zpět

Dobře vybrané posezení je nezbytnou součástí obývacího pokoje

Sednout se dá na ledacos. Otázkou ale je, jak dlouho na „tom“ vydržíte. Sezení by totiž mělo být především pohodlné a kvalitní, abyste se v něm po pár letech nepropadli až k podlaze. Ale nejenom to…

Sedací nábytek vybírejte s ohledem na stávající vybavení obývacího pokoje a také podle toho, kdo ho bude využívat. Při rozhodování zohledněte i čtyřnohé kamarády, kteří se rádi tulí ke svým pánům.

Skryté záludnosti sedačky

Začněme rámem. Zajímejte se o materiál, z jakého je vyrobený. Nejkvalitnější je masivní dřevo a kov. Alfou a omegou sedací soupravy bývá výplň. Pozor na molitan, což je obvyklá varianta levných modelů, která se při častém používání prosedí už po pár měsících. Lepší volbou tak bude paměťová pěna, jež se vytvaruje podle vašeho zatížení. Kromě toho představuje velmi pohodlné a zdravé posezení. Bonusem navíc, který oceníte zejména v menším bytě, je rozklad a úložný prostor.

Křesla v (ne)stejném provedení

Pokud hledáte originální nápad, který by váš obývák osvěžil, sáhněte po jiném typu křesel, než je sedačka. Vybírejte je podle toho, k čemu vám budou sloužit. Některá jsou vhodná ke klasickému odpočinku a třeba poslechu hudby, v jiných se vám bude lépe číst. Rozhodovacím faktorem je rovněž velikost křesla. Ta by měla být úměrná prostoru, ale i ostatnímu nábytku, aby křeslo ve výsledku nepůsobilo poněkud humpoláckým dojmem. Myslete i na vhodnou oporu hlavy, zad a rukou. Oceníte podnožky, které poslouží unaveným nohám, anebo je využijete jako samostatné posezení, když k vám dorazí početnější návštěva. Všechny tyto vlastnosti v sobě snoubí polohovací modely. Ty se dají různě naklápět, mají v sobě integrované podnožky, vysouvací područky a další vychytávky, které z nich dělají naprosto dokonalého společníka.

Mini sezení

V malém bytě takový úkol zvládne pohovka, či sofa. Obvykle se prodává ve dvoumístném provedení. Protože se na ni natáhnout klasickým způsobem dost dobře nelze, výrobci přišli s alternativami vyklápění jednotlivých částí, které umožní pohodlný odpočinek. Vybírejte ji podle stejného klíče jako klasickou sedačku. Vedle funkce zohledněte i designové provedení.

Vyprat, nebo vyhodit?

Čas od času vaše posezení neminou nepříjemné nehody v podobě vylité limonády, mastných fleků od brambůrků, černých stop po vašich domácích mazlíčcích apod. Jejich dopad můžete částečně eliminovat vhodným výběrem potahového materiálu. Odolná, praktická a snadno udržovatelná je přírodní useň. Pozor na umělou kůži, která se prodává i pod názvem eko kůže. Zdaleka toho totiž tolik nevydrží. Je propustná, a proto vylitá tekutina udělá mnohem větší škodu, jelikož proteče až dovnitř sedačky. Textilní čalounění vám dává možnost doladit interiér barevně. Pokud si připlatíte, můžete získat látku s voděodolnou a protišpinivou úpravou. Některé sedačky ale mají snímatelné potahy, jenž se dají vyprat nebo vyčistit.

 

 

Text: Emma Hildová

Foto: Boconcept, Cattelan Italia, Edra

Dobře vybrané posezení je nezbytnou součástí obývacího pokoje Dobře vybrané posezení je nezbytnou součástí obývacího pokoje Dobře vybrané posezení je nezbytnou součástí obývacího pokoje
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty