Venku je zima a nevlídno, ale vy víte, že hýbat byste se měli. Není nic jednoduššího než si zacvičit v klidu, teple a pohodlí domova. Kvalitní podložku jistě doma máte, kromě ní se vám ale budou hodit i další vychytávky, které domácí trénink zpříjemní i zefektivní. O jaké se jedná?
Určitě by bylo příjemné mít doma běžecký pás, cyklotrenažer nebo eliptický trenažer, posilovací lavici či lavici na bench press nebo přístroj na leg press. Ne každý má ale prostor a finance na to, aby si pořídil rovnou celé domácí fitcentrum a kompletně ho vybavil. Ani tak ale nemusíte usínat na vavřínech, existují totiž pomůcky, jejichž pořízení nese oproti zmíněným minimální náklady a s nimiž plnohodnotně procvičíte a zapojíte celé tělo i tak. Co by nemělo chybět ve vaší domácí fitness výbavě?
1. Gymnastický míč
I když se na první pohled tváří trochu nudně a usedle, ve skutečnosti nabízí hned několik možností využití. Můžete na něm sedět při práci za stolem, což zapojuje střed těla a pomáhá držet rovný postoj, takový způsob sezení také ulevuje od bolestí zad souvisejících se sedavým životním stylem. Kromě toho můžete s gymnastickým balónem také efektivně posilovat, ať už tak, že na něm v různých polohách budete držet balanc, nebo jej využijete pro ztížení aktivity během cvičení na zádech.
2. Overball
Podobný materiál, podobné využití, odlišná velikost. Pokud je na vás gymnastický míč přeci jen trochu velký, můžete zvolit menší verzi a „potykat“ si s overballem. To je míček prodávající se v několika velikostních alternativách, který se dá použít jako prostředek k posílení středu těla, i k účelům relaxačním či dokonce rehabilitačním. Pro ztížení či usnadnění různých cviků jím lze podpírat příslušné části těla, podobným způsobem pomůže i s uvolněním, protažením nebo prací na rozsahu.
3. Bosu nebo balanční čočka
Bosu neboli balanční podložka vypadá jako polovina gymnastického míče na pevné základně, jeho alternativou je balanční čočka, která se rovněž podobá gymnastickému míči, ale takovému, který někdo z jedné strany zploštil a z druhé trochu zmáčkl dolů. Využití mají stejné – s pomocí obou pomůcek můžete provádět balanční cviky pro posílení celého těla a zlepšení koordinace pohybů.
4. Pěnový válec
Polstrovaný válec snadno uložíte téměř kdekoliv, kde máte trochu volného místa. Prodává se rovněž v několika velikostech, v různých provedeních i materiálech. Všechny varianty ale slouží jak ke zmírnění napětí ve svalech pomocí masáží, tak i k rozvoji pružnosti, pomoci zotavení se po zranění i pro posilování a cviky s vahou vlastního těla.
5. TRX
Závěsný systém TRX můžete mít schovaný v šuplíku nebo ve skříni. Když si budete chtít zacvičit, stačí ho vyndat a s pomocí speciální zarážky zavřít do horní části dveří. Potom můžete začít cvičit! Při manipulování se zátěží TRX využívá sklonu těla vůči bodu zavěšení – čím blíže tomuto bodu jste, tím je sklon i zátěž vyšší, čím dále jste, tím je cvičení jednodušší. Díky tomu mohou z benefitů tohoto závěsného systému těžit jak začátečníci, tak pokročilí, a dokonce i vrcholoví sportovci. TRX s přehledem nahradí celé fitcentrum, včetně silových a kardio zařízení – můžete zde simulovat téměř všechny cviky, trénovat výbušnost, sílu, vytrvalost, balanc, zvyšovat pružnost i flexibilitu. TRX představuje ideální pomůcku pro cvičení s vahou vlastního těla, které je šetrné ke kloubům i svalstvu.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock