Možná nemáte početnou rodinu a domácnost, kde se peče, vaří a smaží sedmkrát do týdne, možná vaříte jen občas a s pečením už si vůbec neděláte starosti. Přesto by se vaše kuchyň neměla obejít bez kvalitní digestoře.
Digestoř pomáhá udržet v kuchyni čistý vzduch, eliminuje nepříjemné výpary a pachy, a také předchází tvorbě plísní z nadměrné vlhkosti. Jsou však různé typy digestoří a ne každá se hodí do jakékoli kuchyně. Podle čeho vybírat?
Jaké má digestoř výhody?
Odsáváním výparů a pachů při vaření či pečení předejdete vzniku plísní v kuchyni, které se jinak tvoří velmi snadno. Digestoř zajistí čistý vzduch, vypořádá se s mastnotou i vlhkostí a v zimě navíc umožňuje pohodlně vařit bez nutnosti větrání. Čistý vzduch, zamezení vzniku plísní na zdech kuchyně a osvětlení kuchyňské linky patří k hlavním výhodám digestoře. Při výběru digestoře berte v úvahu velikost kuchyně a umístění varné desky. Důležité je také zvolit správný způsob odvětrání, nabízí se připojení na odtah nebo recirkulace.
Různé typy odsavačů – podle čeho vybrat ten nejlepší do vaší kuchyně?
Digestoře čili kuchyňské odsavače se dělí do několika typů. Komínové odsavače par jsou vysoce výkonné, téměř bezhlučné a velmi estetické. Hodí se do velkých kuchyní, které mají možnost odtahu komínem. Upevňují se na zeď a v nabídce je klasický i moderní skleněný design. Ostrůvkové digestoře se připevňují ke stropu nad varnou plochu. Pro menší kuchyň jsou vhodným řešením výsuvné odsavače. Dále jsou digestoře teleskopické či podstavné, které jsou menší než komínové nebo ostrůvkové a hodí se do kuchyní v menších bytech, kde se každý centimetr počítá. Nejsou tak nápadné a jejich instalace je snadná. Recirkulační neboli bezodtahové digestoře jsou vhodné všude tam, kde není možnost odtahu komínem, tento režim umožňuje většina digestoří. Mají pachový uhlíkový filtr, který odsátý vzduch pročistí a vrátí zpět do místnosti.
Ergonomická, energeticky úsporná a ekologická. Taková je kuchyně dneška
Digestoř vestavná, svislá a zabudovaná ve varné desce
Vestavné odsavače se doporučují do středně velkých kuchyní. Získáváte v ní téměř neviditelnou digestoř, plně zabudovanou do kuchyňské skříňky umístěné nad sporákem nebo varnou deskou. Kvůli omezenému místu mají však trochu nižší výkon. Zřejmě největší výhodou je, že perfektně doplňuje vzhled vaší kuchyně, aniž by narušila její prostředí. Do série vestavných digestoří patří digestoře svislé. Jsou umístěny přímo za sporákem či varnou deskou. Hlavní výhodou svislých digestoří je jejich efektivní používání a začlenění do designu kuchyně, nevýhodou pak je ovšem vyšší cena. Digestoře zabudované ve varné desce mají výsuvný systém, jsou opět velmi efektivní a výkonné, i proto však také nepatří k nejlevnějším. Je u nich potřeba také odborná instalace což zvyšuje celkovou pořizovací cenu. Jde však o velmi moderní způsob odsávání par při vaření, páry jsou strhávány směrem dolů a odsávány otvorem přímo ve varné desce. Ventilační jednotka digestoře je umístěna pod kuchyňskou linkou, kde je možnost připojení odtahového potrubí. Tyto typy digestoří výrazně šetří místo v kuchyni, mají vysoký výkon, nízkou spotřebu a snadno se čistí.
Digestoře a jejich hlučnost
Při výběru nové digestoře je dobré mít na paměti ještě jeden zásadní parametr, a to hlučnost. Ta je důležitá hlavně v případě kuchyně spojené s další místností, obvykle s obývákem. Hlučnost digestoře bohužel vzrůstá spolu s jejím výkonem. Recirkulační modely jsou hlučnější, to ovšem může souviset i se špatně provedenou instalací.
Veronika Moreira Tůmová
fotogalerie: Shutterstock