zpět

Při zařizování domova myslete také na interiérové vůně

Dobře navržený interiér by měl zohledňovat čtyři z pěti základních smyslů, a sice zrak, sluch, hmat a čich. Přitom vůně, které mají nejblíže k emocím a pocitům, bývají v tomto směru často přehlíženy. A to je škoda, protože v sobě ukrývají velký potenciál …

Zkuste se zamyslet nad tím, jak se cítíte v místnosti, kde to jakkoli voní. Vůně totiž dokáže vytvořit určitou atmosféru a náladu. Proto je stejně důležitá jako ostatní zařízení interiéru.

Fyziologické benefity

Vůně dokáže velmi silně ovlivňovat naše zážitky, protože se zpracovává v olfaktorické části limbického systému mozku v blízkosti oblasti, kde jsou uložené emoce, vzpomínky a pocity. Ve chvíli, kdy poprvé ucítíme určitou vůni, již navždy si ji spojíme s událostmi, lidmi nebo emocemi dané chvíle. Vstoupíme-li pak do prostoru, v němž to povědomě voní, vybaví se nám vzpomínky s danou vůní spojené. Pokud vůni neznáme, vytvoříme si vzpomínky nové. Řada studií také prokázala, že vůně ovlivňují náladu člověka.

Správná vůně

Vůně by měla být v harmonii s prostředím, do kterého je začleněna. Je důležité, aby doplnila vizuální dojem i atmosféru, kterou interiér vyzařuje. Stejně jako vybíráme jednotlivé kousky nábytku a ostatní zařizovací předměty tak, aby zapadly do celkového pojetí bytu či domu, vybíráme i vůni. Ta nesmí svou intenzitou přebít ostatní vůně a současně musí být natolik silná, abychom ji dostatečně vnímali. Pozor na to, že některé typy vůní mohou dráždit malé děti a domácí mazlíčky.

Správné rozmístění vůní v domě či bytě není zrovna snadný úkol. Obecně se doporučují svěží čisté vůně do kuchyně a do obývacího pokoje. Ložnici bychom měli provonět zklidňujícími teplými vůněmi, které vytvoří příjemnou relaxační atmosféru. Květinově opojné vůně budou slušet koupelně spojené s toaletou, či samostatnému WC. V malém bytě je vhodné použít čerstvé svěží vůně.

Koření, ovoce i kousek lesa

Existují vůně, o nichž se předpokládá, že dokáží určitým způsobem ovlivnit naši mysl a pocity. Vonné směsi obsahující tymián, borovici a majoránku prý mají schopnost podněcovat konverzaci, proto se často používají v obývacím pokoji, kde se obvykle schází rodina nebo přátelé. Svěží citronová vůně je výborná jako neutralizér, a proto se nejčastěji uplatňuje v kuchyni, kde si hravě poradí se směsicí různých pachů vznikajících z uskladněných potravin nebo během vaření. Tradiční vůní ložnice je levandule, která uklidňuje a relaxuje smysly, čímž umožňuje snadnější usínání.

 

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Pixabay

Při zařizování domova myslete také na interiérové vůně Při zařizování domova myslete také na interiérové vůně Při zařizování domova myslete také na interiérové vůně
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty