Plánujete výměnu oken? Nenechte se zmást širokou nabídkou trhu a změtí informací, ve kterých se laik často velmi špatně orientuje. Co je tedy podstatné pro správný výběr oken?
Hliník, plast nebo dřevo?
Hliníkové profily mají už dnes díky novým technologiím přerušení tepelných mostů v podstatě stejné tepelněizolační vlastnosti jako plastová nebo dřevěná okna. Navíc jsou štíhlejší a krásná na pohled. Umožnují zasklení mnohem větších ploch než plastové nebo dřevěné profily, čehož se využívá např. u prosklených fasádních systémů. Nabízejí také širokou paletu barev. Hlavní nevýhodou hliníku je ovšem vysoká cena.
Dřevěná okna ocení zejména zastánci přírodních materiálů. Vlastnostmi i cenou jsou dřevěné profily srovnatelné s lepšími plastovými. Co už může být poněkud problém, je údržba. Nejméně jednou ročně, nejlépe před zimou, by se měly dřevěné rámy po umytí ošetřit přípravkem, který povrchové úpravě profilu vrátí vymyté složky a zacelí případné mikrotrhliny, aby do nich nevnikala voda. Bez této údržby může časem dojít až k olupování laku.
Pokud jde o plastové profily, majitelé oceňují zejména snadnou údržbu a odolnost materiálu. Navíc mají ty nejlepší tepelněizolační vlastnosti. Moderní technologie umožňují i různobarevné povrchy, takže kromě bílé můžete zvolit třeba autentický vzhled dřeva nebo práškovaného hliníku. Navíc plastová okna patří k finančně nejpříznivějšímu řešení.
Koeficient sem, koeficient tam
Výrobci okenních profilů a oken se kasají nejrůznějšími čísly – od vestavné hloubky přes koeficienty průvzdušnosti a neprůzvučnosti až po solární faktor a součinitel prostupu tepla sklem, rámem nebo rovnou celým oknem. K tomu se předhánějí v počtu komor, skel a případně jakýchsi tříd A, B a C. Faktem ale zůstává, že nejlépe vám poradí zkušený projektant, který dokáže posoudit, jaká okna jsou pro vaši stavbu vhodná.
Jak se v tom všem vyznat?
Pokud se rozhodnete neztrácet čas ani peníze, zde je několik čísel, abyste v tom množství informací neztratili také hlavu:
1. Královnou je prostupnost tepla. Norma doporučuje pro nová okna koeficient (součinitel) tepelné prostupnosti celým oknem (Uw) alespoň 1,2 W/m2.K a pro dveře (Ud) alespoň 1,7 W/m2.K. U pasivních domů je minimum u oken Uw = 0,8 W/m2.K a u dveří (oddělujících vytápěný prostor od venkovního prostředí, bez tzv. zádveří) Ud = 0,9 W/m2.K. Okna s nejlepšími tepelněizolačními vlastnostmi se vyplatí mít alespoň na sever.
2. Zvukový útlum neboli neprůzvučnost (R’w) ukazuje, o kolik je daná otvorová výplň schopna snížit hluk z ulice. Standardní okno s plastovými profily a dvojsklem má útlum 32 dB. Frekventované silnice běžně produkují hluk přesahující 70 dB a i ve výhradně rezidenčních čtvrtích může hluk dosahovat hladiny kolem 40 dB. Pokud tedy bydlíte v oblasti zatížené hlukem, požadujte okna s lepšími zvukověizolačními vlastnostmi. Reálně dosáhnete snížení hluku až o 46 dB namísto pouhých 32, což je významný rozdíl.
3. Solární faktor zasklení (g) udává prostupnost slunečnímu záření. Čím je vyšší, tím více sluneční energie a světla oknem prochází a tím větší jsou pak za chladných slunných dní tepelné zisky. Okna s vysokým solárním faktorem (56–63) je vhodné použít např. na velké prosklené plochy orientované na jih nebo východ.
Připravila: redakce
Foto: Shutterstock, Deceuninck