zpět

Chcete být spokojenější? Naučte se uklízet podle KonMari

Uklizený a dobře zorganizovaný byt či dům vám přinese klid, spokojenost a pocit radosti. Alespoň tak to tvrdí Japonka Marie Kondo, autorka metody KonMari.

Život začíná tehdy, když si dáte do pořádku domácnost. Aby se tak stalo, potřebujete k tomu dvě dovednosti. Za prvé umění vybrat si to, co vám přináší radost a zbytek vyhodit, a za druhé schopnost rozhodnout se pro místo, kam budete vybrané věci ukládat a vždy je pak na dané místo vracet.

Metoda KonMari

Někdo by řekl, co je na úklidu tak složitého, že k němu potřebuji metodu. Nepotřebujete. Tedy za předpokladu, že vám nevadí onen do nekonečna se opakující proces uklízení. Metoda KonMari je totiž především systém organizace domácnosti, který zamezí vzniku dalšího nepořádku, jenž rozhodně nikomu nepřidá ani na náladě, ani na radosti. Abyste ho zvládli, měli byste se držet šesti základních pravidel. Hned první říká, odhodlejte se k úklidu, což bývá na celé věci to nejtěžší. V druhém kroku si ideální interiér, a tedy životní styl, namalujte. Ve třetím bodě se pusťte do třídění věcí podle kategorií. Čtvrté pravidlo vás nejspíš překvapí. Týká se totiž uklízení podle přesně stanoveného systému. Lidé obvykle uklízejí tak, že postupují od jedné místnosti ke druhé. A to je špatně, protože většinou jen přenášejí věci z jednoho místa na druhé a nemají přehled o tom, kolik čeho vlastní. Tak třeba oblečení. Zkuste je z celé domácnosti sesbírat na jednu hromadu. Pak snadno odhalíte, proč vám zásuvky, skříně a další úložné prostory „přetékají“ věcmi. Než se ale pustíte do úklidu, přečtěte si pátý bod. Podle něj je totiž velmi důležité dodržet správné pořadí kategorií - od oblečení, přes knihy, papíry, různé drobnosti až po předměty, které mají sentimentální význam. Podle šestého pravidla byste se měli sami sebe zeptat, co z probíraných věcí vám dělá radost a to si následně ponechat.

Dá se to zvládnout

S příručkou Žít s radostí: Ilustrovaný průvodce uměním třídění a úklidu od Marie Kondo si hravě poradíte nejenom s úklidem, ale i s mentálními nástrahami, které vám v pořádném úklidu brání. Kniha je pokračováním jejího bestselleru Zázračný úklid. Autorka ale novou publikaci rozšířila o další rady a konkrétnější návody, jak se vypořádat s jednotlivými kategoriemi. Navíc přidala množství inspirativních obrázků, které ilustrují způsoby skládání a uchovávání věcí.

Příjemné prostředí

Marie Kondo proměnila svou zálibu v uklízení v zajímavý byznys. Píše knihy, učí lidi, jak správně uklidit. I když to vypadá, že je uklízením doslova posedlá, sama říká, že k úklidu musí člověk dozrát. Tedy k takovému, který mu pomůže se vypořádat nejenom s hmotnými věcmi, ale i s těmi nehmotnými, které spolu často souvisejí. K úklidu nikoho nenutí, pouze na příkladech ukazuje, jak takový proces zlepší po všech stránkách život. A to je vlastně nejdůležitější důvod…


 

Knihu Marie Kondo Žít s radostí: Ilustrovaný průvodce uměním třídění a úklidu, vydala Pragma 2018


 

Text: Emma Hildová

Foto: Pragma

Podobné projekty