Tvrdé dřevo nebo upravené? Rekultivované nebo nové? Třešeň nebo dub? Vybrat podlahu tak, aby ladila s vašimi představami interiéru, uspořádáním bytu i volbou nábytku a doplňků není snadné. Čeho byste si měli všímat a na co si dávat pozor?
Dřevěná podlaha v sobě nese půvab a patinu starých časů, zrovna tak ale sluší moderní domácnosti, jíž dodají nádech nevšednosti. Bez ohledu na to, jaký styl dřeva a provedení zvolíte, bude si rozumět prakticky s každým typem interiéru – takové zkrátka dřevo je: tradiční, klasické a přizpůsobivé. To ale neznamená, že všechny dřevěné podlahy jsou stejné! Typ, který nakonec vyberete, bude mít nejen velký vliv na to, jak bude vaše domácnost vypadat, ale také na to, jak by se s ním mělo nakládat a jak byste jej měli udržovat. Co pro vás bude vhodnější?
Masivní nebo inženýrské?
První rozhodnutí, které budete muset učinit, se bude týkat samotného charakteru podlahy. Přejete si podlahu z masivního dřeva nebo ji chcete zkonstruovat? Rozhodnout by měly nejen estetické, ale rovněž praktické aspekty. Jaký je mezi oběma možnostmi rozdíl?
Podlahové desky z masivního dřeva jsou, jak název napovídá, vyrobeny z masivních prken tvrdého dřeva, jsou běžnější ve starších domech a lze je mnohokrát brousit a barvit. Největší nevýhoda? Ve vlhkém prostředí vykazují sklony k deformaci.
Inženýrské podlahové desky jsou tvořeny vrstvami dřevěné dýhy (tenké „listy“ pravého dřeva). Často přicházejí předem hotové a ve skutečnosti jsou odolnější než desky ze dřeva masivního, pokud jde o deformace a vznik mezer. Vzhledem k tomu, že jsou vyrobeny z tenkých vrstev, je ale v případě poškození většinou nelze opravit. Takže pokud máte již nyní dojem, že byste během několika let mohli chtít měnit barvy podlahových desek, zřejmě pro vás ty inženýrské nejsou.
Jak dostat přírodu do interiéru aneb dub na každém kroku
Předem hotové nebo nedokončené?
Většina zkonstruovaných podlahových desek je již předem hotová, což znamená, že již před instalací vykazují patřičné zbarvení a texturu. Podlahy z masivního dřeva takové být mohou, ale nemusejí. Jaký je v tom rozdíl? Instalace předpřipravených podlahových desek znamená, že je nebudete muset na místě pískovat nebo barvit – pokud tedy máte obavy z kouře, prachu a nepořádku, jedná se pro vás zřejmě o ideální volbu. Počítejte ale s tím, že si připlatíte. Nedokončené podlahové desky se brousí a barví na místě, takže umožňují větší kontrolu nad barvou a úpravou povrchu. I když v počátku mohou být levnější než desky hotové, práce a proces související s finální péčí jejich hodnotu pravděpodobně navýší.
Druh dřeva
Při výběru podlah z tvrdého dřeva existuje několik desítek možností, nových i rekultivovaných (zachráněných z předchozího použití v budově nebo projektu). Zde jsou některé z nejpopulárnějších:
- Dub: Jeden z nejčastějších druhů podlah. Je milován pro odolnost, široké vrásnění a rozmanitou texturu. Mezi nejběžnější typy dubových podlah patří bílý a červený dub.
- Ořech: Základní tón ořechu je tmavší, zbarvený do červena, což mu dává bohatost a jakousi pocitovou teplost a hřejivost. Kromě toho je velmi odolný.
- Javor: Výrazný vzor, jemnější než u jiných druhů dřeva, dává javoru jeho typickou tvář. Bohužel je náchylnější k poškození škůdci, vlhkostí a hnilobou.
- Třešeň: Je známá načervenalým odstínem a lesklou texturou, které ji odlišují od jiných druhů dřeva. Výhodou je její extrémní odolnost.
- Jasan: Lehké dřevo oblíbené u truhlářů i zákazníků. Bílý jasan má jemnější texturu, černý jasan vyniká tmavým vzorem ostře kontrastujícím se světlým pozadím.
- Bambus: Vyniká pěkným a lesklým povrchem, je poměrně lehký, ale také křehký, protože se v podstatě nejedná o tvrdé dřevo. Proto je oproti jiným druhům výrazně méně odolný. Na druhou stranu se jedná o obnovitelný zdroj, což velmi hraje v jeho prospěch.
- Týkové dřevo: Nejčastěji se užívá k výrobě venkovního nábytku nebo lodních palub, vyrábí se z něj ale i dýhy na dřevo a také podlahy. Často bývá v porovnání s jinými druhy dřeva dražší, vyvažuje to však jeho extrémní odolnost – proti zubu času, škůdcům i hnilobě.
- Borovice: Stejně jako existují stovky druhů borovic, existují stovky druhů borovicových podlah. Odolnost dřeva se u jednotlivých druhů velmi liší.
Vzor podlahy
Výběr typu dřeva, z něhož si chcete nechat vyrobit podlahu, je pouhým začátkem. Po něm přichází další, neméně zábavná část: rozložení! Zde jsou některé z nejčastějších vzorů:
- Parkety: Běžné v předválečných budovách. Podlahový vzor, který nabízí mnoho možností – od jednoduchých, jako jsou čtverce střídající směry nazývané jako „cihla“, až po ozdobné charakterizované složitými okraji a vykládáním.
- Rybí kost: Vzor vytvořený položením krátkých desek do vzájemně propojeného tvaru V.
- Chevron: Tento vzor je podobný rybí kosti. Rozdíl je v tom, že místo zámků jsou desky vyříznuty na diagonále, takže jejich konce jsou zarovnány.
- Rovný: Dlouhé desky instalované od začátku do konce.
- Diagonální: Dlouhé desky instalované na diagonále od stěn místnosti.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock