Deštivé počasí, sníh, nutnost často prát kvůli dětem… Faktorů, které vyžadují časté sušení prádla je víc než dost a řada z nás by k těm vyjmenovaným dost možná přidala ještě další. Nedostatek venkovního prostoru v malém bytě, absence balkonu nebo terasy, se v takových případech může stát velkým problémem. Existují ale cesty, jak jej vyřešit.
Snažíte se improvizovat a za provizorní sušáky obyčejně „převlékáte“ židle, stoly, stoličky nebo možná dokonce i dveře? Takhle se ale nedá postupovat věčně a vám už to pomalu ale jistě začíná lézt krkem. A není divu. Když už musíte vyprat, rádi byste prádlo pohodlně pověsili, nechali jej uschnout a měli klid. Významně může pomoci sušička, pokud ale ani na ni nemáte dostatek místa, můžete si pořídit buď přístroj skrývající v sobě pračku i sušičku, nebo sušičku postavit na pračku a vyrobit si tak praktickou prací věž. Pokud pro vás ale z jakéhokoliv důvodu není ani toto řešení příliš komfortní a realizovatelné, můžete vyzkoušet některý z následujících tipů.
1. Vsaďte na nástěnný skládací sušák
Když potřebujete sušit, sklopte jej a začněte věšet. Jakmile splní svůj účel a vy suché prádlo seberete, stačí jej přirazit zpátky ke zdi a máte vyřešeno – v době nečinnosti je tento praktický pomocník téměř neviditelný. Nástěnný skládací sušák nezabere prostor a zároveň poskytne místo tolik potřebné pro usušení vypraného nebo promočeného oblečení. Skvělé je, že jej můžete umístit kamkoliv, kde máte kousek volné zdi – do kuchyně, chodby, ložnice nebo jídelny. Nevýhodou ovšem je, že vzhledem k malé velikosti se na něj nevejde tolik kusů, kolik byste možná potřebovali. Nikde ale není psáno, že se musíte spokojit jen s jediným takovým sušákem.
2. Místo šuplíku tyče na sušení
Dalším neviditelným pomocníkem se mohou stát tyče na sušení narovnané vedle sebe ve tvaru šuplíku. Myslíte, že vysouváte obyčejný šuplík, například u kuchyňské linky, u skříně nebo komody, a ejhle! Místo toho je tu praktická pomůcka na sušení. Pokud si necháváte vyrábět nábytek přímo na míru, poraďte se o této možnosti přímo s truhlářem. Výhodou „sušících šuplíků“, podobně jako u nástěnného sušáku, je, že když je nepotřebujete, jsou neviditelné.
3. Ramínka na tyči
Možná máte doma mezi dveřmi nebo zdmi v chodbě umístěnou tyč na provádění shybů a dalších posilovacích cvičení. Nebo se podobná tyč nachází ve vaší kuchyni či koupelně. Ať tak či tak, můžete ji využít i jako šikovnou pomocnici při sušení prádla – stačí najít pár ramínek, na ně navěsit mokré oděvy a v této podobě pověsit na tyč. A oblečení může vesele schnout. Nezapomeňte ovšem v případě, že je velmi mokré, zabezpečit materiál pod tyčí, třeba alespoň novinami nebo nějakým ochranným nátěrem či postřikem.
4. Sušák na kladce namontovaný na stropě
Ocelové tyče s napnutými šňůrami na sušení prádla lze připevnit i ke stropu, kde bude sušák připraven pro použití. Jakmile nastane ona nutnost, spustíte ho k sobě pomocí kladky, pověsíte, co potřebujete, a zase jej vysunete nahoru. Takové sušáky nabízí rychlé, snadné a bezproblémové užívání a můžete je pověsit třeba nad pračku nebo vanu. Stropní sušící systémy jsou k dostání na internetu, stačí jej probrouzdat a narazíte na celou řadu různých možností.
5. Výsuvné vertikální regály
Pokud máte to štěstí, že se ve vašem bytě nachází alespoň jeden prostorný výklenek, můžete jej využít pro instalaci výsuvného vertikálního sušícího systému. Ten funguje na principu kolejnicového mechanismu a umožňuje vysunutí regálů, na něž navěsíte prádlo, a poté, co uschne, je zase pohodlně zasunete zpět.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock