Saunování je zdravé. Především z dlouhodobého hlediska posiluje imunitu, funguje jako prevence proti onemocněním horních cest dýchacích a pozitivně ovlivňuje i další pochody v těle. Pravidelné užívání sauny je ovšem nejlepší v domácím prostředí.
Podpora zdraví je hlavním důvodem, proč lidé navštěvují saunu. Saunování ale spousta z nás přišla na chuť i proto, že se při něm skvěle relaxuje, dokáže zbavit únavy, stresu a zajistí lepší spánek. Ženy ocení zejména kosmetické zkrášlující efekty, především zlepšující se celulitidu.
Finská tradice
Přestože si dnes můžeme vybírat z více druhů saun, stále vede klasická sauna, jež má svůj původ ve Finsku. Odtud pochází další název – finská sauna. Princip finského saunování spočívá v tom, že nejprve topidlo ohřívá vzduch a ten následně člověka. Jeho součástí jsou kameny, které se polévají vodou pro zvýšení vlhkosti v prostoru. Teplota uvnitř se pohybuje mezi 75 až 90 °C. Topení dřevem je sice romantické, ale jeho příprava a následný úklid brzy přestanou bavit. Zejména při častějším saunování jsou tak mnohem vhodnější kamna s elektrickým napájením. Při jejich výběru se zaměřte na výkon. Ten by měl činit alespoň 1,3 kW/m3. Pro zdravotní efekt je důležitá vlhkost vzduchu mezi 20 až 40 %.
Svépomocí, nebo od profesionála?
Řada firem vyrábí saunové stavebnice, které si šikovný kutil zvládne postavit sám. Na druhou stranu je ale třeba skutečně velmi dobře zhodnotit své schopnosti. Pro odbornou montáž mluví i fakt, že na ni firmy poskytují záruku. Pokud by se tedy během dané doby cokoli přihodilo, zákazník má nárok na opravu zdarma. Navíc, firma saunu nejenom postaví, ale i kompletně vybaví. Taková montáž na klíč ušetří nejenom práci, ale i starosti třeba s vnitřním vybavením a doplňky.
Sauny v mnoha podobách
V bytě mohou mít sauny podobu kabiny, která se instaluje například do prostoru koupelny. Vrodinném domě jí lze často vyčlenit i jednu celou místnost. Velmi oblíbené jsou saunové domky a saunové sudy, tzv. barrel sauny, které se dají sladit se stylem domu i zahradou. Pokud jde o vnitřní obložení sauny, nejčastěji se používá topol, osika, cedr nebo kanadská borovice, tedy dřevo, které je bez suků. Saunové lavice se také vyrábějí z exotického dřeva abachi. Vše samozřejmě záleží na finančních možnostech.
Nezbytný doplněk
Součástí saunování je ochlazení organismu. To se děje v ochlazovacím bazénu. Prodávají se stylové dřevěné kádě, sudy nebo bazénky. V případě prostorových a stavebních možností je možné takový bazén zapustit do podlahy nebo země. Pokud není k dispozici vhodný prostor, postačí i běžná sprcha.
Text: Emma Hildová
Foto: Mountfield, Dyntar, Dundalk