Vlivem moderních technologií ustupuje už pěkných pár let tradiční styl psaní do pozadí. Psaní rukou má ale bezesporné výhody, které potvrzuje i řada odborných studií. Působí pozitivně nejen na psychiku, ale dokonce i na kondici některých svalů. Proč dát psaní v ruce šanci?
Jakmile úspěšně složíte zkoušky, které vás propustí do světa dospělých a osvobodí vás ze školních či univerzitních lavic, na psaní v ruce si zřejmě už málokdy vzpomenete. Mlhavý záblesk starých dobrých časů se vám vybaví snad jen tehdy, když se musíte podepsat pošťákovi, v bance nebo třeba v pojišťovně. To je ale velká škoda, protože ruční psaní člověka prokazatelně rozvíjí, a to hned v několika směrech. Co všechno psaní v ruce zlepšuje?
1. Paměť
Připadáte si až moc často jako Drew Barrymore v romantické komedii 50krát a stále poprvé? Pro ty, kteří film neviděli: její postava je po nehodě v myšlenkách trvale upnuta k jednomu dni a nepamatuje si vůbec nic jiného. Někteří mají v každodenním životě podobný problém. S tím může podle studie z roku 2014 pomoci psaní rukou: ta porovnávala vzpomínky univerzitních studentů, kteří si poznámky zapisovali ručně a těch, kteří tak činili na laptopu. Zjistila, že první skupina si z přednášek zapamatovala mnohem více, a to zřejmě kvůli tomu, že její členové museli příslušné informace zhušťovat, aby drželi s psaním krok, a neopisovali bezmyšlenkovitě každé slovo přednášejícího. A „rukopisníci“ si dané informace následně lépe vybavili i v dalších letech.
2. Kritické myšlení
Chcete něčemu skutečně porozumět? Pak si výtah z dané problematiky, nebo jen vlastní shrnutí celé věci, zapište ručně. Pokud nepochopíte koncept, budete se těžko učit a nabalovat další poznatky. Chytří studenti vysokých škol to vědí, a proto na přednášky laptopy nenosí a místo něj dávají přednost klasice v podobě propisky či pera a poznámkového bloku. Vědci potvrzují, že když píšeme ručně, informace jinak zpracováváme. Psaní v ruce umožňuje držet krok s informacemi tak, jak jsou nám dodávány, a umožňuje sladit je s našimi myšlenkovými procesy, což podporuje vytváření vlastních souhrnů a závěrů.
3. Jemnou motoriku
Existují i fyzické výhody pohybování tužkou po papíru: tento proces v podstatě posiluje svaly v okolí dlaně, zápěstí a předloktí, a podepisuje se na síle, pevnosti a celkovém zdraví úchopu. To je důležité nejen při každodenním fungování a při sportu, ale také ve stáří, kdy svalová hmota přirozeně ubývá a její včasné posilování může mnohému napomoci a prodloužit dobu soběstačnosti a vitality.
Jak začít psát v ruce
Pokud trávíte pracovní (a možná, že i volnočasové) dny za monitorem počítače, zatímco vaše prsty hbitě lítají po klávesnici tam a zpátky, může se zdát návrat k ručnímu psaní jako něco nemožného, bizarního, podivného či snad zpátečnického a staromódního. Výhody takového přístupu ale poznáte záhy. Zkuste si začít psát deník, veďte si klasický diář a pořiďte si poznámkový blok, nebo si každý večer zapište, co se vám ten den povedlo nebo vám udělalo radost, což bude mít mimochodem i pozitivní účinky na vaši psychiku.
Vyberte ty správné pomůcky
Uvedení do procesu a také jeho celkové zpříjemnění usnadní výběr správných psacích pomůcek. Motivujte se a udělejte si radost koupí pěkné propisovací tužky nebo pera, či barevných fixů pro zvýrazňování důležitých dat. Vyzkoušejte více variant, pokud jste levák a máte problémy s rozmazáváním, sáhněte po tužce, která to nedělá a u níž nehrozí riziko, že „vyteče“. Uzpůsobte volbu vlastní psací pomůcky svému osobitému stylu: pořiďte si elegantní, divokou, extravagantní, barevnou, nenápadnou… Nebo si jich kupte více a střídejte je podle outfitu a nálady či si z výletů a dovolených vozte propisky jako suvenýry – budou vám potom připomínat hezké vzpomínky a budou ve vás vzbuzovat chuť je používat stále více.
Kateřina Hájková
Shutterstock