To, co čističe vzduchu slibují, je více než lákavé – odfiltrovat choroboplodné zárodky, prach, kouř, plísně a další potencionálně škodlivé nečistoty včetně srsti línajících domácích mazlíčků. Na jakém principu ale vlastně fungují a skutečně se můžeme spolehnout na sliby, které avizují?
Říká se, že všude je dobře, ale doma nejlépe. Právě doma se také většina z nás cítí nejbezpečněji na celém světě. To je ale pravda jen částečně, protože neudržovaný domácí vzduch může skrývat četná nebezpečí plná různých patogenních látek a mikroorganismů, které v dlouhodobém horizontu mohou zapříčinit vznik různých alergií nebo dokonce i astmatu či chronické rýmy a kašle. Možná se podivujete nad tím, jak se vlastně dá domácí ovzduší udržovat – ano dá, například větráním, nepřetopováním, pravidelným vytíráním a vysáváním. V tom všem se může stát pomocníkem i čistička vzduchu. Jak konkrétně v této věci přiloží ruku k dílu?
Filtry je třeba pravidelně měnit
Čističe vzduchu obvykle sestávají z několika filtrů a ventilátoru, který nasává a cirkuluje vzduch. Ve filtru, jímž vzduch prochází, se zachycují nečistoty a do obytného prostoru je vracen čistý vzduch – některé čističky dokonce evokují pocit skutečného čerstvého vzduchu, jaký dýcháme třeba na horách. Filtry bývají vyrobeny z papíru, vláken (často skleněných) nebo ze síťoviny a pro zachování účinnosti je třeba je pravidelně vyměňovat podle návodu stanoveného výrobcem daného modelu čističe vzduchu.
Četnost výměny se odvíjí od modelu i uživatelnosti
Četnost potřeby vyměnit filtr se odvíjí od typu čističe a rovněž četnosti jeho užívání. Některé filtry jsou omyvatelné a lze je používat opakovaně, ovšem za předpokladu, že je budete pravidelně udržovat a pečovat o jejich kondici. Opakovaně uživatelné filtry jsou obecně praktičtější pro vychytávání větších částic, jako jsou roztoči nebo pyly. Na trhu jsou k dostání také speciální UV filtry, jimiž neprojdou ani biologické nečistoty, jako jsou plísně nebo bakterie.
Co je HEPA filtr
HEPA je zkratka pro vysoce účinný filtr zachycující ze vzduchu různě velké částice. Vlákna, která je tvoří, jsou velmi jemná – dokonce jsou tenčí než pramen lidských vlasů! HEPA filtry jsou vzduchotěsné a sestávají z husté vrstvy malých vláken skládaných a utěsněných v kovovém či plastovém rámu.
Pozor na modely produkující ozon
Jiné čističe používají ionizátory, které pomáhají přilákat částice jako jsou statické záporné ionty vázané na prach a alergeny, které mají tendence usazovat se ve vzduchu. Máte-li zájem o koupi čističe vzduchu, který používá ionizátory, ujistěte se, že neprodukuje ozon, plyn složený ze tří atomů kyslíku, který je často uváděn na trh pro pomoc při rozkladu znečišťujících látek. Ten totiž může dráždit plíce a tím zhoršovat astmatické stavy.
Čistič vzduchu: Ano či ne?
Čistič vzduchu je určitě dobrá věc, rozhodně ale není samospásný. Ve skutečnosti existuje jen velmi málo vědeckých důkazů potvrzujících, že čističe vzduchu přímo pomáhají zlepšit zdraví nebo zmírnit alergie a respirační potíže. Pokud jste však alergik nebo astmatik, může vám prospět čistič vzduchu s HEPA filtrem, protože ze vzduchu odstraní i ty nejjemnější částice.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock