Rekonstrukce bytu je komplexní proces, který zahrnuje návrh, projekt, rozpočet, a nakonec samotnou realizaci. Důkladná příprava a pečlivé naplánování rekonstrukce je základním předpokladem pro její úspěšné provedení. Když se rozhodnete koupit byt před rekonstrukcí, je nutné ji promyslet od prvních kroků až po ty poslední.
Do nového bytu se jistě budete chtít nastěhovat co možná nejdříve, ani pro sousedy navíc není příjemné tolerovat prach a hluk spojený s každou rekonstrukcí příliš dlouho. Co všechno je tedy nutné promyslet a zajistit?
Průzkum celkového stavu bytu před rekonstrukcí
Než začnete s čímkoli jiným, nejprve bude nutná kontrola veškeré dokumentace k napojení na rozvody energií, vodu, kanalizaci a plyn. Dále pak rozmístění elektrických zásuvek, podrobná studie projektu celkové bytové rekonstrukce, vyřešení otázky stavebních prací, případného bourání apod. Pokud vám budou rekonstrukci provádět vámi oslovené firmy, bude nutná průběžná kontrola prací i dodávek materiálu. Důležité bude neopomenout, že pokud při rekonstrukci zasáhnete do nosných konstrukcí, je potřeba si pro toto zařídit stavební povolení. Pokud do nosných konstrukcí nezasahujete, postačí stavební ohlášení. Při větším stavebním zásahu bude vhodné si objednat kontejner na stavební odpad a vyřešit také jeho ekologickou likvidaci. Pokud budete rekonstruovat družstevní byt, nebo jste součástí společenství vlastníků, existují situace, kdy musíte předem vše družstvu nebo sousedům nahlásit.
Návrh rekonstrukce – architektonická studie
Předpokládaným účelem rekonstrukce bytu je nové uspořádání celkového prostoru bytu tak, aby vyhovoval našemu pohodlí, způsobu života a potřebám všech členů domácnosti. Rekonstrukce má bytu vdechnout nový život a nám nový začátek. Výchozím dokumentem je tedy návrh rekonstrukce bytu, tzv. architektonická studie. Ta má za úkol vytvořit uspokojivý prostorový, výtvarný a funkční koncept.
Projekt a zajištění dodavatelů
Pro účely realizace rekonstrukce bytu se obvykle zpracovává projekt. Ten obsahuje technické vyjádření a informace pro veškeré firmy a dodavatele, které hodláme do rekonstrukce zapojit. Slouží jim k porozumění, jak mají náš záměr rekonstrukce zrealizovat. Veškerý potřebný materiál bude nutné zajistit s předstihem, stejně jako firmy, které budou dané práce provádět. Dodavatelé musí s našimi objednávkami také počítat dostatečně dopředu, případně mít náhradní plán při jakémkoli dlouhodobějším výpadku. Firmy je vhodné vybírat podle dostatečného počtu věrohodných recenzí či osobních doporučení.
Realizace a příprava prostoru pro vestavěný nábytek
Samotná realizace probíhá lehce a bez problémů, pokud jsme věnovali dostatek času a trpělivosti právě přípravě projektu. Tak jako je vhodné počítat s časovou rezervou v průběhu některých náročnějších prací, počítejte také s rezervou finanční. Při realizaci rekonstrukce je třeba počítat také s určitým časem na výrobu a montáž vestavěného nábytku, především pak kuchyně a šatních skříní. I výrobci a dodavatelé nábytku by měli samozřejmě dodržovat své termíny, ale ne vždy musí jít všechno přesně podle plánu, například když se někde na cestě zdrží delší dobu požadovaný materiál.
Rekonstrukce vlastními silami – ano nebo ne?
Pokud rekonstrukci svěříte profesionální firmě, byt do 100 m² by mohl být hotov za 1,5 až za 2,5 měsíce. Pokud se však rozhodnete jít do toho svépomocí, tedy například jen ve dvou a většinou o víkendech, celá renovace bytu vám určitě zabere mnohem víc času, budete pracovat po večerech, unavení z práce a můžete tak nadělat i řadu zbytečných chyb. Na první pohled se vám bude možná zdát, že tímto způsobem citelně ušetříte, ale ve výsledku vás to může stát mnohem více času, peněz i nervů. Pokud zvládáte rekonstrukci svépomocí, na instalatérské a elektrikářské práce si v každém případě najměte odborníky. Neriskujte neodbornou instalaci, která se vám v budoucnu může vymstít. Na tomto se opravdu šetřit nevyplatí.
Doba trvání a rozpočet rekonstrukce
Rekonstrukce bytu může být kompletní nebo částečná, pokud jde například jen o novou koupelnu, výměnu podlah nebo nové vymalování, můžete se do bytu stěhovat již za 4-6 týdnů. U starších bytů se však vyplatí rozsáhlejší rekonstrukce, a to především u rozvodů, tedy elektřina, voda, plyn, topení či odpady. Ty se mohou dlouholetým opotřebováním stát i nebezpečné. Jejich rekonstrukce vás uchrání před zkraty elektřiny či vytopením sousedů a zabere okolo 2 měsíců. To, kolik bude rekonstrukce cekem stát, závisí samozřejmě na mnoha prvcích, zejména na veškerém použitém materiálu a jeho současných cenách, na rozměru rekonstruované plochy a celkovém rozsahu prací. V případě materiálů ze středního cenového pásma je možné odhadnout cenu renovace na zhruba deset tisíc Kč za m2.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock