zpět

Když jedna přijde domů, pak druhá musí bez dojímání pryč…

Určitě znáte domácnosti, ve kterých se uklízí o sto šest, a přesto to tam stále vypadá jako po menší bitvě. Všude panuje chaos a najít konkrétní věc je o nervy. Co s tím?

Pokud vám výše popsaná situace připomíná i vaši domácnost, zbystřete. I zdánlivě nekonečný binec lze totiž vcelku jednoduše usměrnit. Pochopitelně pouze s odpovídajícími prostředky.

Je toho prostě moc

Podstatou věčného nepořádku obvykle bývá nedostatek úložných prostor. Na druhou stranu je třeba zvážit, zda všechny věci, které máte, skutečně potřebujete. Bolavým místem v tomto ohledu bývají šatní skříně, které jsou leckdy doslova napěchované oblečením, jež dotyčný majitel neměl už nějaký pátek na sobě, ale odmítá se s ním rozloučit. V přetékajících knihovnách se mnohdy hromadí roky nečtené svazky, na skříňkách se kupí hory papírů, protože v zásuvkách je zkrátka plno, či se všude povalují hračky. A tak bychom mohli v různých obměnách pokračovat do nekonečna.

Pryč se stoletými poklady

Říká se, že za každý kousek oblečení, který přinesete domů, byste měli jeden odnést pryč. Do určité míry lze toto pravidlo aplikovat i na ostatní věci v bytě. Než tedy definitivně rezignujete na nepořádek v bytě, zkuste zrevidovat šatník a vytřídit věci, které jste alespoň rok neměli na sobě. Proberte zásuvky se „stoletými poklady“ v podobě cetek, protřiďte papíry, botník a nezapomeňte ani na kuchyni, kde se také najde dost zbytečností. A pokud nemáte sílu cokoli vyhodit, přizvěte si na pomoc kamarády a rodinu, kteří ovšem nelpí na věcech a nebudou se dojímat nad historií jednotlivých kousků.

Systematicky

Ve věcech je třeba mít systém, což znamená, že každá by měla mít své místo. Nejlépe takové, které bude přehledné, dobře dostupné, takže je akceptujete nejenom vy, ale i ostatní členové rodiny. Tím rovněž zamezíte budoucímu hledání daného předmětu, protože vám nebude dělat problém si zapamatovat, kde se nachází. Do zásuvek ve skříních nebo komodách si pořiďte organizéry, které vám usnadní přehled o drobnějších doplňcích, jako jsou ponožky, pásky, spodní prádlo apod. Saka, svetry nebo bundy, ve kterých denně chodíte, nepřehazujte přes nábytek, ale pověste je na věšák. Dnes se dají sehnat různé designové kousky, takže věšák krásně zapadne do interiéru. Některé mohou mít i úložný prostor na kabelku, klíče nebo doklady. Vše důležité tak máte na jednom místě. Na drobnosti, které potřebujete, ale nemáte pro ně šikovné umístění, využijte úložné boxy, které se vyrábějí ze stabilního kartonu. Některé bývají potažené dekorativní látkou, takže budou vypadat pěkně i odložené na skříni. Stejně dekorativní pomůcky existují také pro ukládání šperků. V obchodech s keramikou se dají sehnat stojánky ve tvaru ruky, praktické jsou i věšáky na šperky. Rodiče malých dětí si často zoufají nad potomky, kteří hračky roztahají po celém bytě. Není nic snadnějšího než do každé místnosti pořídit jeden malý plastový kontejner, do kterého dítko hračky posbírá a je opět uklizeno. Nezapomínejte ani na dělení sezónních věcí. Při nedostatku skříní vám bohatě postačí textilní závěsné skříně, které jsou vyrobené z pevných materiálů a dají se zavřít na zip, takže se do nich nepráší.

 

 

Text: Emma Hildová

Foto: Tchibo

 

 

Když jedna přijde domů, pak druhá musí bez dojímání pryč… Když jedna přijde domů, pak druhá musí bez dojímání pryč… Když jedna přijde domů, pak druhá musí bez dojímání pryč…
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty