Blíží se konec října a s ním spojený Předvečer všech svatých, pro dávné Kelty Samhain, pro anglosaské národy Halloween, jehož tradice se v posledních letech dostává i k nám do Česka. Obrovské popularity nabyly především dýně, které se vydlabávají, aby se z nich mohly vyrobit strašidelné svítilny. Jak zajistit, aby dýňová lucerna nehnila a také, abyste si při dlabání nezaneřádili byt?
Halloween přinesli do USA v 19. století irští přistěhovalci a odtud se tato tradice následně postupně rozšířila do celého světa. Původ má zřejmě v předkřesťanských keltských tradicích, kdy Keltové z noci z 31. října na 1. listopadu oslavovali začátek nového roku a věřili, že se smývají hranice světa živých a mrtvých.
Význam dýňové lucerny
Od zlých mocností měly Kelty uchránit ohně, které zapalovali před svými obydlími, a které měly rovněž bloudícím duším usnadnit cestu zpět. Halloween tento zvyk převzal, jen se dnes před domy nezapalují ohně, ale pokládají se sem právě dýňové svítilny se strašidelným obličejem. Říká se jim Jack-o´-lantern podle irského opilce Jacka, který kdysi několikrát obelstil ďábla, a ten ho za trest odsoudil k věčnému bloudění. Jack si na cestu svítí právě dýňovou lucernou, původně se ale jednalo o řepu, které byl všude dostatek.
Jak při výrobě Jack-o´-lantern neznečistit byt
Vyřezat dýňového Jacka není jednoduché a jednoduché není ani uchránit byt od případného znečištění. Zejména děti, které s takovou činností moc rády pomáhají, mohou pečlivě pěstěný nábytek a udržovaný interiér snadno znehodnotit oranžovými dýňovými doteky, které se těžko dávají dolů. Dýně je totiž plná betakarotenu a kvůli němu tak může spoustu věcí nepěkně a nepříjemně obarvit. Naštěstí se tomu při troše prozíravosti dá velmi dobře zabránit.
Pokud vám přeje počasí, dlabejte dýně (nebo dýni) venku na dvorku nebo zahrádce, balkonu nebo terase. V každém případě si k ruce vezměte dostatečnou zásobu starých novin, které už máte dávno přečtené, a rozložte je po pracovní ploše, na které se chystáte s dýněmi pracovat. Pokud vám počasí nepřeje, určitě nenechávejte děti dlabat dýně na koberci nebo pohovce, ale vyberte bezpečné místo, které samo o sobě eliminuje riziko znečištění. Může se jednat o jídelní stůl bezpečně obložený novinami, o zem v koupelně nebo i na chodbě. Připravte si také vlhčené ubrousky a hned poté, co budete mít hotovo, si jimi otřete ruce, pracovní nástroje odložte do dřezu a běžte si ruce pořádně umýt.
Jak zařídit, aby dýně nehnila
Lucerny z pravých dýní mají oproti těm keramickým výhodu v tom, že vypadají opravdu pěkně. Na druhé straně ale mohou začít hnít, což se u keramické svítilny nestane. Jak zamezit tomu, aby se do vašeho uměleckého podzimního díla pustila hniloba? Správným postupem při samotném dlabání:
- Na zadní straně dýně nebo na jejím vrcholu vyřízněte otvor dostatečně velký tak, abyste snadno dosáhli dovnitř. Riziko, že začne dýně hnít, je nižší, když otvor vytvoříte vzadu a ne nahoře.
- K odstranění vnitřku použijte lžíci nebo kopečkovač na zmrzlinu.
- Vyřezejte své mistrovské dílo. Poté dýni zevnitř i zvenku opláchněte vodou.
- Namočte celou lucernu Jack-o´-lantern na 15 minut do roztoku dvou litrů vody a jednoho decilitru bělidla. Poté vyjměte a nechte uschnout na vzduchu.
- Vnitřek dýně natřete rostlinným olejem nebo vazelínou, abyste zabránili jejímu vysoušení a příchodu plísně.
- Teplo může podporovat vysoušení a příchod hniloby, proto do dýňové svítilny použijte místo klasických svíček raději svítidla elektrická
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock