Tento stálezelený keř s atraktivními červenými plody provází řada mýtů a pověstí. Ve světě je neodmyslitelnou součástí vánočních tradic a čím dál více si v čase Vánoc nachází cestu i do našich domovů.
Dávní Druidové, neboli keltští duchovní, považovali cesmínu za posvátnou, protože i v zimním období neopadala a měla do červena zbarvené plody. Představovala pro ně symbol plodnosti a věčného života. Také jí přisuzovali kouzelnou moc. Lidé si její větvičky zavěšovali v domech, protože věřili, že jim přinese štěstí a ochranu před přírodními živly.
Ani starým Římanům neunikla krása tohoto neobvyklého keře, kterým si zdobili domovy při oslavách slunovratu.
Tuto tradici přijali i křesťané. Symboliku cesmíny ovšem vykládají v duchu křesťanské víry. Červená barva plodů tak představuje krev, kterou Ježíš zkropil kříž v den ukřižování. Podle jedné z legend byly totiž bobule cesmíny původně bílé. Pichlavé listy symbolizují trnovou korunu, kterou měl Ježíš na hlavě. Jeho utrpení připomíná i jiný výklad, a sice že kříž, na kterém ho ukřižovali, byl vyrobený z cesmíny.
Pěstujte ji ve dvojici
Na světě existuje přibližně 600 druhů cesmíny v podobě keře nebo stromu. V menší či větší míře je najdete prakticky na všech kontinentech. Obvykle mají lesklé kožovité listy s nepravidelným okrajem vytvářejícím pichlavé špičky. Ty mohou být buď čistě zelené, anebo panašované. Některé druhy cesmín jsou opadavé, jiné vás budou těšit svěžím listovím během celé zimy. Aby tomu tak bylo i s plody, je třeba vysadit pohromadě samčí i samičí rostlinu, protože cesmíny jsou dvoudomé. Případně lze vybrat samosprašný druh. U nás najdete hlavně cesmínu obecnou, známou i pod druhovým názvem ostrolistá.
Kam s ní?
V zahradě se jí bude nejlépe dařit na polostinném místě. I proto se hodně vysazuje pod vyšší stromy, kterým dodá díky svým plodům a listům barevnost. Ty jí naopak poskytnou vzdušnou vlhkost, důležitou pro správný růst cesmíny. Jelikož dobře snáší řez, můžete z ní vytvořit živý plot. K životu potřebuje humózní, dobře propustnou půdu s neutrálním či mírně kyselým pH. Cesmína nesnáší přemokření, ale na druhou stranu ani přílišné sucho. Před příchodem zimy ji proto důkladně zalijte a zejména mladé rostliny obalte textilií, případně zakryjte chvojím. I když kvete od května do června, plody dozrávají v listopadu a těšit se z nich budete až do jara.
Jedovatá léčivka
Zní to sice jako protimluv, ale je to tak. Plody cesmíny jsou totiž vysoce jedovaté, dospělého člověka může usmrtit už pouhých dvacet bobulek. Zato listy mají v lidovém léčitelství své pevné místo. Používají se ve formě nálevu při nachlazení, chřipce, a také jako podpůrný prostředek při léčbě dny nebo revmatismu.
Znáte maté?
I když názvem může připomínat rostlinu mátu, jedná se o čaj, který se připravuje z cesmíny paraguayské. Užívá se zejména pro odstranění únavy, protože listy obsahují kofein, a má antioxidační účinky.
Dekorace
Dřevo cesmíny je tvrdé, kompaktní. Vyrábí se z něj nábytek, hole, kulečníková tága, ale také třeba šachové figurky. A díky svému dekorativnímu vzhledu a vánočním barvám patří na adventní věnec do vánočních aranžmá nebo slavnostní kytice. I samotná větvička zavěšená třeba u okna nebo dveří dodá interiéru decentně slavnostní výraz.
Text: Emma Hildová
Foto: Pixabay