Chystáte si zařizovat své bydlení, stavíte dům, nebo se dokonce hodláte pustit do celkové a náročnější rekonstrukce? Nevíte kde a jak začít, nedokážete odhadnout, s jakým rozpočtem počítat? Pomoci může bytový architekt, tedy odborník, který se v této oblasti vyzná a dokáže vám poradit ve všech otázkách.
Někomu se může zdát, že práci architekta může dobře zvládnout sám a že by to bylo jen vyhazování peněz. Vždy se však pozná, kdy se do odborné práce pustí laik a kdy odborník, který skutečně ví, co a jak. Věřte nebo ne, ale pozvat si k zařizování interiéru architekta či bytového designéra může být tou nejlepší investicí ve vašem bydlení.
Kdo je bytový architekt a jaké služby nabízí?
Bytový architekt úzce spolupracuje s bytovým designérem, přičemž on sám má obvykle na starosti především technickou a dispoziční stránku interiéru. Při osobní konzultaci s vámi nejprve probere veškeré vaše představy a požadavky. Při rekonstrukci domu nebo bytu je potřeba bytového architekta seznámit s vašimi návrhy na změnu dispozičního řešení, například stavbu příčky, vybourání zdi, nové rozvody elektroinstalace a podobně. Tyto vaše představy by měl poté architekt zapracovat do svého návrhu a konečného řešení. Návrh interiéru vám poskytne v elektronické podobě a nabídne dispoziční řešení ohledně celkového prostoru, umístění nábytku apod. Pomůže také s volbou materiálů a doplňků a měl by být schopen zajistit i příslušné dodavatele.
V čem se často dělají chyby při neodborném zařizování interiéru?
Lidé, kteří nemají žádnou znalost ani zkušenosti v oboru, navíc neoplývají představivostí a chtějí jen to, co vidí v časopisech o bydlení, mohou snadno podlehnout tendenci předělávat svůj obytný prostor podle těchto vzorů, aniž by vše dohromady dokázalo vytvořit příjemný, vkusný a harmonický celek. Interiér by měl ladit s domem, nábytek pak zase s texturou materiálů, barvami a podobně. To všechno dokáže zkombinovat právě bytový architekt, aniž by přitom zavrhoval představy a přání svých klientů. Lidé někdy chtějí bydlení jako z katalogu, přitom se však sami nevyznají v široké nabídce designů a jeho kombinací, nerozeznají opravdovou kvalitu, nedokážou sladit starší nábytek s nově pořízeným, nebo se pokouší ušetřit tam, kde je to nevhodné a příliš patrné. Bytový architekt má naopak široký přehled, dokáže navrhnout vhodná alternativní řešení tam, kde jsou potřeba, ví, kde sehnat kvalitu bez kompromisů a má smysl pro detail.
Spolupráce klienta a bytového architekta
Otevřenost a bezproblémová spolupráce klienta a bytového architekta je základním předpokladem k úspěchu celého projektu. Architekt se musí těšit důvěře svého klienta, klient se zase nesmí bát být otevřený a sdílný. Bytový architekt tak s pomocí klienta a vlastním odborným přičiněním vytvoří příjemný a útulný domov, který bude odrážet klientův životní styl a bude odpovídat jeho potřebám.
Kolik stojí služby bytového architekta?
Je třeba vzít v úvahu, že právě díky bytovému architektovi můžete i výrazně ušetřit, protože svými zkušenostmi a např. znalostmi cen materiálů či řemeslných prací předejde vašim zbytečným výdajům. Pokud jde o ceny za využití služeb bytového architekta, ty se samozřejmě různí. Někteří si účtují například deset procent z celkové ceny projektu, jindy se ceny odvíjejí od počtu místností a daného ceníku, někdy si architekti určují honorář podle rozsahu provedené práce. Ceny za služby architektů tak mají relativně velké cenové rozpětí.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock