O kuchyni se říká, že je srdcem domova. V kuchyni vaříme, scházíme se v ní nejenom s rodinou, ale také s přáteli. K tomu, že se kuchyň stává jedním z nejoblíbenějších míst v bytě či domě, značnou měrou přispívají i barvy.
Neumíte se rozhodnout, která barva je pro vás ta správná, takže uvažujete o nadčasovém řešení? Teoreticky mohou být takové barvy dobrým východiskem. V praxi jde ale hlavně o to, zda vám budou vyhovovat i z dlouhodobého hlediska. Myslete na fakt, že ne všechno, co lze označit za nadčasové, splňuje i harmonické atributy, takže po krátké době začnete být v takovém prostředí nervózní. Jak je známo už několik tisíciletí, barvy ovlivňují lidskou psychiku víc, než by se nám líbilo. Vyžadují tak velmi pečlivý výběr, který uživatele uspokojí na hodně let dopředu.
Jak podpořit chuť k jídlu?
Zkuste to barvou. Vhodná je například červená, která podněcuje apetit, protože je to barva aktivní. Na co byste si ale měli dát pozor, je množství, které si do kuchyně pustíte. Červená je dynamická, proto svůj účel splní zejména na menších plochách. To žlutá barva je pro změnu velmi uklidňující a doslova ukonejší všechny vaše smysly, včetně trávicích orgánů. Nebojte se ji proto použít v podstatně větším měřítku. Mezi nejoblíbenější barvy právě v kuchyni se řadí oranžová. Jelikož je komunikativní, napomáhá proměňovat obyčejné stolování ve společenskou událost. Stejně jako červená, povzbuzuje chuť k jídlu.
S bílou je nuda?
Jak se to vezme. V kuchyni je to především tradiční barva. Leckdo ji může považovat za fádní, vlastně i dost nudnou. Jenže zdání klame, protože bílá je také neutrální, takže se na ní dají stavět různé barevné kombinace, jež do celkové atmosféry vnesou hravost, útulnost a příjemnou pohodu. Bílé plochy lze ozdobit i jemným frézováním.
S ohledem na prostor
Výše zmíněné barevné tóny je také třeba vybírat ve správné hloubce. Nezapomeňte, že i sytost odstínů může změnit optický dojem z místnosti, takže například malá kuchyně vám bude díky nevhodně zvolené barevné paletě připadat ještě menší. Právě v kuchyni by tak měly dostat přednost hlavně světlé tóny. A pozor na to, že všechny použité barvy by mezi sebou měly ladit. Nepoužívejte více než tři tóny, abyste si v kuchyni nepřipadali jak v cirkuse. V příliš barevném interiéru vás spíš rozbolí hlava, než že byste se cítili pohodově.
Text: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock