zpět

Pokojové květiny, které přežijí i vaši péči

Patříte mezi ty, kterým uhyne i kaktus? Nebo jen nemáte dostatek času či vašemu bytu chybí světlo, které je při pěstování většiny květin naprostou nezbytností? Pak čtěte dál.

Pečlivě udržované a zdravé rostliny jsou tou největší okrasou, kterou můžeme do interiéru vnést. Spoustu lidí ale trápí fakt, že se o rostlinky neumějí postarat, ač se snaží sebevíc. Existují ale květiny, které by měly vydržet i těm, kteří na péči o ně nemají potřebnou trpělivost nebo čas. Které to jsou?

Dracéna

Dracéna je rostlina běžně dostupná v několika druzích a barvách. Jde o okrasnou květinu s různě vysokými kmínky a bujnou kšticí lesklých zelených listů. Dracéna je ideální pokojovkou, která je nenáročná na údržbu. Vyhovuje jí víceméně jakékoliv umístění. Jediné, co jí nedělá dobře, je přímé slunce a průvan, který způsobuje opadávání listů. Dracéna snese pravidelnou i nárazovou zálivku. Pokud jste tedy často na cestách nebo na zalévání “jenom“ zapomínáte, dracéna vám to odpustí.

Tchynin jazyk

Rostlinu, která pochází z Jižní Afriky, milovaly už naše babičky i prababičky. Možná vás překvapuje zvláštní název květiny, který by mohl logicky vyplývat z její houževnatosti. Má sice ráda slunná až polostinná místa, ale poroste i na tmavším stanovišti, jen nebude mít tak výrazné kresby na listech. Od jara do podzimu potřebuje zálivku jen mírnou. V zimě ji pak zalévejte jednou až dvakrát do měsíce.

Fíkus benjamin

Fíkus se hodí do světlých panelákových bytů. Pozor ale na přímé sluníčko, které by mohlo rostlině popálit listy. Zálivku snese mírnou. Pokud uvidíte, že je hlína v květináči suchá, dopřejte rostlině vodu. Velkou předností fíkusu je jeho schopnost odstraňovat nečistoty ze vzduchu, je tedy velmi hojně využíván v kancelářích.

Netík

Pokud váš byt trápí nedostatek světla, tato rostlina je tou správnou volbou. Patří totiž mezi nejkrásnější kapradiny, které, jak jistě víte, dokáží přežít i na tmavých místech. Ke svému životu ale potřebuje vlhkost, v suchém bytě rozhodně nepřežije. Také vyžaduje pravidelné kontrolování a odstraňování zaschlých listů.

Aloe vera

Pěstování aloe vera nevyžaduje žádné zvláštní úsilí. Tato pouštní rostlina je zvyklá na sucho, proto vydrží i několikadenní půst. Dopřejte jí ale sluneční paprsky – nejlépe se jí bude dařit na okně směřujícím na jih. Aloe vera můžete využít i jako domácí lékárničku. Listy z ní se používají na drobná poranění a spáleniny.

Jak vidíte, byt plný krásných a zdravých rostlin mohou mít i ti, kteří byli přesvědčeni, že nejsou předurčeni k pěstování jakékoliv rostliny. Vždyť květiny mají tu úžasnou schopnost zvyšovat pozornost a mírnit mentální únavu. 

Christine Pölderlová

Pokojové květiny, které přežijí i vaši péči Pokojové květiny, které přežijí i vaši péči Pokojové květiny, které přežijí i vaši péči
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty