zpět

Magické kouzlo levitujících květin

Léto se pomalu chýlí ke svému závěru. Noční teploty už začínají povážlivě klesat, ráno se leckde dokonce přibližují k nule. Pokud jste letnili interiérové rostliny, nastal čas je pomalu vracet zpět na domácí parapet.

Anebo pro tentokrát nechte parapet parapetem a pořiďte si kokedamy neboli levitující květiny. Že nebudou tak úplně plout prostorem, je nasnadě už proto, že jsou zavěšené ke stropu, takže je rozpohybuje jenom průvan. Ostatně, tuhle schopnost neměl ani sám veliký Harry Houdini, ale s trochou fantazie a šikovným „neviditelným“ provázkem se o levitující dojem kokedamy postarají beze zbytku.

O čem je řeč?

Kokedama znamená v doslovném překladu mechová koule. Tento moderní trend v pěstování rostlin se k nám dostal z Japonska. Jejich vznik je tak trochu zahalen tajemstvím, ale obecně se uvádí, že kokedamy, pocházejí z bonsají ve stylu nearai, které se pěstovaly tak, aby jejich kořenový systém vytvořil v nádobě kompaktní strukturu a po vyjmutí si zachoval její tvar. Bonsaie se pak umísťovaly na podstavec, kde se nechávaly porůst mechem. Na rozdíl od nich kokedama není zasazena nejprve v květináči, ale rovnou vyrůstá z kulovitého mechového balu. Vzhledem k omezenému prostoru pro kořeny se příliš nerozrůstá a je poměrně nenáročná na péči. Zelený mech obalený provázkem funguje jako obal, zadržuje vodu a k tomu ještě krásně vypadá.

Do vzduchu, skla i na talířek

Ono to vlastně není nic nového ani u nás, protože závěsné květináče byly, jsou a nejspíš i budou součástí mnoha interiéru. Vlastně i exteriérů, neboťt se často uplatňují jako doplněk teras či zastřešených zahradních posezení. Originální design kokedam si ovšem zaslouží i originální obal. Tento požadavek beze zbytku splňuje aerárium, neboli skleněná nádoba, obvykle ve tvaru koule s všelijak tvarovaným vrškem, za který ji lze dobře zavěsit do prostoru. Nechybí otvory, jjimiž se rostliny vsazují dovnitř. Ve skleněném aeráriu se pěstují hlavně broméliovité rostliny, které nepotřebují zeminu, protože žijí výhradně ze vzdušné vlhkosti. Nesmí se přelít, jelikož by uhnily. Stačí je pouze rosit. Dařit se v nich bude i vlhkomilným odrůdám, kterým přemíra vody nevadí. Ale pozor, v tomto případě velmi pečlivě vybírejte místo, kam aerárium s vodní rostlinou zavěsíte. Zásadně se vyhýbejte přímému slunci, které dokáže za poměrně krátký čas vodu ve skle ohřát natolik, že se v ní rostlinka „uvaří“. Pokud zapomínáte květiny zalévat, či v tomto případě doplňovat vodu, pořiďte si sukulent, který vyžaduje minimální zálivku a je tedy vhodný právě pro lidi, kteří se péči o domácí rostliny dostatečně nevěnují. Jestliže chcete, aby vaše aerárium bylo krásně barevné, osaďte je orchidejemi, jejichž něžná krása dodá vašemu interiéru elegantní půvab. Důležitou položku v péči o rostliny ve skleněných nádobách tvoří voda. Měli byste používat výhradně měkkou, která nezanechá na skle vodní kámen.

Pokud se rozhodnete pro klasickou kokedamu, tedy rostlinu s kořenovým balem vytvarovaným do koule a obaleným mechem, máte usnadněnou práci s čištěním skla. V této variantě jí dopřejete zálivku tak, že bal s mechem ponoříte na pár minut do vody, aby kompletně nasákl vlhkost. Poté necháte rostlinu okapat a můžete ji opět pověsit. Někdy není nutné ji ani namáčet, ale bohatě postačí, pokud ji lehce orosíte.

Jestli vám na výše zmíněném parapetu zbude nějaké místo a na péči o levitující květiny se třeba necítíte, vsaďte na stojací kokedamy. Bez ohledu na to, jestli jsou tyhle krásky postavené na parapetu nebo zavěšené, platí, že s přesazováním do prostornějšího květináče nebo s výměnou hlíny starosti mít nebudete. Pravdou ale také je, že péče o stojací typ kokedam je přece jenom o něco jednodušší.

Kreativní hrátky

K výrobě květinových závěsů se dají použít nejenom uvedené druhy květin, ale skleněné baňky můžete osadit například podle ročních období. Na jaře do nich zasadíte první kvetoucí rostliny, v létě mohou hýřit barevnou záplavou květů, na podzim jim budou slušet různé plody, které nasbíráte během podzimních procházek a v zimě do nich můžete vytvořit hezkou vánoční dekoraci. Je už čistě jen na vás, co zvolíte.

K výrobě klasické závěsné kokedamy budete potřebovat vybranou rostlinku, pro začátek volte spíš méně náročné varianty, mech, substrát, rašelinu, provázek a nůžky. Rostlinu zbavte původního substrátu a připravte si nový, který se bude skládat ze zeminy pro pokojové rostliny a rašeliny. Tu můžete nahradit japonským černým jílem, který na rozdíl od rašeliny tolik nevysychá a lépe se s ním pracuje. Do substrátu lze přidat i další přísady, které kořenům dodávají živiny a zadržují vodu. S trochou vody vytvořte ze všech přísad hmotu, kterou obalujete kořeny rostliny až do podoby koule. Tu zabalte do mechu, který si buď přinesete z lesa, anebo koupíte v zahradnictví. Nezapomeňte pořádně orosit, aby se dobře tvaroval. Nakonec vše pevně omotáte provázkem a můžete zavěsit.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Fler.cz

Magické kouzlo levitujících květin Magické kouzlo levitujících květin Magické kouzlo levitujících květin
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty