Je to ideální řešení i pro všechny, kteří trpí alergiemi na zvířecí srst. Zařizování prostoru pro rybky navíc představuje skvělou kreativní činnost, protože vnitřní vzhled akvária ovlivňujete jenom vy sami.
Než se pustíte do výběru akvária, je dobré si uvědomit, že ryby potřebují odpovídající podmínky, tedy hlavně dostatek prostoru. Čím větší nádrž bude, tím lepší, proto sáhněte po minimálně 60litrovém akváriu. Velké akvárium s sebou nese i spoustu možností jak jeho interiér zařídit.
Kam s ním?
Akvárium nemůžete postavit „jen tak“. Rybkám ani rostlinám nesvědčí přímé slunce. Ryby potřebují k životu také klid. Jestliže si vybere pro umístění akvária stolek nebo skříňku, ujistěte se, zda jsou materiálem i konstrukcí vhodné pro dlouhodobé zatížení.
Správný tvar …
… vychází nejenom z vkusu, ale také z prostorových možností. Kromě nejoblíbenějších pravoúhlých akvárií existují ještě pěti- a šestihranné tvary, stěnová, sloupová anebo panoramatická řešení s vypouklou stěnou. Je pravdou, že zajímavé tvary jsou na pohled atraktivní, ale nikoli už pro ryby, protože omezují jejich volnost pohybu a poskytují jim velmi málo, nebo dokonce žádná zákoutí. Klasická pravoúhlá akvária jsou navíc jednodušší na čištění.
Vhodný písek
Na tom, čím se akvárium „vystele“, možná záleží víc, než tušíte. V případě použití nevhodného materiálu rostliny ani rybičky nebudou správně prospívat. Na vině bude s největší pravděpodobností vápník. Ten by totiž kvalitní výstelka obsahovat neměla. Jak to je doopravdy, zjistíte snadným octovým testem. Vybraný písek nebo štěrk nasypte do octové vody. Pokud začne šumět, signalizuje přítomnost vápníku. V takovém případě je vhodné se poohlédnout po jiném produktu.
Další nezbytná výbava
Pořízením akvária to nekončí. Aby se v něm dařilo všem obyvatelům, je třeba ho vybavit osvětlením, topným tělesem, teploměrem a filtrem vody. Akvarijní osvětlení zajistí dostatek světla, které potřebují nejen rybky, ale především rostliny. Vhodné jsou polodlouhé zářivky. Speciální akvarijní teploměr slouží ke kontrole aktuální teploty ve vodě. Pokud jde o topné těleso s termostatem, vybírejte takové, které dokáže vytopit velikost vaší nádrže. Naprostou nutností je kvalitní filtr vody. Raději sáhněte po venkovní variantě, protože se lépe udržuje a v akváriu nepřekáží. Jeho velikost se řídí jednoduchým pravidlem: objem filtru obsahuje cca pět procent vody v nádrži. Hodit se bude i odkalovací zvon s hadičkou, stěrka na řasy a síťka.
Rostliny a dekorace
Nezbytnou součástí akvária jsou rostliny, které vizuálně zlepšují jeho prostředí a rovněž prospívají rybám. Před nákupem si zjistěte o konkrétních rostlinách veškeré dostupné informace. Vždy je lepší začínat s jednoduššími, které nevyžadují složitou péči, abyste hned na začátku nebyli zklamaní z toho, že vám rostlinka uhynula. Zajímavý vzhled dodají akváriu i různé dekorace. Například můžete polepit zadní stěnu tematickými fotografiemi, dovnitř umístit skalky, staré boty, vraky lodí, jeskyně apod.
Kdo tu bydlí?
Pokud jde o osazenstvo akvária, mohou v něm najít domov nejenom ryby, ale také šneci nebo krevety. Aby nedošlo k tlačenici, dodržujte pravidlo, že každá ryba by měla mít na jeden centimetr tělesné velikosti dva až tři litry vody. Platí, že různé druhy ryb v akváriu by měly mít stejné nároky na světlo, teplotu a vlastnosti vody. Pro začátečníky se doporučují například paví očka nebo tetry neonové.
Text: Emma Hildová
Foto: HornbachCZ