Kromě původního využití, kdy bývaly především součástí obvodového zdiva, a díky nimž do interiéru prostupovalo potřebné světlo, je dnes najdete v koupelně, kuchyni, na chodbě. Nefungují pouze jako příčky, ale pokládají se na zem, obkládají se jimi plochy za kuchyňskou linkou a dokonce se instalují i na stropy.
Už víte, o kom je řeč? Přece o luxferech, které v architektuře zažívají renesanci.
Dostatek soukromí
Právě koupelny obvykle mívají málo světla, které je třeba dohánět umělým osvětlením, což není vždy přívětivé pro uživatele, obzvlášť při nevhodně zvolené intenzitě. Skleněné tvárnice, tedy luxfery, umožňují průnik přirozeného světla, ale díky své konstrukci a satinované či barevné úpravě tvárnic zachovávají soukromí uživatele. Architekti z nich nejčastěji staví jednu hlavní stěnu, například při spojení koupelny s ložnicí. Přímo v koupelně mohou oddělovat sprchový kout od ostatního mycího prostoru. K otázce soukromí je třeba dodat ještě jeden důležitý fakt, luxfery totiž spolehlivě fungují i jako akustická izolace a mají tepelně-izolační vlastnosti. Nemusíte se proto bát, že by vám v koupelně či kdekoli jinde byla při jejich použití zima.
Světelná hra
Kromě přivedení světla, například do malé tmavé kuchyně, luxfery našly uplatnění i za kuchyňskou linkou, kde při LED podsvícení vytvářejí zajímavý efekt. Není od věci je použít například v tmavém rohu, který originálním způsobem pozvednou k životu. Podlaha ze skleněných tvárnic designově doplní strohý industriální interiér.
Luxfery se vyrábějí v bezpočtu tvarů, velikostí, designových motivů, vzorů a barev. Mohou být čiré nebo matné. Jsou hygienické, dobře se čistí, což je další plus pro jejich využití v interiéru.
Něco pro domácí kutily
Doba pokročila. Dnes se už ze skleněných tvárnic nestaví stejně jako z cihel, jak tomu bývalo v minulosti. Luxfery se montují a pravdou je, že s pomocí speciálního vybavení a vzhledem k doporučeným postupům celou stavbu zvládne za poměrně krátkou dobu každý alespoň trochu šikovný kutil.
Text: Emma Hildová, foto: Keraservis