Jsou malé, hbité a většinou tak rychlé, že je na světle málokdy zahlédnete. Pravdou je, že ani příliš neškodí. Když se ale přemnoží, mohou domácnost obrátit naruby… Jak v takovém případě postupovat? Poradíme, jak zbavit domácnost rybenek s pomocí prostředků, které pravděpodobně najdete doma. A nebojte se – o žádnou chemii se rozhodně jednat nebude!
I když lidem nijak výrazně neškodí, nepřenáší žádné choroby ani neštípou a nekoušou, mohou se rybenky stát významnou přítěží. Živí se totiž zbytky sacharidů a škrobů a když se přemnoží, mohou se pustit do knih a fotografií, do koberců, záclon, bavlněného i vlněného oblečení, naškrobeného ložního prádla nebo i do kožených výrobků.
Milují tmu a vlhkost
Rybenky se běžně živí papírem, drobečky, moukou, kobercovým lepidlem, a kromě toho dokáží i jednu významnou a velmi prospěšnou věc: zbavit domácnost všudypřítomných roztočů. Protože milují tmu, vlhkost a teploty mezi 22-27°C, daří se jim nejlépe v koupelně, na toaletě, ve spíži nebo na chodbě. Vybavíte si situaci, kdy jdete v noci na záchod, rozsvítíte si a vidíte prchající rybenku? Vadí jim totiž přímé světlo, a tak rybenku uvidíte nejčastěji právě tehdy, když prchá zpátky do tmy poté, co jste ji světlem překvapili.
Když se přemnoží, vznikne problém
Samičky rybenek žijí přibližně tři roky a za tu dobu nakladou asi stovku vajíček. Bez zdroje potravy vydrží i několik měsíců, což si bohatě vynahradí v případě, že se přemnoží. Potom se v ohrožení ocitají výše popsané cennosti a rybenky se stávají parazitem rozežírajícím domácnost. Právě tehdy zřejmě nastává čas na zásah a je potřeba se tvorečků, které za vás jinak bojují s roztoči, zbavit. Poradíme, jak na to bez chemie a přírodně. Rybenky navíc nemusíte ničit a zabíjet, jen zařídíte, aby se jim u vás přestalo líbit a aby se u vás už nezdržovaly.
1. Udržujte domácnost v suchu
Není úklid jako úklid. Určitě je úctyhodné, pokud několikrát týdně vytíráte. Stačí ale, abyste podlahu nedotřeli úplně do sucha, a rybenky budou mít žně – pokud navíc voda zůstane v rozích, budou to pro ně vyloženě hody. Milují totiž vlhkost, a proto pokud se jich chcete zbavit, je zásadní udržovat celou domácnost v suchu a co možno nejrychleji potírat veškeré známky vlhkosti. Koupelnové předložky nechte vždy pořádně vyschnout a všemožné škvíry a praskliny dobře utěsněte silikonem nebo tmelem.
2. Vsaďte na levanduli
Typická vůně levandule je pro mnoho druhů hmyzu, mezi které patří třeba i otravní komáři, doslova odpudivá. A to je i případ rybenek – svazečky levandule nebo látkové pytlíčky naplněné sušenými květy rozmístěte po bytě do míst, kde se ti malí tvorečci nejčastěji pohybují. Případně můžete použít i pár kapek levandulového éterického oleje a kápnout je do rizikových rohů.
3. Vyzkoušejte vanilku
Dalším bojovníkem po vašem boku se může stát vanilka, ovšem ta pravá, žádné náhražky nezabírají. Pořiďte si proto pravý vanilkový lusk, podélně jej rozřízněte (případně rozkrojte ještě ony poloviny) a položte do míst, kde se rybenky pohybují.
4. Sáhněte po syrové bramboře
Pomoci může i syrová brambora. Stačí ji nastrouhat, umístit na nějakou podložku a večer takto vzniklou past nastražit do míst, kde se rybenky pohybují nejvíce. Ráno past seberte a i s polapeným hmyzem vyhoďte.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock