Suché a nepoškozené semínko může u některých druhů rostlin spát i několik let. Za správných podmínek v něm však jako časovaná bomba vyraší život. V každém semínku je ukryto velké množství živin, které zajistí start růstu celé rostliny.
Během klíčení probíhají v semenech metabolické procesy, několikanásobně vzroste obsah vitaminů a minerálů, bílkoviny se štěpí na aminokyseliny, sacharidy na jednoduché cukry, tuky na mastné kyseliny. Celá rostlina je pak doslova napěchovaná vitamíny, minerály, bílkovinami a enzymy.
Jak naklíčit semínka
Nejdříve je nutné semena důkladně propláchnout. Zalijeme je poté vlažnou vodou a necháme nabobtnat. Nabobtnaná semena znovu důkladně propláchneme a rovnoměrně rozhrneme do nádoby určené ke klíčení, nejlépe do nakličovací misky. Semínka by měla být nejlépe v jedné, maximálně ve dvou vrstvách. Misku umístíme poblíž okna, ale ne na přímé slunce. Semínka nepotřebujeme nijak zahřívat, stačí je vystavit normální pokojové teplotě. Doba klíčení se liší podle druhu a velikosti semen.
Co všechno můžeme naklíčit?
K nakličování bude nejlepší použít semena v biokvalitě, bez rizika obsahu chemických látek. Z luštěnin můžeme ke klíčení zvolit neloupanou červenou nebo zelenou čočku, cizrnu, oblíbené jsou také fazole mungo. Z obilovin pak nejrychleji klíčí žito, pšenice, ječmen a oves. Vyzkoušet můžete i oblíbenou vojtěšku, řeřichu, hořčici nebo ředkvičky. Méně tradiční jsou klíčky ze semen červené řepy, cibule, česneku nebo rukoly.
Nakličovací misky a jejich domácí alternativy
Do "pěstování" klíčků se může pustit každý, i ten, kdo dosud žádné zkušenosti s pěstováním rostlin nemá. Ideální jsou k tomu tzv. nakličovací misky, udržují semínka při správné vlhkosti, nehrozí jim vyschnutí ani hniloba nebo plíseň. Někdy se jim říká jednoduše klíčidlo nebo také klíčidelnice. Obvykle bývají plastové nebo keramické. Tento šikovný pomocník se obvykle skládá z několika misek, v každé z nich můžete nechat klíčit jiný druh semen. Spodní miska pak slouží k zachycování přebytečné vody. Pro drobnější semínka se hodí nakličovací sklenice, která je i krásným estetickým doplňkem. Klíčit ale můžete i jinak, například pomocí cedníku nebo obyčejné skleněné lahve. Můžeme využít také nebarevnou PET láhev, které uřízneme hrdlo a ve spodní části ji opatříme otvory.
Využití klíčků v kuchyni
Naklíčená semena jsou plná hodnotných výživových složek, navíc jsou dobře stravitelná a jsou také zdrojem důležité vlákniny. Klíčky dávají našemu tělu energii, posilují imunitu a v neposlední řadě také psychiku.Čerstvé klíčky přispívají nejen ke správné funkci orgánů, ale mají značné preventivní, léčivé i regenerační účinky. Jsou svěží, křupavé, lehké a šťavnaté. Každá naklíčená rostlinka má však jinou chuť, a tak mezi nimi najdete i ty chuťově výrazné, stejně jako ty neutrální. Naklíčené brukvovité rostliny, např. ředkvička, zelí, brokolice nebo řeřicha se vyznačují velmi pikantní a ostrou chutí. Klíčky jsou zkrátka zdravé a výživné, jsou skvělé jen tak na chleba s máslem, do salátů i do pomazánek. Můžeme je využít také do jarních smoothies.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock