Fakt, že se Češi opět vracejí na chaty či chalupy, rozhodně neznamená masový návrat k typickému chalupaření. Většina z nich bere únik z města jako možnost odpočinku a relaxace. Díky tomu se mění i styl víkendového bydlení.
Malé romantické chatky či chaloupky se základním vybavením bez vody a se suchým záchodem dnes upadají v zapomnění. Během sobot a nedělí si chceme alespoň v rámci možností užívat stejné pohodlí jako doma. Podle toho se mění i zařízení a celkové vybavení našich rekreačních objektů.
Chytrý a multifunkční
I menší chatu či chalupu lze zařídit pohodlně. Pro takové případy je vhodný multifunkční nábytek, který se dnes dá pořídit v různých modifikacích. Existují sedací soupravy složené z více prvků, z nichž vytvoříte nejenom pohodlné sezení, ale také postel na spaní. Víceúčelová sedačka by měla mít integrovaný prostor pro lůžkoviny. Vyrábějí se skládací stoly a židle, které mohou být také stohovatelné. I když otevřené police vypadají hezky a v malém prostoru působí vzdušnějším dojmem, vsaďte raději na uzavřené regály, v tomto případě se skleněnými dvířky, do kterých se nepráší. Tak se totiž vyhnete pravidelnému víkendovému utírání prachu. Kromě úklidu není pro mnoho z nás příjemné trávit víkendy „u plotny“. Více kastrolů a hrnců snadno vyřešíte praktickým vařením v jednom multifunkčním hrnci, o který se jinak nemusíte vůbec starat, večery u grilu pak spíš představují společenskou zábavu než povinnost. Za úvahu stojí i malá myčka, jež vám ušetří další čas, který můžete věnovat relaxaci.
Nezbytné teplo
Chalupě sluší krb či krbová kamna. Do venkovsky laděného obydlí se budou hodit i krbová kamna s keramickými obklady nebo kachlová pec. Jste-li majiteli víkendové nemovitosti pojaté v moderním duchu, pořiďte si jednoduchá kamna v minimalistickém designu, dobře bude vypadat krb zabudovaný do stěny, obložený hladkým kamenem či pohledovým betonem, který nijak vzhledově neruší. Nejjednodušší, nejrychlejší a nejekologičtější způsob topení je na plyn. S chytrou aplikací v telefonu si navíc ještě doma nastavíte teplotu a až dorazíte na chalupu, bude vás čekat vyhřátý interiér.
Jaká chalupa, takový styl
Klasická chalupa se často zařizuje v rustikálním stylu, tedy s důrazem na dekor dřeva, ideálně na pravý masiv. Tento materiál se pak dál kombinuje s dalším přírodninou - kamenem. Bílou výmalbu střídají tmavší odstíny, nábytek má často zdobné vyřezávané prvky, typická je dřevěná podlaha s kusovými koberečky. Velmi oblíbený je venkovský styl v duchu francouzské Provence. Pod ním si můžete představit méně zdobný, zato vzdušnější nábytek, často v bílé nebo krémové barvě s patinou. Doplňují ho pastelové barvy a motivy levandule, slunečnice a různých bylinek. Z doplňků vybírejte hlavně ty z přírodních materiálů jako je ratan, dřevo nebo ručně kované prvky.
Víkendové bydlení se nerovná pouze venkovské vybavení. Novostavbě bude slušet zařízení v moderním stylu. Jestliže se rozhodnete pro takové řešení, zohledněte hlavně funkčnost materiálů a vsaďte na minimalismus. Pokud ale máte rádi třeba etno styl, nic vám nebrání v tom, vybavit si interiér v tomto duchu. Důležité je totiž hlavně to, abyste se v něm cítili dobře.
Příjemné vychytávky
Kdo jezdí na chatu nebo chalupu hlavně v létě a využívá ji i v době prázdnin nebo dovolených, ocení bazén. Příjemným doplňkem zejména horské chaty, kterou milovníci lyžování využívají i v zimním období, může být infrasauna či klasická sauna. Jestliže vám charakter práce občas „nařizuje“ pracovat i o víkendu, nezapomeňte ani na připojení k internetu.
Nezbytné zabezpečení
Chalupu zabezpečte i v případě, že na ní podle vás není co ukrást. Nejenom, že se vždycky něco najde, ale nezvaní hosté toho spoustu často i zničí. Možností je celá řada, od klasických mříží se zámky, přes běžné elektronické alarmy až po napojení na centrální pult bezpečnostní agentury.
Emma Hildová