V aromaterapeutických procedurách se k čištění vzduchu a navození uklidňující atmosféry už nějakou dobu používají aroma difuzéry. Možná by vás ale nenapadlo, že stejným způsobem mohou zafungovat i u vás doma a stát se tak nejen estetickým doplňkem, ale i pomocníkem zlepšujícím náladu i zdraví. Proč jim dát zelenou?
Někteří lidé používají ředěné éterické oleje k masážím, jiní je dokonce na vlastní nebezpečí konzumují či vdechují, ačkoliv odborníci varují, že přijímány touto formou mohou působit toxicky. Další bezpečnou cestu, jak si užít benefitů, které éterické oleje nabízejí, je aroma difuzér: Díky němu získáte kontrolu nad tím, jaké oleje budou do vzduchu rozptýleny, na jak dlouho a v jaké koncentraci.
Vybírat můžete z několika různých druhů. O jaké se jedná a jak se od sebe liší?
- Tepelný difuzér: Uvolňuje aroma oleje díky zdroji tepla. Domov sice příjemně provoní, ale v případě terapeutických účinků příliš dobrou práci neodvede. Mnoho prospěšných chemikálií a sloučenin v oleji je totiž při zahřátí znehodnoceno.
- Ventilátorový difuzér: Nespoléhá na teplo, ale pracuje na základě vzduchu, který rozvíří olej nakapaný na podložce. Hodí se pro malé místnosti jako jsou koupelny, ložnice nebo třeba auto, ve větších prostorech jsou méně účinné a nedovolují plné využití aromaterapeutických vlastností éterických olejů.
- Odpařovací difuzér: Funguje podobně jako ventilátorový typ – olej je vystaven vzduchu a pomalu se odpařuje. Výpary mohou být kvůli terapeutickým účinků inhalovány, což ale funguje pouze v relativně malém nebo omezeném prostoru.
- Rozprašovací difuzér: K vytlačování molekul éterického oleje do ovzduší používá stlačeného studeného vzduchu. Tím se molekuly rozbijí na extrémně jemné částice, které se odčerpávají do vzduchu, kde zůstávají celé hodiny, místo toho, aby se usadily na zem, jako je tomu u jiných typů difuzérů. Tyto ultra jemné částice lze vdechnout i absorbovat skrze pokožku.
- Ultrazvukový difuzér: Do vzduchu je uvolňována velmi jemná mlha, která vzniká tím, že ultrazvukové vlny (vibrující na ultrazvukové frekvenci, kterou lidské ucho běžně nedokáže zaznamenat) rozruší vodu a způsobí oddělení jejích částic. Ty se do okolí odpaří společně s částicemi esenciálního oleje. V prostoru zůstává svěží vůně a využití terapeutických vlastností je velmi vysoké.
- Tyčinkový difuzér: Do lahvičky s vonnou esencí se vkládají tyčinky, skrze něž se esence uvolňuje do prostoru.
Jaké benefity užívání aroma difuzérů nabízí
V závislosti na tom, jaký typ aroma difuzéru zvolíte, budete moci užívat jak vůně éterických olejů, kterou budou do prostoru uvolňovat, tak i jejich terapeutických účinků. O jaké účinky se jedná a k čemu jsou dobré?
Podporují dobrý spánek: Řada éterických olejů může podporovat aktivitu neurotransmiterů v mozku a stimulovat uvolňování hormonů serotoninu a dopaminu, což vede ke klidnému a nepřerušovanému spánku. Mezi vynikající spánkové oleje patří bergamot, santalové dřevo a levandule.
Posilují dýchací cesty a imunitu: Vdechování éterických olejů může zlepšit zánět dýchacích cest a pomoci s léčbou nachlazení a kašle. Studie v tomto směru doporučují užívání oleje z tymiánu, hřebíčků či skořice. Oleje z eukalyptu, zázvoru, citronu, čajovníku, máty peprné, hřebíčku a kafru dokonce vynikají antibakteriálními a antivirovými účinky a pomáhají chránit imunitní systém.
Zlepšují náladu: Esenciální oleje pomáhají bojovat se smutkem a úzkostí zlepšováním nálady – hotové zázraky dokáží levandule a bergamot. Proti únavě skvěle funguje grapefruit, skořice, citron a pomeranč, ke snížení úzkosti a podpoře klidu a harmonie se hodí levandule, kadidlo, neroli nebo heřmánek.
Zlepšují paměť a koncentraci: Konkrétně se jedná o oleje z rozmarýnu, bazalky, máty peprné, citronové trávy a mandarinky.
autor: Kateřina Hájková