další funkci, nikoli pouze okrasnou. Tak například plectranthus, který se používá k výsadbě s muškáty, odpuzuje hmyz. Takový truhlík za oknem vás v bytě zbaví otravného hmyzu, což je další bonus této rostliny se zajímavě zbarvenými bílo-zelenými listy.

Zálivka

Rostlinám dělá dobře měkká odstátá voda. Máte-li dostatečně velký balkon, vyplatí se pořídit si větší konev, kterou po každém zalití hned doplníte. Navíc se v ní dá dobře rozmíchat i hnojivo. Vybírejte univerzální, které je vhodné pro všechny rostliny, jež máte na balkoně, terase, případně za oknem.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Pixabay

 

 

Nepodceňujte přípravu na léto a dejte květinám zelenou již teď... Nepodceňujte přípravu na léto a dejte květinám zelenou již teď...
Prohlédnout galerii (2)

Podobné projekty