Výběr vhodné matrace je bezesporu náročným úkolem, protože se od něj z velké části odvíjí i kvalita vašeho spánku. Podceňovat byste ale neměli ani volbu přikrývky a polštáře, do nichž budete každý večer uléhat. Co před koupí zohlednit a jakých kritérií si všímat?
Postel je oázou klidu i potěšení – zde spíte, relaxujete, odpočíváte i se oddáváte sexu. Lože je prostor, který sdílíte se svým partnerem, který je svatyní vaší vzájemné intimity, místem, kde zažíváte pocity lásky, vzrušení, něhy, klidu i bezpečí. Je tedy samozřejmé, že při zařizování ložnice a výběru postele je nutné vzít v potaz celou řadu možností a alternativ a zabývat se i něčím, co vám může připadat jako pouhý detail. Pokud už například máte vybranou postel a matrace, nemáte ještě vyhráno, protože třešničkou na dortu je volba vhodné přikrývky a polštáře. Čeho si všímat, abyste vybrali takové, které vám budou vyhovovat a nějakou dobu s vámi vydrží?
Co zohlednit při výběru peřiny
U peřiny je třeba zvážit zejména velikost a druh výplně. Obojí bude záviset a vašem osobním stylu a preferencích. Co se velikosti týče, tak pokud se například do peřiny rádi „zachumláte“, nebo jste rozložití či vysocí, zvolíte zřejmě raději výrobek širší a delší, aby vás celé pohodlně zakryl. Ohledně výplně potom máte hned několik možností – platí přitom, že každý typ má jiné vlastnosti, které vyhovují jiným spáčům.
- Peří: Peří hus a kachen pocházejících ze studených evropských zemí, jako je třeba Maďarsko, patří mezi nejspolehlivější a nejteplejší výplně – díky chladnému podnebí si totiž tito práci vyvinuli velké peří s dobrými izolačními vlastnostmi, které dokáže velmi efektivně udržet teplo. Díky tomu je potřeba méně náplně než u jiných druhů peří a přikrývky jsou extrémně lehké a příjemné. S dobrou péčí může deka s výplní z husího peří vydržet až 40 let, kachní peří potom 30-35 let.
- Vlna a hedvábí: Pokud jste na peří alergičtí, bude pro vás dobrou volbou výplň z vlny či hedvábí, protože oba materiály jsou hypoalergenní. Takové přikrývky jsou velmi pohodlné a známé svými prodyšnými i tepelně regulačními vlastnostmi. Podle toho, jak se během noci mění vaše tělesná teplota, vás buď přirozeně zahřejí nebo naopak ochladí. Splňují také nároky na šetrnost k životnímu prostředí – jsou stoprocentně přírodní, biologicky odbouratelné, a tedy velmi ekologické.
- Duté vlákno: Přikrývky z dutého vlákna jsou naplněny umělými vlákny a jsou dobrou volbou pro ty, kteří trpí alergiemi a potřebují peřinu často prát. Většinu takových peřin lze prát na 60°C, což je dostatečná výše teploty na to, aby zahubila všechny roztoče. Ačkoliv syntetické přikrývky nejsou tak odolné jako druhy vyrobené z přírodních materiálů, při správné péči vydrží až 10 let.
Co zohlednit při výběru polštáře
Pokud váš stávající polštář musíte před každým ulehnutím pořádně naklepat, zmuchlat nebo dokonce přeložit, abyste se alespoň trochu vyspali, je to výstražné znamení, že byste jej měli vyměnit. Stejně jako bolesti krční páteře, s nimiž se ráno za ránem probouzíte. U polštáře je, podobně jako u matrace, nutné všímat si především jeho tvrdosti nebo měkkosti, která má zásadní vliv jak na kvalitu spánku, tak na držení těla. Měkký polštář zpravidla poskytuje potřebnou základnu po pohodlný odpočinek, středně měkký polštář k tomu přidává podporu krku bez ovlivnění vyrovnání páteře, pevný polštář udržuje páteř rovnou a brání prověšování ramen či krku, což by mohlo způsobit bolest. Existují i zdravotní polštáře, které mají podporovat anatomické tvarování krční páteře, pro někoho to ale může být více invazivní, než snese, což se projeví právě bolestmi krční páteře a mezilopatkové oblasti. Je třeba vyzkoušet, co vám vyhovuje, a opět podobně jako s matrací, „nekupovat zajíce v pytli“.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock