Rakušané jsou pověstní nádherně vyzdobenými balkony. Nad bohatstvím převislých muškátů žasnou i ti, kterým květiny zas tak moc neříkají. Letos už květinové vodopády vysadit nestihnete, ale teoretickou přípravu zvládnete určitě.
Tajemství krásných balkonů tkví ve správném výběru květin, pravidelném hnojení, zalévání a další nezbytné péči. Mimochodem, rozhodně se nemusíte orientovat pouze na muškáty. Existuje totiž spousta dalších převislých zástupců, kteří udělají stejnou parádu.
Je libo petunie?
Možná znáte petunie jako vzpřímenou variantu. Existuje ale ještě převislá forma, která se do Evropy dostala z Asie, konkrétně z Japonska. Pravděpodobně ji budete znát pod názvem surfinie, jež se od klasických petunii liší pouze vzrůstem a použitím. Jinak mají stejné nároky, a tedy vyžadují obdobnou péči. Dařit se jim bude na osluněném místě, zato chráněném před větrem a prudkými lijáky. Během vegetace je třeba je hodně zalévat a pravidelně, minimálně jednou týdně, hnojit.
Minimalismus okrasných listů
Krásné převisy vytváří svými listy rostlina Plectranthus, česky zvaná molice. Má drobnější, obvykle panašované listy a dorůstá délky až jeden a půl metru. Kromě její krásy oceníte i fakt, že molice odpuzuje komáry a mouchy, takže vás na balkóně nebude obtěžovat nepříjemný hmyz. Bývá častou společnicí již zmíněných tradičních muškátů, ale na moderním balkoně vynikne i jako sólistka. Přezimuje stejně jako muškáty, tedy při nižších teplotách a nepravidelné zálivce.
Krása plevele
Znáte hluchavky? Nejsou vždy pouze obtížný plevel. Třeba taková hluchavka skvrnitá rozzáří každý balkon nebo terasu. Má totiž krásnou stříbrnou kresbu na listech a její bílá kvítka připomínají sněhové vločky.
Ve znamení stříbra
Další zajímavou alternativu představuje Dichondra. Má stříbrné listy a dosahuje téměř třičtvrtě metrových převisů. V nabídkách se objevují také šedolisté nebo zelenolisté kultivary. Dichondra je vhodná na slunné nebo polostinné stanoviště. U nás nepřezimuje, ale dá se množit řízkováním.
Rozverné kočičí ocásky
Oficiální název této balkonovky zní Acalypha hispanila. U nás se jí říká kočičí ocásky. Nemá sice tak dlouhé převisy, ale atraktivní jsou na ní právě červená květenství připomínající již zmíněné kočičí ocásky. K životu potřebuje slunce a chráněnou polohu. Mimochodem, existuje i v pokojové variantě.
Text: Lucie Pilátová
Foto: Shuterstock