Saunování prospívá imunitě i psychice. Někteří dokonce tvrdí, že může podporovat hubnutí – to kvůli tomu, že zrychluje metabolismus. Ať tak či tak, pravda je, že výhody saunování prospívají, až na výjimky, takřka každému. Proč si proto nepořídit saunu přímo domů? Poradíme, jak se to dá provést.
V sauně, kde doslova „vypotíte“ všemožné škodliviny, které ve vás přebývají, se zbavíte mnohých neduhů, které vás tíží nejen na těle, ale i na duši. I tak se saunování nedoporučuje každému. Vyhnout by se mu měli především jedinci s vysokým krevním tlakem, se slabým či nemocným srdcem, játry a ledvinami, epilepsií, otevřenými ránami nebo akutními záněty. Pozor by si měly dávat i ženy v prvním trimestru těhotenství – toxiny uvolňující se z organismu mohou ohrozit plod. Pokud tedy patříte do některé z jmenovaných skupin, budete se muset benefitů domácího saunování vzdát – i když ne možná tak úplně. V opačném případě stačí vyřešit, která sauna bude vhodná zrovna pro vás.
Nekupujte zajíce v pytli
Pokud uvažujete o realizaci vlastní sauny, neomezujte se na prohlídku, popřípadě konzultaci jen v jednom obchodě. Navštivte jich více, a nejen na internetu, ale také (a možná především) kamenných. Říká se, že více hlav více ví, a tak každý odborník na saunování přidá svou „trochu do mlýnku“ a pomůže vám k vytvoření uceleného obrázku. Jedině tak nejlépe sami zhodnotíte, která sauna bude nejvíce splňovat vaše nároky na relaxaci. Druhů existuje bezpočet. Můžete vybírat ze sauny finské, švédské, parní, infra nebo dokonce iglů. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Finská, švédská, parní, infra nebo iglů?
Finská sauna je absolutní klasika – když se řekne „sauna“, většina lidí si vybaví právě tento druh. Jedná se o dřevěnou místnost, v níž se teplota pohybuje kolem 90°C. Místnost je vybavená kamny s lávovými kameny, které se podlévají vodou. Od toho, kolik vody přilejete, se odvíjí vlhkost vzduchu a také jeho teplota – nebo alespoň pocitová, protože prudké vlití vody evokuje dojem stejně prudkého zvýšení tepla. Podlévat lávové kameny lze i aromatickými oleji nebo bylinkami.
Švédská sauna je v podstatě podobná jako finská, jen se vytápí na vyšší teploty a vlhkost, která v ní panuje, je velice nízká – i proto se jí říká sauna „suchá“. Pro mnohé nebývá dýchání suchého horkého vzduchu příliš příjemné, proto preferují saunu parní, která je pro většinu lidí snesitelnější – teploty v ní se pohybují kolem 50°C a vyniká vysokou vlhkostí, v domácích podmínkách se používá tzv. parní box.
V infrakabině je vzduch ohříván infrazářiči, teplota v ní panující se pohybuje kolem 60°C, což je pro mnoho lidí velmi příjemné. Ačkoliv skalní „saunovači“ infrakabiny nepovažují za pravý druh sauny, pravdou je, že jejich výhod mohou užívat i jedinci, pro něž se klasická sauna nehodí. Pokud máte dostatek prostoru na zahradě, můžete investovat i do venkovní iglú sauny – vypadá jako malé iglú, bývá vyrobena ze smrkového dřeva. Kombinace těchto faktorů zaručuje skvělou cirkulaci vzduchu a velmi pohodlné saunování. Vyšší hustota smrkového dřeva zajišťuje perfektní odolnost vůči povětrnostním vlivům a dalším nepřízním počasí.
V sauně by vám mělo jít si pohodlně lehnout
Řekněme, že jste si zvolili pro vás nejvhodnější typ sauny, dokonce jste si vybrali i v obchodě, a nezbývá než realizovat její instalaci. Zásadní je výběh vhodného místa, které by mělo splnit potřebné technické a bezpečnostní nároky. Sauna totiž nesestává pouze z kabiny, ale také z ochlazovací zóny a zázemí pro relaxaci. To vše je třeba zohlednit a počítat tedy s dostatečným prostorem. Kvůli hygienické nezávadnosti by měl být prostor sauny vybaven keramickou podlahou, nutná je i možnost odvětrávat prostor ventilátorem či přímo vzduchotechnikou. Opomenout byste neměli ani samostatně jištěnou elektro přípojku a blízkost vody, která je potřeba nejen pro ochlazení, ale také pro očistu. Ať tak či tak, velikost sauny by měla být minimálně taková, abyste si v ní mohli pohodlně lehnout.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock