Zařizování bytu či domu je pro řadu lidí příjemná kreativní činnost. Jenže nestačí interiér vybavit hezkým nábytkem a doplňky, je třeba ho také udržovat. Právě jaro bývá obdobím velkého úklidu, který vyžaduje promyšlený přístup. A my víme, jak na to...
Účelem jarního úklidu není pouze běžné utírání prachu, luxování či vytírání, ale také třídění starých, nepotřebných a zbytečných věcí. Překvapivě zjišťujeme, co dalšího nám během roku přibylo do domácnosti, co jsme využili tak maximálně jednou, na co pouze sedá prach, z čeho jsme “vyrostli!“.
Málokdo si uvědomí, nebo spíš chce uvědomit, že zbytečnosti pouze zabírají místo v prostoru a přidělávají nám práci.
Stanovte si datum
Úklid rozhodně nepatří mezi činnosti, které bychom provozovali s láskou a nadšením. Většina z nás tak tento proces s chutí odsouvá na … potom. Jarní úklid si proto raději naplánujte na konkrétní den. Nebojte se do něj zapojit zbytek rodiny. Práce vám tak půjde lépe od ruky. Pomoci mohou i děti, které zvládnou například vytřídit již nepoužívané hračky nebo malé oblečení. A protože v tomto případě je důležitá motivace, nezapomeňte vyhlásit odměnu. Chytlavá je návštěva kina, aquaparku, ZOO apod.
Vytvořte seznam
K úklidu budete potřebovat spoustu různých pomůcek. Sepište si, co vám chybí, a vyrazte na nákup. Není totiž nic horšího, než když uprostřed práce zjistíte, že nemáte přípravek na okna nebo sáčky do vysavače. Nikoli ve smyslu katastrofy, ale proto, že si čas na úklid zbytečně prodloužíte, protože budete muset chybějící věci dokoupit. Při takto velkém úklidu sáhněte raději po profesionálních doplňcích, jako jsou různé speciální hadříky, houbičky na čištění povrchů, mopy na vytírání a podobně. Nespoléhejte se na vyřazená trička, staré utěrky či jiné, již nepoužívané textilie, které fungují tak maximálně na utření skvrny na podlaze. Třeba okno s nimi nijak dokonale nevyleštíte.
Pryč se zbytečnostmi
Než se pustíte do úklidu, měli byste se zbavit starých, rozbitých a nepotřebných věcí. Začněte šatními skříněmi a bez milosti se rozlučte s oblečením, které jste neměli rok (a leckdy i více) na sobě. Do oblečení, které se vám s postupem let srazilo do velikosti “oteklé nitě“, už s 99, 99% pravděpodobností stejně nezhubnete. A i kdyby, budou kdysi módní kousky už stejně nejspíš out. Nezapomeňte šatník pečlivě vytřít, protože obzvlášť v rozích se často usazuje prach, který se dostává i do oblečení. Stejnou probírku je vhodné udělat i v botnících, kde se občas skrývají nejenom letité, ale i hodně sešlapané relikvie.
Samostatnou kapitolou bývají dárečky, které se kupí ve vitrínách, na policích, přesněji řečeno na kterékoli volné ploše. Uleví se nejenom vám, ale i prostoru, když bez milosti vyhodíte všechno, k čemu už dávno nemáte vztah, co s léty ztratilo svoje kouzlo a u vás zůstává pouze z jakési piety. Je celkem pochopitelné, že vzpomínek na rodiče a dárků od dětí se člověk zbavuje těžko. Pokud je uložíte do krabice, není důvod, proč byste se z nich nemohli příležitostně těšit dál. Rovněž si ušetříte práci, protože na nich nebudete muset do nekonečna utírat prach.
Oblíbená je i kategorie – může se hodit. V domácnostech se tak leckdy kupí nádobí, přístroje, sportovní vybavení a spousta dalších věcí, které uvolnily místo novějším modelům. Jenže vyhoďte je, když se – jak jinak - mohou hodit. Zákon schválnosti bývá neúprosný, takže ve chvíli, kdy se zbavíte staré žehličky, se nová rozbije. O tom by nepochybně mohli vyprávět mnozí. Je ale důležité si uvědomit, že vaše domácnost není nafukovací a i sebevětší skladovací prostor se časem zaplní.
Postupujte systematicky
Není vhodné se pustit do úklidu ve všech místnostech najednou. Začněte tou, kterou používáte během dne nejméně – ložnicí. Dál by měl následovat obývací pokoj. Jelikož děti v rámci úklidu dětského pokoje nezvládnou některé složitější práce, jako je například mytí oken, budete je muset dokončit za ně. Pak přichází na řadu chodba, předsíň, schody a sanitární prostory.
Největší oříšek
Tím je bezesporu kuchyně, která vyžaduje nejvíc práce. Nejenom, že je třeba důkladně umýt kuchyňskou linku, a to jak zvenčí, tak zevnitř, ale také zkontrolovat veškeré trvanlivé potraviny. Napůl otevřené zapomenuté sáčky bývají často útočištěm všelijakých kuchyňských molů nebo červů, kterých není právě snadné se rychle zbavit. Důkladnou péči věnujte troubě, lednici a mrazáku. Nánosy, ať už mastnoty nebo námrazy, zvyšují spotřebu energie a současně dochází i k většímu opotřebení přístroje. Jednou za čas se proto pořádná očista rozhodně vyplatí.
Pravidla
V uklizeném bytě zbaveném zbytečností se budete cítit podstatně lépe. Pokud ale máte tendenci k hromadění věcí, vyzkoušejte pár jednoduchých pravidel, která zamezí tomu, aby to u vás za půl roku vypadalo opět jako ve skladišti:
- Nekupujte zbytečnosti
- Průběžně probírejte věci v domácnosti
- Neshromažďujte vzpomínky na lidi, kteří už na vás nejspíš dávno zapomněli
Někdy nemusí být vina tak úplně na vaší straně. Stačí, pokud máte přátele, kteří vám pravidelně nosí různé drobné dárky v podobě váziček, figurek, svícínků a dalších podobných nesmyslů. V tomto ohledu nemusí být pozadu ani někteří příbuzní pravidelně k vám stěhující vybavení do domácnosti, jež už sami nepotřebují. Až je příště budete zvát na návštěvu, případně se sami ohlásí, nějakým vtipným způsobem je upozorněte, že váš byt není odkladiště krámů a cetek, takže pokud chtějí přinést dárek, měla by to být květina, láhev vína, bonboniéra atd. Pokud vás neposlechnou, nebojte se jim hmotné dary při odchodu vrátit. Chytří pochopí, hloupí se urazí, ale to vám už nejspíš může být jedno.
Text: Emma Hildová
Foto: Bonami