Asi nejpříjemnější činností bude sklizeň ovoce, zejména jablek a hrušek. Stále je třeba se starat o trávník a okrasné květiny. Je to ale také čas pro jehličnany. A ke konci měsíce by se interiérové rostliny měly vrátit z „letního bytu“.
Při sklizni je třeba si dát pozor, abyste ovoce takzvaně nepodtrhli. Předčasně sklizené plody nejsou dostatečně vybarvené, nemají plnou chuť ani vůni a obvykle dlouho nevydrží. Naopak přezrálé plody často moučnatí a hnijí. Správnou dobu, kdy sklízet, poznáte podle několika typických faktorů. Ovoce začíná padat v bezvětří, po rozkrojení jsou všechna jádra hnědá, případně jde pecka snadno vyloupnout z dužniny a stopka se dá lehce odtrhnout od větve. Češeme v hezkém počasí bez deště, nejlépe dopoledne. Plody je nutné opatrně ukládat do přepravek, aby nedošlo k oťuknutí a tím rychlejší kazivosti.
Péče o květiny a trávník
Je třeba průběžně odstraňovat odkvetlé květy trvalek. Zcela odkvetlé jedince již odstřihněte až u země. Jestliže se rozhodnete vysadit nové trvalky, nezapomeňte do výsadbové jámy přidat kompost a rostliny dobře zalít. V průběhu září, a ještě do půlky října můžete sázet cibuloviny, například tulipány, narcisy, hyacinty nebo třeba okrasné česneky. Pokud jste v létě vyseli dvouletky, v této době je už můžete sázet na záhony nebo do skalek. Stále je třeba pravidelně sekat trávník. Nezapomeňte ho pohnojit hnojivem s nižším obsahem dusíku, aby zvládl zimní období.
Pro milovníky jehličnanů
Podzimní období, především září a říjen, je ideální k výsadbě jehličnanů. A jak na to? Připravte výsadbovou jámu do hloubky podle velikosti kořenového balu a na dvojnásobnou šířku šířky balu. Spodní zhutnělou vrstvu na výšku rýče zkypřete. Přidejte hnojiva pro jehličnany a v případě potřeby upravte ph půdy. Zem, kterou vykopete, můžete promísit s kompostem. A rozhodně nezapomeňte na zálivku.
Návrat z „letního bytu“
Rostliny, které jste letnili venku, byste měli koncem září uklidit zpět do interiéru. Než tak učiníte, důkladně je prohlédněte, a to hlavně spodní stranu listů, abyste si domů nepřinesli choroby nebo škůdce. Některé rostliny přes léto obvykle krásně rozkošatí. Než je vrátíte zpátky na jejich původní místo, měli byste je zastřihnout a pozvolna omezovat zálivku. Pozor na to, že například ibišky nebo oleandry potřebují chladnější místo k přezimování.
Připravila: redakce
Foto: Shutterstock