Advent je v plném proudu a spolu s ním i přípravy na Vánoce, na čas, který trávíme se svými nejbližšími, na dobu, na níž se mnohdy těšíme celý rok už od doby, co ta letošní skončí. Těm, kteří hledají inspiraci a tápou ohledně toho, co milovaným darovat, přinášíme pár tipů.
Děti se na Vánoce těší hlavně kvůli dárkům, dospělí milují atmosféru a klid, který je s nimi spjat. S tím souvisí i láska visící ve vzduchu a radost plynoucí ze vzájemného setkávání se a ze společně tráveného času. To všechno by měl vyjadřovat dárek, který je darován z lásky. Protože nezáleží na tom, kolik peněž za dárky utratíte, ale kolik lásky vložíte do jejich výběru. Nebo přípravy? Ano, dárky přeci můžete i vyrobit. A rozhodně potěší i takové, které se dají (třeba i společně) zkonzumovat. Právě takových se týká dnešní článek.
1. Bonboniéra
Vyrobit vlastní čokoládové bonbóny není vůbec složité. Ale kolik parády nadělají. A radosti! Jak na to? Kupte si formičku a rozmyslete si, jaké bonbónky chcete darovat. Podle toho nakupte čokoládu, sušené ovoce, oříšky a další přísady, které byste ve svých laskominách chtěli mít. Potom stačí roztavit čokoládu (nebo čokolády, co takhle smíchat více druhů najednou?!), nalít část do formiček, přidat ingredience a dolít čokoládou. Nechte zatuhnout, dárkově zabalte a podávejte s láskou a úsměvem.
2. Vaječný koňak
Vánoční klasika, kterou si lijeme do kávy, vychutnáváme ji jen tak nebo s ní poléváme dezerty, aby dostaly ten správný říz a šmrnc. Vaječný koňak k Vánocům patří skoro stejně neodmyslitelně jako cukroví nebo vánočka. A protože cukroví i vánočku většinou sami pečeme, co se letos pustit do výroby vlastního vaječňáku? Když ho naděláte více a vlijete do ozdobných a dárkově vyzdobených skleněných lahví, máte originální dárek, který zaručeně potěší. Na internetu najdete i spoustu receptů na veganské (ne)vaječné likéry. Rozhodně stojí za vyzkoušení, pokud se vám povede, téměř nepoznáte rozdíl.
3. Zdobené perníčky
Upéct dobré perníčky není žádný kumšt, ale ozdobit je, to už chce trpělivost a taky trochu talentu. Patříte mezi ty, kteří se vyžívají ve vymýšlení originálních motivů a zdobením perníčku tráví klidně i celé hodiny? Obdivují blízcí váš um vždy, když přijdou na návštěvu a vy perníčky vystavíte na stůl a vyzvete je, aby si nabídli? A není škoda nechávat si tu krásu jen pro sebe? Nazdobené perníčky, zabalené v celofánu ovázaném červenou mašlí nebo naskládané v pěkné plechové krabičce, která po jejich snězení snadno najde další využití (třeba na čaj, kávu nebo sušenky), se mohou stát užitečným a velmi chutným dárečkem.
4. Svařené víno
Vůně svařeného vína navozuje vánoční atmosféru podobně jako vůně pečeného cukroví nebo kynuté vánočky. Vychutnat si svařáček s těm, které máme nejraději, poklábosit, zahrát si karty nebo kostky či scrabble, to všechno patří k pohodě, kterou si s Vánoci spojujeme a na kterou se mnohdy těšíme celý rok. Co ji takhle podpořit a darovat od srdce namíchaný a poctivě připravený svařák? Kupte kvalitní červené víno, připravte si cukr a koření jako je hřebíček, badyán a skořice, můžete dodat rozinky a mandle. V rendlíku smíchejte zkaramelizovaný cukr s kořením, vodou a vínem, povařte na příjemnou teplotu, dolijte zbytek vína a nechte provařit. Dejte vychladnout, slijte do ozdobné lahve a podávejte jako lahodný domácí svařáček již připravený k mírnému prohřátí a konzumaci. Takových lahvinek si můžete připravit víc a obdarovat s nimi své blízké.
5. Štola
Vedle vánočky patří k tradičnímu vánočnímu pečivu také štola, která má svůj domov v Drážďanech. Je hutnější než vánočka, plná cukru a kandovaného ovoce a nádherně voní máslem. Peče se dlouho před Vánoci, protože se balí do alobalu a nechává se odležet v chladu, což jí dodá její typickou chuť. Nemusíte ale zoufat, štolu stačí nechat odležet klidně i jen týden, někteří nedočkavci ji ochutnají hned. Tím chceme říci, že pokud byste blízké chtěli pod stromečkem překvapit slaďoučkou dobrotou, máte ještě čas štolu upéci a nechat do Štědrého dne uležet.
Kateřina Hájková
fotogalerie: Shutterstock