O čem že je řeč? Přece o tapetách! Ty se totiž opět dostaly do centra pozornosti všech, kteří uvažují o tom, že dají stěnám svého bytu nový kabát. Nebo touží po originálním vzhledu místnosti. V dnešním uspěchaném světě dostaly šanci i proto, že umí rychle proměnit vzhled interiéru. Víte ale jak si vybrat tu správnou?
Výběr konkrétního typu tapety logicky záleží na typu místnosti. Jde o to, že jiné tapety se hodí do obývacího pokoje, jiné do dětského a jiné samozřejmě do místností, v nichž je vyšší vlhkost.
Není tapeta jako tapeta
Dávno jsou pryč doby, kdy se používaly pouze papírové varianty, jejichž životnost se dala spočítat na prstech jedné ruky. V interiéru se objevují i dnes, ovšem ne v takové míře. Oproti ostatním typům je pořídíte relativně „za hubičku“, ale od koupě většinou odrazuje jejich malá trvanlivost a hlavně složité lepení. V tomto případě se totiž lepidlo nejdřív nanáší na jejich zadní stranu, poté je nutné čekat, dokud se do tapety nevsákne. Je třeba pracovat poměrně rychle, aby tapeta během lepení nezměnila rozměr. Rovněž myslete na to, že neexistuje jedno univerzální lepidlo, ale vybírá se nebo ředí podle hmotnosti tapety.
Dnes patří k nejoblíbenějším typům takzvané vliesové tapety z netkané textilie, které se vyrábějí česáním polyesterových a celulózových vláken. Nosná vrstva se pak lisuje a vyhlazuje. Vliesové tapety nemění velikost, proto se lepidlo nanáší přímo na stěnu.
Do hodně zatěžovaných místností, k nimž se řadí kuchyně, koupelna nebo toaleta, jsou vhodné vinylové tapety. Rozlišují se podle toho, zda jsou na zadní straně opatřené papírem nebo vliesem. Oceníte na nich fakt, že umí překrýt nerovný povrch stěn a případné drobné praskliny. Jelikož jsou rovněž omyvatelné, používají se například v dětském pokoji, kde děti občas tlapkají upatlanýma rukama po stěnách.
Elegantní atmosféru obývacímu pokoji nebo ložnici dodá textilní tapeta, která bývá na lícové straně opatřena hedvábím, lnem, bavlnou, ale také třeba sisalem či dalšími materiály. Ty se mohou dále upravovat potiskem, velmi efektně působí různé aplikace, výjimkou nejsou ani vyšívané varianty. Způsob lepení textilních tapet vychází z jejich podkladu. Pokud má tapeta navíc vinylový nátěr, lepí se jako vinylová.
Před vlastním tapetováním
Než se pustíte do tapetování, změřte plochu, na kterou budete tapety lepit. Každá role tapet je jinak dlouhá a široká, ovšem prodavač by vám měl poradit, kolik rolí budete pro konkrétní rozměr potřebovat. Vždy ale berte alespoň o jednu či dvě role navíc. Zkontrolujte si také čísla šarží, abyste se vyhnuli případným odchylkám v barevných odstínech. Stěny zbavte prachu a nezapomeňte si ověřit, zda malba stěnu unese. Jednoduchý test provedete s pomocí izolepy, kterou nalepíte na stěnu a rychle ji strhnete. Jestliže jste s izolepou strhli i výmalbu, raději stěnu oškrábejte.
Kam s ní?
Klasikou je celá vytapetovaná místnost. Tapety s efektními vzory se ale dnes nejčastěji používají na jednu stěnu, případně slouží k zvýraznění zajímavé niky či jiné podobné plochy na zdi, která zůstává pohledově otevřená. K použití tapety přímo vybízí i rovná hladká plocha interiérových dveří. A co třeba skříně, které sice svoji funkci stále plní, ale je na nich vidět, že už mají svá nejlepší léta za sebou? Dejte jim nový kabát v podobě zajímavé designové tapety a budou vypadat opět jako nové.
Text: Emma Hildová
Foto: hcsdeco.cz