Někteří zdobí stromeček již začátkem prosince, jiní si onu radost šetří na samý vrchol adventu a přinesou ho domů jen pár dní před Štědrým dnem. Jaký stromeček zvolit, kde ho vybrat a čím se při výběru řídit? Třeba je zvážit hned několik faktorů
Tradiční české Vánoce by bez stromečku nebyly těmi pravými Vánocemi. Ačkoliv tradice zdobení stromku je poměrně mladá. Přišla k nám z Německa a to až v 19. století. První stromky se zdobívaly velmi jednoduše, nejobvyklejšími ozdobami byly oříšky a sušená jablka čili křížaly a platilo to spíše ve městech. Na venkově, kde byli lidé chudší, si většinou vystačili s ozdobenými větvemi jehličnanů. Venkované je vystavovali doma a věřili, že je ochrání před veškerým zlem. Větvičky se v některých českých domácnostech zdobí a vystavují do dnešních dní, základ vánoční výzdoby ale tvoří právě stromeček.
Jaký vybrat stromek a co při tom zohlednit
V podstatě nemáte více než tři možnosti. O tom, na kterou z nich nakonec padne vaše volba, rozhoduje množství faktorů. Co je třeba při výběru vánočního stromku zvážit a který se nejvíce hodí pro vás a vaši rodinu?
Umělý stromek
Dříve platilo, že se jedná o stromek pro pohodlné: Jednou ho koupíte a máte vystaráno na celé roky. Ušetříte nemalý peníz, který srdcaři každoročně utratí za živý stromeček; nebudete se muset stresovat s tím, kde, kdy a za kolik stromek koupíte.
Umělý stromeček uložíte do krabice, tu uskladníte třeba na půdě nebo ve sklepě a každý rok na Vánoce budete vědět, kam sáhnout, abyste mohli zdobit. Technologie a šikovnost výroby je navíc rok od roku lepší, můžete sehnat krásné stromky za rozumnou cenu, které vydrží celé roky.
V posledních letech se navíc začíná přicházet na to, že umělé stromky šetří přírodu – ovšem pouze v případě, že si každý rok nebo jednou za dva roky nekupujete stromek nový…
Živý stromek
Klasika, na kterou mnozí nedají dopustit. Živý stromeček můžete koupit téměř kdekoliv. Před Vánoci se prodejci objevují před obchody i obchodními centry a kromě stromků dávají na ozdobení k dispozici i samotné větvičky.
Abyste ovšem nesedli na lep a nekoupili stromek draho od nějakého překupníka, popovídejte si vždy s prodejcem a zeptejte se ho, odkud stromky pocházejí. Měl by je ideálně mít z vlastního lesa, případně by vám měl být schopen odpovědět bez vytáček, jasně a srozumitelně a sdělit vám, odkud stromky vozí. Zajet můžete i do center, kde si majitelé stromky sami pěstují a před Vánoci je zpřístupňují zájemcům. Většinou to vypadá tak, že se projdete lesíkem, vyberete a zarezervujete stromek, zřízenec jej potom uřízne a vy si ho odnesete domů.
Cena se zpravidla neliší, standardně byste za metrový stromek smrku stříbrného měli dát minimálně 350 korun, smrk ztepilý bývá o stovku levnější, ceny metrové borovice černé začínají na 400 korunách, u jedle kavkazské je spodní hranice 500 korun. Ve vytápěných místnostech velmi rychle opadává zejména smrk ztepilý. Pokud máte stromek kde uskladnit, respektive pro něj máte připravený chladný prostor, můžete si ho domů přinést už koncem listopadu. Jinak je lepší počkat na poslední týden před Vánoci.
Stromek v květináči
Je ovšem smutnou pravdou, že každoroční kácení vánočních stromečků oslabuje už tak dost zuboženou planetu Zemi. Proto v posledních letech stoupá obliba živých stromků v květináči, které po uplynutí vánočního času, tradičně po Třech králích, nekončí bez dalšího využití u popelnic a odpadkových košů.
I výběru takového stromku je ovšem třeba věnovat pozornost – pokud koupíte stromek zasazený těsně před Vánoci, počítejte s tím, že vám po přesazení pravděpodobně uhyne. Takové kusy totiž mají zkrácené kořeny, které jim neumožňují dále růst a prospívat. Kořeny by měly být jemnější a bohatě rozvětvené. Květináčový stromek proto ideálně kupte přímo v zahradnictví a rozhodně ne v obchodním centru.
Pozor je třeba také dávat na aklimatizaci – stromek nesmí utrpět teplotní šok, který by rovněž nemusel přežít. Nejprve ho nechte pár dní v chládku venku a dovnitř jej dostávejte postupně – podle toho, jak máte možnost, přes zádveří a chodbu domů. Stejnou cestu by potom měl podstoupit po Vánocích – kdybyste ho poté, co si zvykne na teplo, vystrčili hned na mráz, určitě by vám za to nepoděkoval.
Kateřina Hájková