Kraslice a barvená vařená vejce patří k Velikonocům stejně jako stromeček a bramborový salát k Vánocům. Užijte si největší křesťanské svátky a oslavte jaro výrobou originálních vajíček barvených způsobem „co dům dal“.
Barvení vajec je jednou z tradic, které by se měly dodržovat. Tradice uchovávají naše kulturní povědomí a učí nás o historii a lidech, z nichž pocházíme. Naše prababičky a jejich babičky určitě neměly možnost vybírat z tisíců různých druhů a typů barev, jako máme dnes my. Vystačily si s cibulovými slupkami a zelím. Co to letos zkusit podle nich? Víte, jak na to? Přinášíme několik způsobů pro inspiraci. A barvení s pomocí cibulových slupek je jen jedním z nich. Co dalšího z kuchyně se dá využít?
1 .Když barví příroda
Slupky od cibule se špetkou kurkumy, červená řepa, červené zelí, borůvky. Příroda je velká umělkyně a když na to přijde, tak i schopná barvířka! Vyberte některé z uvedených přírodních barviv a povařte je ve vodě, kam přidáte i ocet a vejce. Pro jemné výsledky nechte vejce ve vodě jen pár minut, pro bohatší barvu je na noc v nálevu uložte do lednice.
2. Olejové mramorování
Tady už se bez potravinářského barviva neobejdeme. Připravte si tedy barvy, a kromě nich vodu, ocet a rostlinný olej. Uvařená vejce nejprve obarvěte ve vodě smíchané s octem a barvivem. Nechte uschnout. Poté si připravte druhý „nálev“ a smíchejte vodu, barvu a olej. Obarvená vejce vymáchejte v olejové směsi a sledujte, jak olej vytváří krásné mramorování! Vejce poté vysušte papírovou utěrkou.
3. Prášek do pečiva
S práškem do pečiva tentokráte nebudete péci, ale barvit vajíčka. Kromě něj si k ruce vezměte také gumový cement (speciální lepidlo), vodu, ocet a potravinářské barvivo. Uvařená vejce potřete gumovým cementem. Prášek do pečiva smíchejte v několika miskách s různými barvami a vodou do kašovité konzistence. Směsí potřete vejce a na jednom vejci přitom použijte několik barev. Vejce přendejte do forem na muffiny. Pokapejte je ještě barvami – jinými, než které se na nich vyskytují. A potom na každé vejce vlijte kapku octa a sledujte, jak prášek vyšumí a vytvoří na vejcích krásné tvary! Vejce poté ještě vyčistěte kartáčkem nebo houbičkou, abyste se zbavili spodní vrstvy lepidla.
4. Ocet
Efektu duhy docílíte jen s použitím potravinářských barev a octa. Nakapejte ocet na papírový ručník a oviňte jej kolem vejce. Následně na ručník naneste barvy, ne více než tři na jeden kus. Vajíčko nechte zabalené několik minut a poté jej vysvoboďte z papírové barevné peřinky a kochejte se tím, jak se za tu krátkou dobu proměnilo k nepoznání!
5. Margarín
Posledním pomocníkem bude margarín. Ve skleněné odměrce si připravte roztok 1 šálku studené vody, 20 kapek potravinářského barviva a 2 lžiček octa. V mikrovlnné troubě rozehřejte polévkovou lžíci margarínu a zamíchejte ji do barevného roztoku. Vejce uchopte do kleští nebo třeba podavače na párky a třikrát za sebou jej do roztoku ponořte a okamžitě vyndejte. Nakonec jej do něj naložte na 3-5 minut. Poté jej vyjměte, nechte úplně uschnout a zbylý margarín nakonec otřete papírovou utěrkou.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock