zpět

Vezměte to od podlahy, neb jaro je čas renovací

Zejména chataři a chalupáři mají touto dobou plné ruce práce.  Po zimě je totiž třeba dát do pořádku víkendová či prázdninová obydlí a napravit případné škody.

Kromě toho, že je třeba zjistit, co vše potřebuje opravu, mnozí si lámou hlavu, jak a čím opravovat. Častým tématem bývají nové nátěry dřevěného nábytku a podlah. A tady může nastat dilema, zda zvolit tradiční lak, nebo moderní olej. Hned na začátku je třeba si uvědomit, že by měl rozhodnout především výsledný vzhled, následná údržba povrchu a pozdější obnova. Zatímco olej se do dřeva vsakuje, lak vytváří na povrchu jednolitou pevnou vrstvu. Jeden i druhý se ovšem hodí jak pro renovační, tak i nové nátěry a snesou údržbu běžnými čisticími prostředky.

Akrylátový lak na nábytek

Bezbarvé laky zanechávají na povrchu průhlednou vrstvu, která dřevu zaručuje jednodušší údržbu než při nátěru olejem. Existují laky, které jsou vhodné na takzvaně nepochozí plochy, tedy skříně, postele, poličky, dveře a další podobné dřevěné vybavení. Myslete na to, že povrch je vhodné před lakováním lehce zbrousit a poté natřít po směru vláken první vrstvou. Po zaschnutí a dalším jemném zbroušení se natírá druhá vrstva. Kromě lesklého povrchu může v řadě případů dobře vypadat i matový vzhled. 

Polyuretanový lak na podlahy

Při výběru laku na podlahy si opět všímejte účelu, který by měl být vhodný pro mechanicky namáhané povrchy. Takový lak vytváří tvrdší, mechanicky odolnější protiskluzovou vrstvu, která zvládne například posunování nábytku a odolá tekutinám či běžně používaným čisticím prostředkům.

Všestranný voskový olej

Voskové oleje jsou vhodné pro všechny výše zmíněné dřevěné výrobky, tedy od nábytku až po podlahy či schody. Takto natřené dřevo je přirozenější nejenom na pohled, ale i na dotek. Naolejované povrchy velmi dobře odolávají tekutinám, mastnotě i neagresivním čisticím prostředkům.

Víte, že:

1. lak na podlaze stačí obnovit přibližně po pěti letech, zatímco nátěr olejem je třeba zopakovat už po roce a půl.

2. před renovačním nátěrem lakem je třeba povrch zbrousit, u renovačních nátěrů olejem tento krok není nutný.

3. povrchy natřené olejem se dají opravit jen lokálně. Olej stačí nanést na štětec nebo houbičku a vetřít ho na poškozené místo. U laku je lepší přetřít celý povrch, aby se vytvořila jednolitá vrstva.

 

Připravila: redakce

Foto: Balakryl, Pixabay

 

 

Vezměte to od podlahy, neb jaro je čas renovací Vezměte to od podlahy, neb jaro je čas renovací Vezměte to od podlahy, neb jaro je čas renovací
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty