Bližší sepětí s přírodou představuje v dnešní přetechnizované a tak trochu uspěchané době doslova balzám na nervy. Interiéroví designeři s tímto poznatkem pracují čím dál víc, takže si díky nim můžete užít kousek „lesa“ i u vás doma. Seznamte se s dubem…
Dub… majestátní strom, jehož krásné rostlé dřevo od nepaměti sloužilo jako důležitý materiál pro stavbu i výrobu nábytku. Díky svému přirozenému a nadčasovému vzhledu má nezastupitelné místo také v současném designu a architektuře. Pravdou ovšem je, že dubový masiv nepatří mezi nejlevnější materiály. To ovšem neznamená, že byste si ho nemohli dopřát alespoň v imitaci, která bývá od pravého masivu často k nerozeznání. A navíc je finančně mnohem dostupnější. Kde všude můžete takový dub najít?
Mnoho tváří dubu
Krása dubového dřeva se vyjímá v interiérech od doby, kdy se lidé naučili opracovávat dřevo jako takové. Dnes se tento materiál objevuje například na nábytkových dvířkách, která již nemají podobu masivních dubových desek, jež se vlivem přirozených procesů mohou časem zkroutit, ale stále častěji se objevují v podobě zdařilých imitací s foliovanými povrchy inspirovanými nejrůznějšími tvářemi dubového dřeva. Výhodou tohoto řešení je, že si můžete zvolit odstín, který vám vyhovuje nejenom pocitově, ale současně i vylepší atmosféru místnosti. Tak například lehkost a vzdušnost dodají světlejší odstíny dubu pískového či dubu světlého sonoma. Tmavší odstíny - jako dub winchester - naopak prostor pocitově příjemně proteplí, šedé varianty, například dub vintage šedý, do něj pro změnu vnesou působivý nádech elegance.
Sáhněte si!
Někomu nestačí pouze vzhled dubového dřeva, ale rád se ho také dotýká. Výrobci přišli se zajímavým řešením foliovaného dekoru dub mirain crosscut. Právě úprava crosscut znamená plasticky strukturovaný povrch, který připomíná kmen stromu rozřezaný na fošny, na jejichž povrchu zůstaly stopy pilových listů.
Rustikální styl
Který jiný materiál je více rustikální než právě dub. V tomto pojetí se velmi dobře vyjímá v kuchyních tradičních rodinných domů. Jeho předností je i možnost kombinovat různé dekory dubu, kdy výsledek působí příjemně svěžím dojmem. Právě u kuchyňských dvířek je třeba si pohlídat spojení laminované dřevotřískové desky s kvalitním olepením hran, ideálně s pomocí technologie PUR. Taková dvířka se vyznačují vysokou odolností vůči vlhkosti a vysokým teplotám, takže se nemusíte bát je umístit nejenom do kuchyně, ale také třeba do koupelny.
Kontrasty jsou v kurzu!
Nebojte se kombinovat zdánlivě nekombinovatelné. Kontrast materiálů totiž do interiéru vnáší zajímavý akcent, který mu dodá potřebný šmrnc. Velmi pěkně působí dub v kombinaci například se sklem. Stále oblíbenější skleněné dveře se doplňují nejenom klasickými kovovými klikami, ale designeři do nich vsadili rovněž dubovou dýhu, která svým teplejším odstínem a přirozeně nepravidelnou strukturou skvěle doplňuje chladný půvab a eleganci skla. To ovšem není jediný způsob jak využít tohoto neobvyklého spojení. Některé typy dveří nabízejí díky své konstrukci možnost kombinace i více druhů materiálů. Přirozený vzhled dubového dekoru na laminátovém povrchu získá na větší ploše ve spojení s designovou čistotou skla opět jiný, o nic méně zajímavý rozměr.
Dřevo v koupelně? Jde to!
Nenechte se mýlit v tom, že dub se hodí pouze do rustikálního interiéru. Dekor této dřeviny si velmi dobře rozumí i s minimalistickými skříňkami, které představují současný trend koupelnového vybavení. Přírodní odstín dubu prostředí koupelny, které někdy může působit chladně, až neosobně, pocitově proteplí a zútulní. V kombinaci se závěsnými skříňkami navíc přispěje k efektnímu optickému zvětšení prostoru, což ocení hlavně majitelé menších koupelen.
Můj dům, můj hrad
Důležitou součástí rodinných domů jsou dveře. Ty by měly být pevné a samozřejmě odolné proti povětrnostním podmínkám. Dub je strukturou krásné dřevo, ale také je to ve své přírodní variantě velmi těžký materiál. Daleko praktičtější proto bude kompromis v podobě plastových dveří s dřevodekorem světlého nebo tmavého dubu, které se masivním dveřím vyrovnají nejenom vzhledově, ale jsou po všech stránkách odolnější, cenově dostupnější a mnohem lépe se udržují.
Text: Emma Hildová