Wi-fi je jedním slovem bezdrátové propojení daných počítačových sítí. Tyto sítě nevyžadují pokládku kabelů a využívají bezlicenční frekvenční pásmo, což znamená mimo jiné téměř nulové náklady na provoz.
Protože signál WiFi má omezenou schopnost šířit se a překonávat pevné překážky, může být spojení méně spolehlivé, nebo vyžadovat instalaci antény z venku. Stále rostoucí počet uživatelů řeší otázku, jak dosáhnout toho, aby signál byl kvalitní v celém domě nebo bytě, především v době, kdy se home office určitým způsobem nutně rozšířil téměř do všech našich domácností.
Wifi – historie vzniku a původní využití
Wi-fi je založen na principu rozprostřeného spektra, který nechali patentovat hudební skladatel George Antheil a herečka Hedy Lamarr v roce 1942. Němci se v té době zabývali rádiově řízenými torpédy, jejichž ovládání však mohlo být rušeno nepřítelem. Náhodná změna vysílacích kanálů snížila toto riziko a roku 1962 byl umožněn přenos rádiové komunikace mezi americkými loděmi. Tato technologie se zprvu využívala výhradně pro vojenské účely, až na začátku 80. let byla uvolněna i pro civilní využití. Původním cílem Wi-Fi sítí bylo zajišťovat vzájemné bezdrátové propojení přenosných zařízení a dále jejich připojování na lokální (např. firemní) sítě LAN. Později začala být využívána i k bezdrátovému připojení do sítě Internet. Wi-Fi zařízení jsou dnes prakticky ve všech přenosných počítačích a ve většině mobilních telefonů, Smart televizích, tabletech apod.
Co může rušit a oslabit sílu signálu Wi-fi?
Typickým příkladem je železobeton, používaný při stavbě panelákových bytů. Ale i silnější stěna v domě, určité druhy omítek nebo kovové předměty snižují dosah signálu Wi-Fi. Ten se pak nemůže šířit tam, kde ho potřebujete. Pokud bezdrátová síť nepokrývá dostatečně všechna místa vašeho domu či kanceláře, existuje hned několik jednoduchých možností, jak Wi-Fi signál zesílit. Některé z nich nevyžadují žádné investice ani stavební úpravy, často je však nutné zakoupení speciálních přístrojů. Proč vlastně tyto potíže se slabým signálem vznikají? Tak jako každé jiné záření prochází Wi-Fi signál některými překážkami bez problémů, ale spousta z nich ho odrazí nebo nepustí dál. Navíc je často rušen signály z okolních sítí a jeho intenzita rychle klesá s rostoucí vzdáleností od routeru.
Router a jeho vliv na kvalitu signálu Wifi
Při problémech se silou Wi-Fi signálu často pomůže koupě výkonnějšího vícepásmového routeru, se kterým se nemusíte obávat přetížení sítě. Důležité je však také jeho umístění. V ideálním případě je router umístěn uprostřed prostoru, který má být pokryt Wi-Fi signálem. Není vhodné dát ho například pod postel, pod stůl, do skříně, ani na zem. Vhodnějším místem bude například vršek skříně nebo horní police, odkud se signál může dobře šířit. Důležitá je i dostatečná vzdálenost routeru od veškeré elektroniky, protože by mohla jeho signál rušit. Pro nejlepší pokrytí signálem nenechávejte všechny zabudované nebo externí antény routeru mířit stejným směrem. Signál se z antén šíří kolmo k nim, takže pokud chcete, aby dosahoval i do dalších pater, natočte jednu z nich vodorovně směrem k podlaze.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock