Relaxace je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Když se k ní navíc přidá podpora přirozené obranyschopnosti našeho organismu, jedná se o ideální trávení volného času, které prospívá tělu i duši. Takovou proceduru představuje saunování, které je nám ovšem kvůli koronaviru aktuálně odpíráno. Proto nastává ideální doba pro pořízení sauny domů!
Koronavirus už s námi žije téměř jeden celý rok a za tu dobu nás donutil dodržovat nejrůznější nepříjemná omezení. K nim patří i zákaz navštěvování prostor, kde se běžně sdružuje větší či menší množství lidí. Spadají sem i sauny, které jsou velmi prospěšné pro imunitu i celkové zdraví. Kvůli koronaviru tak přicházíme o významnou podporu přirozené obranyschopnosti. Co dělat, když se milovaného zvyku nechceme vzdát? Pořídit si saunu domů. Jenže jak na to? Na co si dávat pozor, co dělat a nedělat?
Zvolte vhodný typ
Existuje několik druhů saun a pokud se rozhodnete, že si saunu pořídíte domů, měli byste si nejprve udělat jasno v tom, o jaký konkrétní typ budete mít zájem. Ačkoliv totiž zdraví prospívají všechny, existují rozdíly, které je od sebe odlišují, a zatímco jedno může jednomu vyhovovat, druhé mu vůbec sednout nemusí. Abyste se vyvarovali případných nesrovnalostí, ujasněte si proto nejprve, jaký druh sauny pro vás bude tím nejlepším. Na výběr máte několik základních typů:
- Finská sauna. Jedná se o dřevěnou místnost s vnitřní teplotou kolem 90°C. Výbavu tvoří kamna s lávovými kameny, které se podlévají vodou. Čím více vody přilijete, tím v místnosti stoupne vlhkost i teplota – tedy ta alespoň pocitově, protože prudké vlití vody evokuje dojem stejně prudkého zvýšení tepla. Místo vody můžete použít i bylinky nebo aromatické oleje.
- Švédská sauna. Je v podstatě stejná jako finská, jen se vytápí na vyšší teploty a panuje v ní nízká vlhkost. Proto se jí říká „suchá“ sauna.
- Parní sauna. Bývá často součástí relaxačních center v bazénech. Panují v ní mírné teploty kolem 50 °C a vyniká vysokou vlhkostí. V domácích podmínkách se využívají tzv. „parní boxy“. Některým lidem nedělá dobře dýchání suchého vzduchu ve švédské sauně, proto preferují sauny parní.
- Infrakabina. Vzduch zde ohřívají infrazářiče, a to na teplotu kolem 60°C. Jejích výhod mohou užívat i jedinci, pro něž se klasická sauna nehodí – například kvůli vysokému krevnímu tlaku.
- Iglů sauna. Pokud máte dostatek prostoru na zahradě, můžete investovat i do venkovní iglú sauny – vypadá jako malé iglú, vyrábí se ze smrkového dřeva a vzduch v ní pěkně cirkuluje. Vyšší hustota smrkového dřeva zajišťuje perfektní odolnost vůči povětrnostním vlivům a dalším nepřízním počasí.
Pohodlí především
Jakmile si vyberete druh sauny, kterou si chcete pořídit, zbývá jediné, a to správně ji nainstalovat. Které kroky byste přitom měli podniknout?
- Počítejte s dostatečným prostorem. Zásadní je výběh vhodného místa, které by mělo splnit potřebné technické a bezpečnostní nároky. Sauna totiž nesestává pouze z kabiny, ale také z ochlazovací zóny a zázemí pro relaxaci. To vše je třeba zohlednit a počítat tedy s dostatečným prostorem.
- Podlaha by měla být keramická. Kvůli hygienické nezávadnosti by měl být prostor sauny vybaven keramickou podlahou. Nutná je i možnost odvětrávat prostor ventilátorem či přímo vzduchotechnikou.
- Elektrika a voda by měly být v dosahu. Opomenout byste neměli ani samostatně jištěnou elektro přípojku a blízkost vody, která je potřeba nejen pro ochlazení, ale také pro očistu.
- Pohodlí především. Ať tak či tak, velikost sauny by měla být minimálně taková, abyste si v ní mohli pohodlně lehnout.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock