Aby byla adopce štěněte plně radostným zážitkem pro všechny zúčastněné, je před ní nutné učinit pár příprav, které zamezí případným nehodám a zpříjemní mláděti příchod do nového doupěte. Jinými slovy – vy budete klidní, že štěně něco nezničí, štěně bude klidné, protože bude mít svůj prostor. Jak na to?
Příchod štěněte do domácnosti je vzrušujícím zážitkem – koneckonců se jedná o nového člena rodiny. Kromě radosti to s sebou ale samozřejmě nese i starost, i když se víceméně jedná o starost příjemnou. Důležité je, aby se u vás pejsek cítil dobře, protože když bude spokojený, nebude mít tendence ničit a rabovat. I tak ale jeho ostrým zoubkům, bystrým očím a výbornému čichu jen tak něco neunikne, a tak pokud se chcete vyhnout případným nehodám, měli byste byt před jeho příchodem zajistit. Jak to provést?
1. Schovejte chemii
Psi mají neuvěřitelnou schopnost dostat se k věcem, které je zajímají. A malému štěněti připadá zajímavé úplně všechno. Jenže některé věci mu mohou uškodit. To je případ chemie, kterou používáte pro očistu kuchyně, koupelny, toalety nebo dalších částí bytu. Dříve, než štěně přinesete domů, se ujistěte, že máte tyto čističe schovány někde, kde se na ně nemá šanci dostat – tedy ideálně minimálně ve výšce očí a potom už je jedno, zda se jedná o polici otevřenou nebo uzavřenou ve skříni.
2. Zakryjte koš
Vám možná připadá koš jako nádoba plná odporných zbytků něčeho, co už prostě k ničemu nepotřebujete. Jenže to, co vám páchne, malého psíka může neskutečně přitahovat. A to, že vy máte pocit, že zbytky a další odpady už k ničemu nevyužijete, neznamená, že s vámi vaše štěně bude názor sdílet. Většinou to bývá právě naopak. Takže, podobně, jako u chemie, byste před pejskem měli zabezpečit i koš – tedy jej ideálně umístit do výšky nebo schovat do kuchyňské skříně či výsuvného šuplíku. Nebo jej zatížit něčím, co pejsek spolehlivě neodsune a co nebude hrozit tím, že mu spadne na packu a zraní ho.
3. Postarejte se o kabely
Měli byste počítat s tím, že téměř vše, co se objeví v jeho dosahu, se může v očích vašeho nového mazlíčka jevit jako neuvěřitelně přitažlivá žvýkací hračka. Vaše pantofle mu ublížit nemohou, ale napájecí kabel ano. Proto ať už se jedná o prodlužovací kabely nebo o nabíječky na telefon – vše by mělo být mimo podlahu, mimo dohled nebo zastrčené a tvářící se neviditelně. Zvažte umístění nábytku před zásuvky, udržování prodlužujících kabelů na stolech nebo vedení kabelů speciálními trubkami a chrániči.
4. Své věci zavřete
Vaše štěně se do vás zamiluje. Jste jeho nový páníček, jeho člověk, jeho spřízněná duše, jeho domov, jeho rodina! Zatímco mazlení se s vaším čtyřnohým přítelem je jednou z výhod jeho připoutanosti, v jiných situacích může být jeho láska frustrující – a to třeba tehdy, když se pustí do vašich oblíbených běžeckých bot. Psi jsou zkrátka přitahováni věcmi, které voní jako jejich majitel. Vaše boty, čepice a další kusy oděvů jsou pro ně prostě neodolatelné. V rámci jejich ochrany a zachování vašeho duševního zdraví byste je proto měli ukládat na místech, kde k nim pejsek nebude mít přístup – tedy ideálně skříně, uzavřené botníky a podobně.
5. Vžijte se do jeho kůže
Myslíte, že máte všechno připraveno a že byt je nyní na příchod psíka dokonale připraven? Vžijte se do jeho kůže, dopadněte na všechny čtyři a prolezte takto celý byt. Dostanete se do jeho zorného pole a všimnete si věcí, které byste jako dvounožec možná nezaznamenali. Co třeba krabice s oblečením, které ukládáte pod postelí? Nedostane se do nich? Nerozkouše je a nevytahá šaty ven? Netrčí někde přeci jen nějaký kabel?
Aby se pejsek cítil jako doma
Na závěr ještě musíme zmínit, co byste si měli pořídit a jak postupovat, abyste pejskovi od prvních okamžiků, kdy vstoupí do vašeho bytu, poskytli láskyplné a bezpečné prostředí, které pro něj bude domovem, v němž bude spokojený a šťastný. Poradila nám Petra Chramostová, chovatelka francouzských buldočků z chovatelské stanice Pet-Pet Bull se sídlem v Křešicích u Litoměřic.
- Štěně potřebuje svůj vlastní pelíšek. Není to jen prostor na hraní, ale i jeho útočiště.
- Dále si pořiďte: obojek, vodítko, kšíry, hřebeny, kartáče, šampon, předměty na péči o oči a drápky, misky na krmivo a vodu, sáčky na výkaly a hračky.
- Zkontrolujte domácnost a z dosahu štěněte předem dostaňte jedovaté rostliny i kabely od elektrospotřebičů. Zabezpečte domácnost pro zvídané štěně jako by to bylo batole.
- V neposlední řadě je důležité vybrat veterináře a domluvit s ním vstupní zdravotní prohlídku.
- Nezapomeňte, že štěně se do 6 měsíců nesmí koupat. Má totiž na kůži ochranný film.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock