Možná je protivný, možná máte pocit, že se dostane všude – hlavně tam, kam by neměl – možná se vám zdá, že je s ním více starosti, než teplo ohně přináší radosti. Popel je nepříjemným důsledkem zatápění v krbu, přestanete-li jej ale vnímat jako otravný nepořádek, zjistíte, že vlastně umí být docela užitečný. Jak?
Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří si užívají výhod domácího krbu, pak k vašim každodenním povinnostem jistě patří i uklízení popela, jež vám nejspíš pořádně leze krkem. A když už ho konečně dostanete na jedno místo, kde bezpečně čeká, až ho zlikvidujete, najednou nevíte, kam s ním, což vás otráví ještě více. Pro takové případy máme pár nápadů, jak popel využít a věříme, že díky nim ho možná začnete mít i docela rádi. Pravda totiž je, že popel ze dřeva může být ještě velmi užitečný. Dávejte si ale pozor, abyste jej vždy používali zcela chladný a bez žhavých uhlíků, při práci s ním také raději používejte ochranné rukavice a uchovávejte jej v pevně zakryté kovové nádobě. K čemu může být tedy dřevěný popel vlastně dobrý?
1. K úpravě půdy a posílení trávníku
Popel ze dřeva můžete použít k rychlému zvýšení pH půdy (zabere rychleji než vápenec, protože se lépe rozpouští ve vodě). Taková úprava prospívá také rostlinám jako jakou rajčata, která vyžadují hodně vápníku a draslíku. Kromě nich dřevěný popel dodá půdě také hliník, hořčík, fosfor a sodík.
2. K doplnění kompostu
Pokud se vám nezamlouvá sypat popel rovnou na záhonek, můžete jej využít k posypu kompostu nebo k přípravě speciálního „kompostového čaje“: Něco přes kilogram popelu namočte na 4-5 dnů do vody v kbelíku o objemu vyšším než sto litrů. Posléze po malých dávkách a postupně aplikujte na půdu rostlin, které chcete vyživit. Dříve, než tak učiníte, si ale přečtěte o jejich specifických potřebách, protože popel činí půdu zásaditější, a to všem druhům rostlin, jako třeba borůvkám, azalkám a rododendronům, nemusí svědčit.
3. K čištění kovu a skla
Hledáte čistič na sklo a kov, který vás nebude nic stát? Smíchejte popel ze dřeva s trochou vody a výslednou pastu použijte jako jemné brusivo k vyleštění poškozených kovů, k očištění špinavého skla nebo k odstranění zbytků lepidla či jiných lepivých předmětů. Vezměte si ochranné rukavice, naneste pastu na bavlněný hadřík a můžete začít. Pro všechny případy ale proveďte testovací zkoušku na malém prostoru.
4. K odpuzování škůdců
Dohánějí vás k šílenství slimáci, hlemýždi nebo mravenci? Vytvořte na půdě kolem napadených rostlin ochranný kruh z malého množství popelového posypu. Jakmile jej vymyje déšť, aplikujte znovu.
5. Místo štěrku k posypu chodníku
Stejně jako štěrk můžete pro zamezení klouzání na zasněženou ulici či chodník použít obyčejný popel ze dřeva. Dobrým nápadem je uschovat jej v menším přenosném kovovém kontejneru, který lze bez větších obtíží převážet v běžném osobním vozidle nebo v kamionu, a být tak připraven na případy, kdy se silnice zdá být skutečně nesjízdná.
6. K nasátí oleje
Unikl vám olej z auta a vy se obáváte, že zanechá na vaší dlažbě stopy? Není nic snazšího než posypat dané místo dřevěným popelem. Ten do sebe natáhne mastnotu a umožní problém bezpečně smést z cesty.
7. K hašení
Chladný popel umí vytvořit vzduchotěsnou bariéru, která pomůže uhasit plameny. Pokud tedy potřebujete cokoliv uhasit a nemáte po ruce hasicí přístroj, půdu nebo písek, můžete sáhnout po popelu.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock