Je zajímavé sledovat v proměnách času, kam až došly nábytkové povrchy, které jsou jedním z určujících důvodů, proč si koupíme danou skříňku, komodu nebo stůl. Moderní nanotechnologie jim totiž dávají vlastnosti, které ocení hlavně jejich uživatelé.
Akrylát s tváří skla
Šikovný imitátor k nerozeznání od skla, oproti kterému nabízí dosud nevídané praktické vlastnosti… takový je jeden z novinkových materiálů pro třetí tisíciletí, GLAXX. Čekejte akrylát smísený se skleněným prachem, díky němuž věrně napodobuje sklo - a to jak v lesklé, tak matné variantě. Oproti sklu má jedinečnou výhodu. Umožňuje dodatečné úpravy, které by u kaleného skla byly kvůli jeho tvrdosti nemyslitelné. Dá se do něj vrtat, řezat i frézovat a vzhledem k celkové síle desky 20 mm je navíc možné bez problémů využít běžné panty pro nábytková dvířka.
A jaké další vlastnosti GLAXX nabízí? Svou barevnost má pojištěnou UV stabilitou, takže vyblednutí u něj rozhodně nehrozí. Kromě toho se jedná o netoxický materiál, dokonce vhodný pro kontakt s potravinami.
Nanopovrch v dokonalém matu
Další z inovativních materiálů, který se hlásí o slovo, je FENIXX. Povrchům nabízí sametový vzhled, jeden z nejhlubších matů a extrémně vysokou odolnost na běžné mechanické poškození. Právě díky nanočásticím odolá silným nárazům do plochy, otiskům prstů nebo působení běžných domácích čisticích prostředků. A nijak mu neublíží například ani malířské pokusy vašich dětí fixami, které snadno zlikvidujete takzvanou nanohoubičkou.
Sklo s nanoochranou
Díky své designové čistotě i praktickým vlastnostem, jako je snadná údržba, je sklo velmi oblíbený materiál v interiéru a své uplatnění nachází i v náročném prostředí koupelen či kuchyní. Pokud vás ale trápí zaschnuté kapky či vodní kámen, sáhněte opět po materiálu s nanotechnologiemi, které jsou vlastní například anti calcu, jenž vytvoří na povrchu skla tenkou vrstvu. Ta umožňuje srážení vody do větších kapek, které okamžitě stékají dolů. Sklo tak zůstává za všech okolností stále čisté.
Ochrana pro umyvadlo
Nanotechnologie se podílí i na hydrofobní, tedy vodě odpudivé povrchové úpravě umyvadel. Nanovrstva vytvoří na umyvadle i další sanitární keramice ochranný povlak, který zabraňuje usazování nečistot, bakterií a také tvorbě plísní i vodního kamene. Veškeré možné nečistoty se totiž nabalují na kapky vody a po materiálu tak lehce stékají pryč. Takto ošetřený povrch se smí umývat pouze vodou bez chemických čisticích prostředků a stírat textilním hadříkem. V případě velkého znečištění můžete použít mýdlovou nebo octovou vodu.
Ve znamení černého titanu
Originalita povrchu se nevyhýbá ani detailním interiérovým prvkům, jako jsou například dveřní kliky. Jedním z nejžádanějších odstínů ve světě současného dveřního designu je povrchová úprava titan černý mat, která přináší klikám nádhernou černou barvu v sametově matném provedení.
Připravila: redakce
Foto: Dřevojas, JAP FUTURE, M&T – kliky, Trachea