zpět

Dejte svému víkendovému bydlení styl. Jak na to?

Fakt, že se Češi opět vracejí na chaty či chalupy, rozhodně neznamená masový návrat k typickému chalupaření. Většina z nich bere únik z města jako možnost odpočinku a relaxace. Díky tomu se mění i styl víkendového bydlení.

Malé romantické chatky či chaloupky se základním vybavením bez vody a se suchým záchodem dnes upadají v zapomnění. Během sobot a nedělí si chceme alespoň v rámci možností užívat stejné pohodlí jako doma. Podle toho se mění i zařízení a celkové vybavení našich rekreačních objektů.

Chytrý a multifunkční

I menší chatu či chalupu lze zařídit pohodlně. Pro takové případy je vhodný multifunkční nábytek, který se dnes dá pořídit v různých modifikacích. Existují sedací soupravy složené z více prvků, z nichž vytvoříte nejenom pohodlné sezení, ale také postel na spaní. Víceúčelová sedačka by měla mít integrovaný prostor pro lůžkoviny. Vyrábějí se skládací stoly a židle, které mohou být také stohovatelné. I když otevřené police vypadají hezky a v malém prostoru působí vzdušnějším dojmem, vsaďte raději na uzavřené regály, v tomto případě se skleněnými dvířky, do kterých se nepráší. Tak se totiž vyhnete pravidelnému víkendovému utírání prachu. Kromě úklidu není pro mnoho z nás příjemné trávit víkendy „u plotny“. Více kastrolů a hrnců snadno vyřešíte praktickým vařením v jednom multifunkčním hrnci, o který se jinak nemusíte vůbec starat, večery u grilu pak spíš představují společenskou zábavu než povinnost. Za úvahu stojí i malá myčka, jež vám ušetří další čas, který můžete věnovat relaxaci.

Nezbytné teplo

Chalupě sluší krb či krbová kamna. Do venkovsky laděného obydlí se budou hodit i krbová kamna s keramickými obklady nebo kachlová pec. Jste-li majiteli víkendové nemovitosti pojaté v moderním duchu, pořiďte si jednoduchá kamna v minimalistickém designu, dobře bude vypadat krb zabudovaný do stěny, obložený hladkým kamenem či pohledovým betonem, který nijak vzhledově neruší. Nejjednodušší, nejrychlejší a nejekologičtější způsob topení je na plyn. S chytrou aplikací v telefonu si navíc ještě doma nastavíte teplotu a až dorazíte na chalupu, bude vás čekat vyhřátý interiér.

Jaká chalupa, takový styl

Klasická chalupa se často zařizuje v rustikálním stylu, tedy s důrazem na dekor dřeva, ideálně na pravý masiv. Tento materiál se pak dál kombinuje s dalším přírodninou - kamenem. Bílou výmalbu střídají tmavší odstíny, nábytek má často zdobné vyřezávané prvky, typická je dřevěná podlaha s kusovými koberečky. Velmi oblíbený je venkovský styl v duchu francouzské Provence. Pod ním si můžete představit méně zdobný, zato vzdušnější nábytek, často v bílé nebo krémové barvě s patinou. Doplňují ho pastelové barvy a motivy levandule, slunečnice a různých bylinek. Z doplňků vybírejte hlavně ty z přírodních materiálů jako je ratan, dřevo nebo ručně kované prvky. 

Víkendové bydlení se nerovná pouze venkovské vybavení. Novostavbě bude slušet zařízení v moderním stylu. Jestliže se rozhodnete pro takové řešení, zohledněte hlavně funkčnost materiálů a vsaďte na minimalismus. Pokud ale máte rádi třeba etno styl, nic vám nebrání v tom, vybavit si interiér v tomto duchu. Důležité je totiž hlavně to, abyste se v něm cítili dobře.

Příjemné vychytávky

Kdo jezdí na chatu nebo chalupu hlavně v létě a využívá ji i v době prázdnin nebo dovolených, ocení bazén. Příjemným doplňkem zejména horské chaty, kterou milovníci lyžování využívají i v zimním období, může být infrasauna či klasická sauna. Jestliže vám charakter práce občas „nařizuje“ pracovat i o víkendu, nezapomeňte ani na připojení k internetu.

Nezbytné zabezpečení

Chalupu zabezpečte i v případě, že na ní podle vás není co ukrást. Nejenom, že se vždycky něco najde, ale nezvaní hosté toho spoustu často i zničí. Možností je celá řada, od klasických mříží se zámky, přes běžné elektronické alarmy až po napojení na centrální pult bezpečnostní agentury.

 

Emma Hildová

 

Dejte svému víkendovému bydlení styl. Jak na to? Dejte svému víkendovému bydlení styl. Jak na to? Dejte svému víkendovému bydlení styl. Jak na to?
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty