Všechno, co je staré, rozhodne nepatří do „starého železa“. Některé starožitnosti lze velmi šikovně využít i v moderním bytovém dekorování a výsledky mohou být více než uspokojivé. Vyzkoušejte něco takového i u sebe doma a uvidíte, že se nebudete moci vynadívat.
Skandinávští návrháři si libují v minimalismu. Jinak ale u většiny převládá láska k principu vrstvení – tedy prolínání různých stylů a hledání prvků originality a neotřelosti. Právě do takové filosofie stylizování mohou skvěle zapadnout kousky nábytku, které jsou zdánlivě už dlouhou dobu za zenitem. Zdání ovšem může klamat a v tomto případě to mnohdy platí dvojnásob. Kolik parády dokáže nadělat historický gramofon, šicí stroj po babičce, psací stroj po dědečkovi nebo třeba ozdobná lenoška či „syrová“ hospodská židle… Stačí mít nápad a starobylý kousek vkusně sladit s moderním nábytkem. Jak na to?
Objekty seskupte podle barvy
Z vašeho domu se nemusí stát hned muzeum, postačí jeden starobylý kousek, který úžasně promění nebo dotvoří atmosféru. Abyste si byli jistí, že nešlápnete vedle a že vybraná okrasnost nebude vypadat „jako pěst na oku“, neexperimentujte a klaďte k sobě předměty, které spolu ladí. Podle čeho? Podle barvy, samozřejmě. Hnědé k hnědému, černé k černému, modré k modrému… Snažte se, aby starožitnost příjemně zapadla, a ne aby křiklavě vyčnívala. Tajemnost a jemnost jí tak dodá ještě více na atraktivitě.
Nebojte se kontrastů: Nové prokládejte starým
Ladit podle barev neznamená ladit také podle stáří. Kontrasty jsou zajímavé, kontrasty přitahují a provokují. Co takhle postavit elegantní tmavě hnědý gramofon vedle starého rádia stejné barvy? Nebo tmavě modrou historickou lenošku do blízkosti stejně zbarvené pohovky? Nebo starou stojací lampu do jednoho koutu místnosti a do druhého rohu nový typ? Nebo starobylou vitrínu a naproti ní nový kousek? Nové a staré má podobného více, než by se na první pohled mohlo zdát. Usaďte se pohodlně a pozorujte rozdíly i podobnosti, diskutujte o nich, kochejte se. Každá starožitnost v sobě nese nějaký příběh. Objevujte jej společně se svými blízkými.
Mějte je na dosah
Nebojte se drobnějšími starožitnostmi ozdobit prostor vašeho bytu tak, aby byly pěkně na očích. Proč je schovávat do vitrín nebo poliček, když se mohou skvěle vyjímat na neužívaném kousku kuchyňské linky (mlýnek na kávu po babičce), na prostorném jídelním stole (historický telefon), na okenním parapetu (starobylá petrolejová lampa) nebo na konferenčním stolku (starožitný kovový svícen na dlouhou tenkou voskovou svíčku)? Vystavte předměty, které jsou vašemu srdci milé, tak, aby mohly lahodit vašim očím a uvidíte, že se třeba stanou častým předmětem hovoru a zmírní trapné chvilky ticha po příchodu návštěv. Je jednodušší a zajímavější se zeptat „Po kom máte ten fešný telefon?“ než postávat na místě a čekat, až se hostitel otáže, co si kdo dá k pití.
Zviditelněte vzpomínky
Možná se to může zdát jako dobrý vtip, skutečností ale je, že klasické tištěné fotografie již dnes patří minulosti (i když ne zase tak dávné). Kdo dnes ještě fotí na fotoaparát s filmem a nechává fotky vyvolávat, aby je vkládal do fotoalb nebo ozdobných rámečků? Možná ale máte takové fotografie doma. Třeba i s těmi rámečky. Nebo pěknými starými fotoalby. Vypadají k světu? Proč byste je nepověsili zeď, neokrášlili s nimi poličku nebo neozvláštnili konferenční stolek? Černobílé svatební fotky prarodičů, rodičů nebo i vaše, z vašeho dětství nebo z jiných významných událostí. To vše zafunguje jako pohlazení po duši a dodá vašemu domovu nádech intimity.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock